Wersja do druku

Udostępnij

Od czwartku 6 grudnia do soboty 8 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbywać się będzie dziesiąta edycja MAAT Festival. Będzie to zarazem ostatnia edycja tego festiwalu, a jej hasło przewodnie to „Testy ciał”. Festiwal powstał w 2009 roku z inicjatyw Tomasza Bazana, lidera lubelskiego Teatru Maat Projekt. Przez dziesięć lat prezentowano na nim najnowsze polskie i zaganiczne spektakle, będące efektami poszukiwań z zakresu ruchu i działań oscylujących wokół sztuki performatywnej, wykorzystującej język ciała oraz formy z nim związane. W programie MAAT Festival 2018 znalazły się spektakle: Tomasza Bazana, Anity Wach/Via Negativa, Piotra Mateusza Wacha, Barbary Bujakowskiej, Katarzyny Szugajew i Radosława Lisa. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Rozbieżności w punktach widzenia dotyczą w gruncie rzeczy skali czasu – oceny różnią się nie co do kierunku podróży, lecz co do jej tempa. Praktycznie nikt nie wątpi, że maszyny w końcu zaczną prześcigać nas w naszych, nawet tych uznawanych za wyłącznie ludzkie, umiejętnościach – lub też, że będą je wzmacniać poprzez technologie cybernetyczne. Bardziej zachowawczy z nas uważają, że stanie się to raczej na przestrzeni stuleci niż dekad. Niezależnie od tego, owe skale czasu postępu technologicznego stanowią zaledwie wycinek wobec szerokiej skali ewolucji na drodze darwinowskiej selekcji, w toku której wyłonił się gatunek ludzki. Co ważniejsze, stanowią one zaledwie jedną milionową potężnych przestworzy czasu przed nami. Dlatego też, w długoterminowej perspektywie ewolucyjnej, etap istnienia ludzi oraz ich myśli stanowić będzie zaledwie krótkotrwały wstęp do głębszej refleksji nad zdominowaną przez maszyny kulturą, rozciągającą się ku dalekiej przyszłości i rozprzestrzeniającą się poza planetę Ziemię.
Mario Livio

 

Jesteśmy! Nie ulega to wątpliwości. Wciąż odczuwamy, szacujemy (myślimy) oraz dążymy do naszych własnych, wytworzonych marzeń, które zatopione w strukturze czasu, zależności, sieci powiązań, są niewiele bardziej znaczące niż najdrobniejsza cząstka w naszej rzeczywistości. Ciało jest miniaturowym opus magnum naszej realności. Jako wyizolowana w pewnej strukturze, autonomiczna całość ma moc zmiany realności wokół nas. Miejmy nadzieję! To siła napędowa, sprawcza, wobec której wszystko co niesprzyjające, kurczy się i zapada. Testujemy ciało! Dlaczego? Być może dlatego, aby dotknąć właśnie nadziei – w linii czasu, która wciąż obecnie rozrasta się niczym niekontrolowana hybryda w kierunku nacjonalizmu, ksenofobii, głupoty, nienawiści do innego, obcego, niezrozumiałego. Ciało, nieustannie się zmieniające, jako twór sam w sobie nie używający języka, stanowi tajemnicę i bramę do nadziei: tylko zmiana ma moc kreatywnego rozwoju prowadzącego do dobra.

 

Zapraszamy Was na ostatnią przygodę z kolekcją ciał MAAT FESTIVAL 2018. Tegoroczna edycja, będąca zamknięciem dziesięciu lat poszukiwań i badań eksperymentalnych nad przemianami ciał dobiega końca. Stawialiśmy zawsze w centrum ciało niedoskonałe, pełne pomyłek, biedne, poszukujące, ślepe, nieograniczone konwenansem i powinnością względem oczekiwań.

Wyobraź sobie studio: złożone z trzech białych powierzchni zawieszonych w przestrzeni, będące komuną, w której możesz być ty jak i inni, na równych zasadach. Porażka, nieumiejętność, brak fundamentalnego sensu.

 

Za to wszystkim Wam – Widzom i Artystom – dziękuję. Na pewno znów kiedyś się spotkamy !

Tomasz Bazan
kurator MAAT FESTIVAL 2009-2018

 

Program:

 

czwartek, 6 grudnia, godz. 20.00: Tomasz Bazan „Manfred Macx”

Będzie to solo inspirowane futurystyczną powieścią Accelerando, a w nim – rekonstrukcja ostatniego dzieła fikcyjnego choreografa-geniusza Manfreda Macxa, złożona z odnalezionych zapisów video. To opowieść o artyście ekstremalnym, który w sztuce szuka ostatecznej wolności, aż po całkowite wyzwolenie się z ciała. 

 

piątek, 7 grudnia, godz. 18.00:  Anita Wach/Via Negativa ,,100 toastów”

100 toastów to autentyczna celebracja, podczas której publiczność zaproszona jest nie tylko do konsumpcji wytrawnego wina ale i do świętowania osiągnięć i porażek postaci, które miały fundamentalny wpływ na naszą wspólną historię.

 

piątek, 7 grudnia, godz. 20.00: Piotr Mateusz Wach ,,VOID”

Piotr Mateusz Wach w swojej najnowszej pracy szuka odpowiedzi na pytania dotyczące istnienia. Dusza / umysł / świadomość – czy może trwać w izolacji od ciała? Co czyni nas ludźmi – ciało i jego kruchość czy może emocje i czysty intelekt? Swój niemal roczny research Wach kończy surowym, minimalistycznym i momentami brutalnym performancem, szukając wyznaczników realności własnej egzystencji.

 

sobota, 8 grudnia, godz. 17.00: Barbara Bujakowska „Rozmowy z Lou”

Główną inspiracją do stworzenia spektaklu była książka Georgesa Pereca Człowiek, który śpi. Jest to powieść jednowątkowa. Perec, „nawiązując do pewnego szczególnego okresu w życiu”, opowiada historię – swoją własną historię – człowieka, który przerywa studia, wycofuje się z życia, wybija na margines. Dobrowolnie zajmuje pozycję outsidera.

 

sobota, 8 grudnia, godz. 19.00: Katarzyna Szugajew ,,Famme, Flow, Frame”

Spektakl Katarzyny Szugajew to próba przetestowania idei flow i zbadania parametrów przepływu. Czy jest możliwe utrzymanie permanentnej płynności w ruchu i narracji? Jakie jakości wydobywa poddanie się przepływowi, a jakie próba przejęcia nad nim władzy? Czy kontrolowanie przepływu ogranicza czy wzmacnia ? Co się dzieje, kiedy to my jesteśmy przepływem? Czy taki flow more być widoczny nawet w stabilnej formie?

 

sobota, 8 grudnia, godz. 21.00: Radosław Lis ,,Don Liso #dancernawsi”

Czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu, aktor-tancerz może jednocześnie utożsamiać się jako rolnik? Jaki wpływ na autora miało wychowanie w wiejskiej, wielopokoleniowej rodzinie rolniczej? Korzystając z technik opartych na ruchu autentycznym, performer stara się przekodować i wyrazić to, co wyniósł z pracy na roli jako fundament w swojej pracy cielesnej w przestrzeni tańca.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close