Wersja do druku

Udostępnij

Rok temu Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” świętował jubileusz 10-lecia. Stał się on pretekstem do zmian. Największą z nich było przeniesienie daty wydarzenia z jesieni na wiosnę. W tym roku organizatorzy świętują kolejną rocznicę – 50-lecie Akademickiego Centrum Kultury. Dla organizatorów jest to wydarzenie doniosłe, gdyż z „Chatką Żaka” festiwal związany jest od początku istnienia – wyrasta z tradycji teatru studenckiego, kultury alternatywnej, którym już od lat 70. patronował ten ośrodek.

 

XI edycję SOFT „Kontestacji” w dniach 24-26 kwietnia 2015 poprzedza Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności, która poruszać będzie problem cenzury i autocenzury ograniczającej wolność słowa. Wydarzeniem łączącym konferencję i festiwal będzie debata Studencka alternatywa. O teatrze w ACK „Chatka Żaka”, na której gościć będą osoby mające wpływ na działalność teatralną w Akademickim Centrum Kultury.

 

Podczas trwania festiwalu odbywać się będzie wystawa multimedialna Z archiwum Chatki prezentująca osiągnięcia kultowych już grup teatralnych, które stały się wizytówką lubelskiej sceny teatrów studenckich: Gong 2, Teatr Provisorium, Grupa Chwilowa, Scena6.

 

W tym roku SOFT „Kontestacje” zyskują rangę międzynarodową. Wśród zaproszonych gości znajduje się Kolektyw Little:interference, w którego skład wchodzą tancerze z Bytomia i Monachium oraz Justyna Kalbarczyk, artystka niezależna, pracująca w Berlinie. Będzie to doskonała okazja do skonfrontowania działalności młodych, niezależnych artystów pracujących w Polsce i tych, którzy tworzą za naszą zachodnią granicą.

 

Wszystkie zaproszone spektakle łączy wspólny idiom — „Tożsamość”, który eksplorowany jest poprzez użycie niejednorodnych środków. Festiwalowe prezentacje sytuują się pomiędzy teatrem tańca a performansem/lecture-performance.  O tożsamości konstytuującej się w relacji z Bogiem opowie Karol Miękina w swoim spektaklu Homo religiosus, natomiast o tej, która rodzi się w związku z drugim człowiekiem artyści Teatru Nowego w Panakei oraz Dominik Gąsowski w swoim monodramie Dziecko-Dorosły-Dzieci. Portret tożsamości ukształtowanej w opozycyjnej relacji Swój – Obcy stworzy Olga Maciupa w performatywnym czytaniu dramatu Ołeksandra Irwanća Kłamczuch z Placu Litewskiego. Konfrontacji podmiotu z resztą społeczeństwa dokona Tomasz Foltyn w performansie World is. Natomiast porównanie kobiecych wizerunków odbędzie się za sprawą Anny Kosiorowskiej – Twarze Medei  oraz Joanny Belzyt i jej koncertu performatywnego Przestrzenie kobiety.

 

 

 

Organizatorzy:

Barbara Żarinow

Joanna Belzyt

Urszula Motyka

 

 

PROGRAM

 

Piątek 24 kwietnia 2015:

 

17:00 debata: Studencka alternatywa. O teatrze w ACK Chatka Żaka”, prowadzi: dr Jarosław Cymerman

 

19:00 Olga Maciupa Kłamczuch z Placu Litewskiego (czytanie performatywne) (SW IMA)

20:00 Little:interferance  Jetz|Teraz (SW)

21:00 Kontestacyjne konwersacje (F)

 

Sobota 25 kwietnia 2015:

 

18:00 Tomasz Foltyn World is (SW)

19:00 My – Persony Przestrzenie kobiety (SW IMA)

20:00 Żywe wiązania Dziecko-Dorosły-Dzieci  (SW)

20:45 Justyna Kalbarczyk How similar I am to your grandma (SW IMA)

21:00 kontestacyjne konwersacje (F)

23:00 Noc Warsztatów

 

23:00 Tomasz Bazan, Przemysław Buksiński, Dominik Gąsowski, Justyna Kalbarczyk

0:45 Teatr Nowego, Kinga Panasiuk, Małgorzata Adamczyk

 

Niedziela 26 kwietnia 2015: 

 

18:00 Teatr Nowego Panakeia (SW IMA)

19:00 Karol Miękina Homo religiosus (SW IMA)

20:00 Anna Kosiorowska Twarze Medei (SW)

21:00 kontestacyjne konwersacje (F)

23:00 afterparty

 

Imprezy towarzyszące: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności; wystawa multimedialna Z archiwum Chatki (autor: Łukasz Łepik i Ilona Wałęcak).

 

Kontakt i więcej informacji: kontestacje@gmail.com

 

www.kontestacje.ack.lublin.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close