Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Są wśród m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez).

24 marca o godz. 18.00 w Chatce Żaka (Sala Widowiskowa Inkubator Medialno-Artystyczny) serię rozpocznie słynny Nederlands Dans Theater, którego prezentowane będą od marca do czerwca 2014. Zespół powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1 główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23-40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2 zespół założony w 1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

Na program wieczoru MOVE TO MOVE złożą się cztery spektakle. Kolejne prezentacje NDT odbędą się w kwietniu, maju i czerwcu.

Dzięki współpracy z Pathe Live oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów organizatorzy prezentują serię 4 wieczorów z Nederlands Dans Theater i wybitnymi choreografami:

Wieczór nr 1: MOVE TO MOVE

Na program składają się 4 spektakle:

LEFT RIGHT LEFT RIGHT / NDT2 (30 min)
Choreografia: Alexander Ekman

Jest to spektakl obracający się wokół takich zagadnień jak skupienie, wyczucie czasu i rytm. Alexander Ekman bada fenomen ruchu wypełniającego ludzkie działanie, czyniąc to w charakterystyczny dla siebie sposób, naznaczony jego znakami firmowymi: teatralnością, oryginalnością, humorem, rytmem i nowoczesną przestrzenią dźwiękową.

SILENT SCREEN / NDT1 (45 min)

Choreografia: Sol Leόn i Paul Lightfoot

Spektakl przygotowany przez parę choreografów-rezydentów NDT, inspirowany niemym kinem z początku XX wieku i niezwykłą ekspresją gry aktorskiej w tamtych czasach. Z towarzyszeniem wielowarstwowej muzyki Philipa Glassa (Glassworks), choreografowie zabierają nas w emocjonalną, prowokującą do przemyśleń podróż.

PRZERWA – 20 minut

SECUS / NDT1 (30 min)
Choreografia: Ohad Naharin

W oryginale Secus był częścią baletu Three i po raz pierwszy jest wystawiany samodzielnie. Jego autor, Ohad Naharain, choreograf i dyrektor artystyczny izraelskiego Batsheva Dance Company, powraca po raz pierwszy od 2007 roku jako gość do NDT by dzielić się z nim swoim wybuchowym i tryskającym energia językiem tańca.

SHINE A LIGHT / NDT1 (35 min)
Choreografia: Sol Leόn i Paul Lightfoot

Jest to jeden z najlepszych przykładów teatru tańca, tworzonego przez dwójkę choreografów-rezydentów dla NDT. Specyficznemu językowi choreografii towarzyszy fascynujący projekt oświetlenia oraz intensywna dramaturgia. Paul Lightfoot cytuje słowa Francisa Bacona: ‘Aby światło mogło zaistnieć w pełni, potrzebna jest ciemność”.

Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

Kolejne prezentacje spektakli Nederlands Dans Theater:

Wieczór nr 2: NDT i Leon & Lightfoot – 14 kwietnia 2014, godz 18:00

Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite – 19 maja 2014, godz 18:00

Wieczór nr 4: NDT i Ekman/ Eyal & Behar/ Leon & Lightfoot / Inger – 9 czerwca 2014, godz: 18:00
Miejsce prezentacji: Sala Widowiskowa – Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS „Chatka Żaka”

Logo Nederland Dans Theater Live (miniaturka)

Honorowy Patronat:

Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, P.P.J. Bekkers
JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski

Wsparcie:
Pathe Live
Ambasada Królestwa Niderlandów

Logo ambasada Holandii (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

Logo Centrum Kultury w Lublinie (miniaturka)Logo Chatka ŻAKA (miniaturka)Logo UMCS Lublin nowe (miniaturka)

Patronat medialny:
Dziennik Wschodni
taniecPOLSKA.pl
Radio Centrum

radio Lublin

Logo Dziennik Wschodni Lublin (miniaturka) Logo Radio Centrum (oryginał) Logo Radio Lublin (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close