Wersja do druku

Udostępnij

MAAT FESTIVAL to międzynarodowy festiwal tańca i ruchu, skupiony na awangardowych poszukiwaniach w sztuce ciała. W 2015 roku organizatorzy zapraszają na VII edycję Maat Festival „Kantor Now”, która poświęcona będzie badaniom fenomenu twórczości Tadeusza Kantora. Do udziału w projekcie zaproszono artystów, dla których szczególnie ważny jest dorobek teatru Cricot 2 oraz postać Tadeusza Kantora jako wciąż aktywnego inspiratora. W jesiennej edycji rezydencji są to: Sławek Bendrat, Marta Ziółek i Ramona Nagabczyńska – trójka młodych, jednych z najbardziej rozpoznawalnych tancerzy młodego pokolenia, reprezentująca trzy odmienne podejścia do tańca. W ramach każdej rezydencji organizatorzy zapraszają na otwarte lekcje prowadzone przez tancerzy oraz na zapisy rozmów o tańcu: z rezydentami rozmawia kurator programu Tomasz Bazan, dokumentuje Patrycja Płanik. Już w grudniu organizatorzy zapraszają na prezentację filmów dokumentalnych o tancerzach i ich prace w białym white cube.

 

Ponadto na finał festiwalu zostaną przygotowane dwie inne prace, przygotowane przez artystów  związanych z Teatrem Maat Projekt: NOMAN restricted meeting oraz ALIEN the first passenger. Publikujemy informacje o spektaklach.

 

NOMAN restricted meeting / Bazan, Yoshimoto, Duszyński, Płanik, Jarosińska, Połynko/listopad-grudzień 2015

 

W 2014 roku Tomasz Bazan i Patrycja Płanik wyruszyli do Japonii, aby spotkać się z przyjacielem, wybitnym tancerzem japońskiej awangardy Daisuke Yoshimoto. Czas spędzony w jego studio tańca oscylował wokół rozmów o  Tadeuszu Kantorze i wpływie jego sztuki na taniec Daisuke Yoshimoto. Obiecali wrócić. W 2015 roku wsparci przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach narodowego programu PROMESA KANTOR 2015 wracają wraz z przyjaciółmi do Japonii. Podróżując przez półtora miesiąca, tworzą film inspirowany Kantorem. Improwizując, Tomasz Bazan i Daisuke Yoshimoto poszukują choreografii z muzyką na żywo Jana Duszyńskiego. Patrycja Płanik dokumentuje ten proces. Jak mówią artyści, chcą spotkać się także z widzami „w tej przestrzeni podróży, ciała, muzyki i filmu”. To wynik ponad dwuletnich poszukiwań, wypełnionych ciągłym myśleniem i odniesieniem do sztuki Kantora jako totalnego inspiratora przestrzeni wolności myślenia.

 

ALIEN the first passenger/Bazan, Janus, Połynko, Płanik/wrzesień-grudzień 2015

 

Próba skonstruowania języka na podstawie dostępnego kodu. Kod, wysłany w przestrzeń zostaje odebrany i zanalizowany. Co to oznacza dla niego samego? Co wynika ze styku kodu z odbiorcą bez posiadania wiedzy o jego kontekście i koncepcji? Umarła klasa wysłana w kosmos, w próżnię kosmiczną, jako sygnał wiedzy ludzkości. Wiadomość została odebrana, zdekodowana i przeanalizowana. Na podstawie tego kodu powstała odpowiedź. Praca inspirowana Umarłą klasą Tadeusza Kantora, szczególnie przemianami ciała obserwowanymi u aktorów oraz szczególnej aurze i jakości ruchu powstałego w tym dziele. To próba konfrontacji z marzeniem o kantorowskim uniwersum. Praca powstała przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium twórczego 2015 przyznanego Tomaszowi Bazanowi.

 

VII MAAT FESTIVAL „KANTOR NOW!” 2015 idea, koncept: Tomasz Bazan / zespół kuratorski: Tomasz Bazan, Patrycja Płanik, Anna Królica / multimedia/video: Patrycja Płanik / rezydenci programu: Sławek Bendrat, Justyna Jasłowska, Karol Tymiński, Justyna Jasłowska, Ramona Nagabczyńska, Marta Ziółek, oraz: Anita Wach, Magdalena Tuka, Mikołaj Mikołajczyk, Patrycja, Marcin Janus, Tomasz Bazan, Daisuke Yoshimoto, Jan Duszyński/ produkcja: Maria Sapeta / technika: Maciej Połynko, Karol Rębisz / współpraca: Małgorzata Drozd, Małgorzata Bartkiewicz, Maciej Rukasz, Damian Dubielis / program kuratorski Tomasza Bazana „Maat Festival” zrealizowany ze środków Centrum Kultury w Lublinie Miejskiej Instytucji Kultury, Teatru Maat Projekt.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close