Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 3-13 listopada Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w jubileuszowej, dwudziestej edycji festiwalu. Jego zapowiedzią były czerwcowe występy Nederlands Dans Theater, a festiwal dopełni prezentacja Polskiego Baletu Narodowego w grudniu. W tym roku festiwal jest więc rozpisany inaczej niż w latach ubiegłych. Jego główna, listopadowa część została podzielona na kilka modułów prezentacji. Publikujemy tekst przewodni, w którym organizatorzy przybliżają ideę festiwalu i założenia programowe tegorocznej edycji.

 

„Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w roku 2016 odbywają się po raz dwudziesty. Nie uchylając się od zwyczajowych rocznicowych gestów, otwarcie trzeciej dekady postanowiliśmy jednak uczcić nieco inaczej – przeobrażeniem formuły Festiwalu, rozszerzeniem skali czasowej i przestrzennej, spojrzeniem w przyszłość (bliższą i dalszą), a także – wejściem w nowe, rozległe przestrzenie sceniczne.

 

Myśl przewodnią programu Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, zaplanowanego nie tylko na jedną, tegoroczną edycję, ale w okresie trzyletnim (2016-18), będziemy opierać na ideach ukazywania różnic, kontrastów, antagonizmów i prób dialogu pomiędzy tanecznymi strategiami dzisiejszego świata sztuki. W tak pojętej koncepcji mieści się zrozumienie drogi od tradycji i klasyki tańca do współczesności, od prezentowania młodych twórców do przedstawienia ikon tańca, na których ci młodzi obiecujący choreografowie się wychowywali, od prezentacji kameralnych spektakli solowych do wieloobsadowych widowisk prezentowanych na wielkiej scenie, od opisu tańca krajów Europy Środkowo-Wschodniej do ideologii i konceptów tanecznych Zachodu.

 

XX edycję Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca rozpoczęliśmy zjawiskowym prologiem. W czerwcu na nowej scenie operowej Centrum Spotkania Kultur zagościł Nederlands Dans Theater 2 – zespół o światowej sławie, ikona gatunku, swój program zaprezentował tylko w jednym miejscu w Polsce, właśnie w Lublinie. Ta wizyta ma dla nas szczególne znaczenie – w ten sposób otwieramy nowy etap naszej wieloletniej działalności. Pozyskanie dla Festiwalu nowej, dużej i znakomicie wyposażonej sceny Centrum Spotkania Kultur umożliwia włączenie w program wielkoformatowych widowisk na najwyższym poziomie artystycznym oraz działań długoterminowych w wymiarze animacyjnym i edukacyjnym. Mamy nadzieję, że jest to istotny fakt dla rozwoju sceny tanecznej w naszym kraju i w tej części Europy.

 

Listopadową odsłonę Festiwalu zaplanowaliśmy jako serię przybliżeń zjawisk zasługujących na uważne spojrzenie.  Poszukując sposobów na odświeżenie formuły prezentacji zagranicznych artystów tańca, zdecydowaliśmy się na pokazanie nie tyle pojedynczych dzieł tanecznych – ale tańca w szerokim kontekście kulturalnym, historycznym i społecznym. Dążymy do włączenia w obszar Festiwalu integralnie skomponowanej oferty platform tańca najciekawszych scen światowych, pokazując spektakle uzupełnione wykładami, projekcjami wideo i rozmowami z zaproszonymi artystami i promotorami tańca. W 2016 roku w tym cyklu proponujemy ZOOM NA IZRAEL, prezentacje przygotowane we współpracy z Festiwalem Jerusalem International Dance Week oraz stowarzyszeniem The Israeli Choreographers Association. Artyści z Izraela będą także prowadzić warsztaty tańca dla uczestników z całej Polski.

 

Od lat jednym z najważniejszych komponentów programu lubelskich MSTT są występy rodzimych artystów. ZOOM NA POLSKI TANIEC to w tegorocznej edycji wybór najciekawszych nowych propozycji tanecznych, począwszy od renomowanych grup, poprzez propozycje wybijających się twórców o nieco młodszym stażu, aż po finalistów konkursów dla młodych tancerzy i choreografów organizowanych m. in. w Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Tarnowie i Połczynie Zdroju.

 

Ważnym komponentem Festiwalu jest ZOOM NA PRODUKCJE/REZYDENCJE – prezentacje dzieł  współprodukowanych przez Spotkania, wspieranych przez Centrum Kultury w ramach serii rezydencji artystycznej. Festiwalowy pokaz podsumowuje całoroczny cykl działań, w którym praca artystyczna jest równie ważna jak zajęcia warsztatowe dla lubelskiego środowiska, pokazy work in progres, spotkania i dyskusje z artystami.

 

Już od pierwszej edycji w 1997 roku Festiwal łączył prezentacje z krajów Wschodu i Zachodu, przerzucając most pomiędzy tymi światami. Przez 20 lat swej historii Spotkania stały się najważniejszą w Polsce sceną prezentacji artystów zza naszej wschodniej granicy, punktem kontaktu artystów i kuratorów tańca z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Rosji, Armenii i innych krajów Wschodu ze światem tańca w Polsce i Europie Zachodniej. ZOOM NA WSCHÓD przygotowany został dzięki wieloletniej współpracy z festiwalami w Mińsku (PlaStforma) i Kijowie («Zelyonka-Fest»), oraz jako kontynuacja projektu Terytoria choreografii – Promesa 2016,  artystycznej podróży polskich artystów (a wśród nich organizatorów MSTT), po krajach Partnerstwa Wschodniego.

 

Eksperymentalne skrzydło programu Spotkań uzupełni AEROWAVES – Europejska Platforma Tańca. Będą to prezentacje z pogranicza tańca, performansu i sztuk wizualnych, wybrane przez nas spośród dwudziestu finalistów konkursu organizowanego przez tą wielką europejską sieć, a zaprezentowane m.in. podczas festiwalu «Spring Forward 2016» w Pilznie.

 

W listopadzie, na finał Festiwalu powrócimy na salę operową spektaklem Polskiego Teatru Tańca. Ale klamrę tegorocznej oferty tanecznej zamykamy dopiero w grudniu – wieczorem Polskiego Baletu Narodowego. Mamy nadzieję, że te przygotowane we współpracy z Centrum Spotkania Kultur propozycje LARGE SCALE stanowią dobrą zapowiedź na rok 2017 i następne lata.

 

Serdecznie zapraszamy na tę i na wszystkie kolejne edycje Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca. Patrzmy w przyszłość”.

 

Lubelski Teatr Tańca

Centrum Kultury w Lublinie

 

Do pobrania:

PROGRAM FESTIWALU

 

Strona festiwalu: www.20.mstt.pl

 

Więcej:

FB: https://www.facebook.com/events/356465668034006/

GaGa w ramach XX MSTT: https://www.facebook.com/events/689661134518792/

Strona Centrum Kultury w Lublinie: www.ck.lublin.pl

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close