Wersja do druku

Udostępnij

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca Przestrzenie tańca Centrum Kultury w Lublinie zaprasza dziś o godz. 17.00 na prezentacje taneczne. Wystąpią: UDS, Estrada Dziecięca Allegro, Twister, Release, Arabeska, M6, Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Aleksandra Bidzińska, Joanna Belzyt, Centrum Ruchu. Na zakończenie wieczoru, o godz. 19.00, Lubelski Teatr Tańca pokaże spektakl Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy.

 

 

 

Przestrzenie Tańca – Międzynarodowy Dzień Tańca:

1. Studio Tańca UDS  – finaliści programu Got to dance (15 minut)

2. Grupa Twister z Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach: Wehikuł – chor. Emilia Osińska-Marczak (6 minut)

3.Grupa Allegro z Estrady Dziecięcej, Stowarzyszenia Przyjaciół Tańca w Chełmie: Tristan i Izolda, Walc – chor. Renata Jakimiuk (14 minut)                                                     

4. Centrum Ruchu – warsztatowa prezentacja pracy dzieci, które rozpoczęły swoją przygodę z tańcem w październiku 2013 w Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca (chor.Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Joanna Szot)

5. Grupa Taneczna Release z Nałęczowskiego Ośrodka Kultury: Ciąg dalszy nastąpi – chor. Emilia Osińska-Marczak (6 minut)

6.Zespół Tańca Współczesnego „ Arabeska” z Młodzieżowego Domu Kultury: Pod Akacją, W starym zamku – chor. Agnieszka Kępka (5 minut)

7. Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej: Iloraz – koncepcja, choreografia, taniec: Ewelina Drzał-Fiałkiewicz (25 minut)

8. Joanna Belzyt, Aleksandra Bidzińska: fragment choreografii ze spektaklu Cudowne źrebię. Reżyseria: Joanna Belzyt, choreografia: Joanna Belzyt, Aleksandra Bidzińska (10 minut)

9.Grupa M6 – Rytm, Centrum Kultury w Lublinie: Palimpsest chor. Ewelina Drzał­-Fiałkiewicz (6 min).

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

OPISY

 

Iloraz

 

Ile twarzy ma człowiek? Ile osobowości kryje jego świadomość, a ile pozostaje przed nim ukrytych? Czy/jak interakcja z innymi ludźmi/przedmiotami/miejscami wpływa na nasze zachowanie? Kiedy jesteśmy szczerzy (wobec siebie) i czy kiedykolwiek znaleźliśmy w sobie ten stan. Tancerka podejmuje próbę zmierzenia się z tymi pytaniami. Zastanawia się nad zbiorem ludzkich zachowań. Czy kobieta w każdej interakcji pozostawia cząstkę siebie, czy tworzy się na nowo?

 

Koncepcja i choreografia: Ewelina Drzał-Fiałkiewicz

Taniec: Ewelina Drzał-Fiałkiewicz

Muzyka: Zoviet France, Daxa Braxa, Coma

Czas trwania: 25 min.

 

***

 

Cudowne źrebię – fragment choreografii ze spektaklu

 

Jeden król miał piękną córkę i wielu przyjeżdżało starać się o nią. Ale ten tylko miał ją dostać, kto jej imię zgadnie – ale nikt prócz ojca i córki – nie wiedział, jak się ona nazywa – kto zaś nie zgadnie, ten zginie. I zjeżdżało się wielu, a że zgadnąć nie mogli, więc ich ojciec ścinać kazał

 

Spektakl oparty jest na baśni ludowej z Lubelszczyzny o tym samym tytule („powieści” spisanej przez Oskara Kolberga [Lubelskie, tom II]). Poprzez ruch, ciało i dźwięk poszukujemy uniwersalnych znaczeń postaci oraz przeżywanych przez nich w baśni historii – odwiecznego poszukiwania siebie nawzajem kobiety i mężczyzny, spełnienia w twórczości, ceny jaką płacimy za szczęście.

Dzięki metaforom spektakl pozwala odbiorcy zgłębić to, co zapomniane obecnie.

Przedstawiony fragment ukazuje tragizm samotności, niemożność porozumienia się kobiety i mężczyzny.

 

Reżyseria: Joanna Belzyt

Choreografia: Joanna Belzyt, Aleksandra Bidzińska
Muzyka: Sławomir Niemiec

 

***

 

Palimpsest

 

Ponownie skrobany. Oznacza rękopis spisany na używanym już wcześniej materiale piśmiennym, z którego usunięto poprzedni tekst. Jest to również pozostałość dawnego krateru uderzeniowego na powierzchni lodowego księżyca w zewnętrznym Układzie Słonecznym, którego pierwotny relief został zatarty wskutek procesów geologicznych. W medycynie określa częściowy lub całkowity zanik pamięci w wyniku upojenia alkoholowego. Palimpsest ma wiele definicji, określa różne zjawiska. Nazywa się tak również wypowiedź wieloznaczną, o wielowarstwowej semantyce.

 

Choreografia: Ewelina Drzał-Fiałkiewicz

Tańczą: Magdalena Ciupa, Sylwia Filipek, Marta Futa, Kinga Mianowana

Muzyka: Zoviet France

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close