Wersja do druku

Udostępnij

Mobilna Akademia Krytyki Tańca – cykliczne spotkania młodych mistrzów myślenia i mówienia o ciałach poruszających się na scenie, otwiera drugą sesję w Lublinie na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca.

Idea kształcenia warsztatowego młodych krytyków tańca poprzez umożliwienie im bliskiego spotkania z artystami i teoretykami, pochodzącymi z obszaru sztuk tańcowi pokrewnych, jak teatr, performans, film czy plastyka wzięła się z poczucia, że nie ma równowagi pomiędzy dynamicznym rozwojem tańca współczesnego w naszym kraju a pogłębioną refleksją, która pozwoliłaby, zarówno samym artystom jak i publiczności, dostrzec intelektualny i estetyczny kontekst tej, z pozoru tylko czysto fizycznej, sztuki. Chcąc na tę palącą potrzebę wyrównania dysproporcji odpowiedzieć, grupa pełnych inicjatywy i krytycznie nastawionych młodych ludzi przez rok dokonuje objazdu kilku najważniejszych festiwali w Polsce, aby tam wszystkimi zmysłami dotknąć tanecznych spektakli i pełnią umysłu zetknąć się z tymi, którzy mają coś do powiedzenia o szeroko rozumianych sztukach performatywnych. Spektakl taneczny jest przecież również dziełem teatralnym, plastycznym i dramatycznym, toteż wykładowcami MAKT są akademicy i praktycy, klasycy i rewolucjoniści, uznani twórcy warci przypomnienia i niedocenieni warci zapamiętania. Projekt MAKT jest wspierany przez EEPAP w ramach realizowanego przez EEPAP programu edukacyjnego, mającego na celu wspieranie rozwoju języka rozmowy o współczesnych sztukach performatywnych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Pierwszym przystankiem na drodze rozpędzonego wehikułu myśli w ruchu był Poznań, i Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Kolejnym Lublin i Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, do tutejszego festiwalu przycumowuje wiele inicjatyw znajdujących się na pograniczu teorii i praktyki artystycznej, a projekty taneczne są w Lublinie wyraźnie widoczne od lat; w tym roku tancerzom towarzyszyć mają młodzi krytycy, którzy będą ich obgadywać. Przyjadą z całej Polski, ale pojawią się też goście z Ukrainy, z Litwy i z Białorusi, co świadczy o rosnącym międzynarodowym prestiżu rodzimej sztuki tanecznej.

Polski taniec wszedł w okres dojrzałości, czas aby stał się pełnoprawnym uczestnikiem debaty kulturalnej, czas aby środowisko samo zaczęło stawiać sobie intelektualne wyzwania – postuluje twórczyni MAKT, Jadwiga Majewska. Oby więcej tak ambitnych inicjatyw, może kiedyś uda się nawet rozruszać Europę… wspólnie o niej myśląc.

Dotychczas wykładali już: Krzysztof Cicheński, Piotr Grzymisławski, Agnieszka Jelewska, Michal Krawczak, Joanna Leśnierowska, Jadwiga Majewska, Agata Siwiak, Jacek Wachowski. Spotkanie z kolejną grupą mistrzów studenci mają w Lublinie podczas Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, a wśród nich: Jan Bernad, Bonnie Brooks, Jarosław Cymerman, Anna Finke, Grzegorz Kondrasiuk, Irina Lappo, Jadwiga Majewska i Monika Mamińska-Domagalska.

MAKT(Mobilna Akademia Krytyki Tańca) – pomysł i realizacja Jadwigi Majewskiej, wspieranej przez wspaniałe indywidualności i szacowne instytucje.

Autor i koordynator programu – Jadwiga Majewska

jadwiga.majewska9@o2.pl

Program wykładów w Lublinie do pobrania

Organizatorzy:


Lubelski Teatr Tańca, i Centrum Kultury w Lublinie

East European Performing Arts Platform

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Partnerzy:

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”

Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk UAM w Poznaniu

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie (Art Stations Foundation)

HAT Interdyscyplinarne Centrum Badawczego (UAM)

Fundacja Burdąg

Projekt zrealizowany przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Następne spotkanie we Wrocławiu na Mandala Performance Festiwal
19 – 22 kwietnia 2013!

Więcej informacji na: http://www.eepap.org/web/english/eepap.pl,

http://www.ck.lublin.pl/index.php?mod=news&nid=2330&ncref=11

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close