Wersja do druku

Udostępnij

Od 14 do 17 grudnia 2013 w Lublinie odbywać się będzie finał V Maat Festival “border line” – pierwszego w Polsce festiwalu rezydencyjnego. Kurator festiwalu, Tomasz Bazan, tak zachęca do uczestnictwa:Przez cały rok 2013 wspólnie z zaproszonymi tancerzami – rezydentami odkrywaliśmy przestrzeń dla ciała i każdorazowo szukaliśmy jego indywidualnego miejsca na gruncie performatyki. Za nasz cel obraliśmy proces i wszystko to, co wiąże się z tak podjętym ryzykiem: niewiedza, pytania, brak ostatecznych tez i komfortu odpowiedzi na rzecz żywej, zmieniającej się ciągle obecności, wolnej myśli, i chęci spotkania z drugim człowiekiem. Zmieniające się ciało, wielość jego form i technik uczyło nas wolności.Przez osiem miesięcy szukaliśmy tych dróg i do tej podróży chcemy Cię zaprosić. Powołaliśmy do istnienia ważne miejsce – mamy nadzieję nie tylko dla nas artystów, ale i dla Ciebie: miejsce, w którym w odróżnieniu od innych możemy realnie zatrzymać się i podjąć ryzyko medytacji nad wielowymiarowym językiem ciała człowieka. Chcemy pozwolić Tobie i nam na obserwację i wstrzymanie choć na chwilę maszyny krytycznej na rzecz czystego doświadczenia.Spotkajmy się!

Niech słowa Tadeusza Kantora będą myślą przewodnią tego spotkania: „Wolność sztuki nie / jest darem ani / polityki, ani władzy./ To nie z rąk władzy / sztuka otrzymuje / wolność. / Wolność istnieje w nas, / o wolność musimy / walczyć sami ze sobą, / w naszym najintymniejszym / wnętrzu, / w samotności / i w cierpieniu”.

W programie prezentacje przygotowane przez tegorocznych rezydentów: Magdalena Jędra, Anna Steller, Kaya Kołodziejczyk, Anita Wach, Rafał Urbacki, Przemek Kamiński i Korona Kordova, Barbara Bujakowska, Mikołajczyk. Nieodłączną częścią prezentacji prac rezydentów będą również pokazy dokumentów o ich procesie twórczym: Dance.doc realizowanych przez Patrycję Płanik przez cały rok trwania festiwalu Ponadto pokazy innych filmów dokumentalnych, które powstały w ramach pracy i są jej nieodłącznym elementem: O nas bez nas – organizm Maat, norweski film-dokument Orlando z główną rolą Jacka Poniedziałka, IV Maat Festival– summary of the body.. Na zakończenie zostanie pokazane Whatever – live act w reżyserii Tomasza Bazana z udziałem Anity Wach, Anny Steller, Jana Boreckiego z muzyką na żywo kompozytora Jana Duszyńskiego. W ramach festiwalowych wydarzeń odbędzie się też promocja książki Sally Banes w tłumaczeniu i ze wstępem Jadwigi Majewskiej Terpsychora w tenisówkach oraz książki Anny Królicy Pokolenie solo.

W ramach pojmowania przez organizatorów filozofii społecznej wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest DARMOWY – za okazaniem bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

Tomasz Bazan – kurator programu /Patrycja Płanik – design, multimedia programu /Maria Sapeta – koordynacja programu / oraz cały zespół przygotowujący V edycję MAAT FESTIVAL ‘border – line 2013′


V MAAT FESTIVAL ‚border – line 2013′idea, koncept: Tomasz Bazan (kurator programu) / multimedia/video:Patrycja Płanik / TERAZ POLSKA: Jędra, Steller, Kołodziejczyk, Wach, Urbacki, Kamiński, Kordova, Bujakowska, Mikołajczyk / produkcja:Maria Sapeta / technika:Maciej Połynko, Karol Rębisz / współpraca:Barbara Szymańska, Małgorzata Drozd, Maciej Rukasz, Dominika Płanik, Matylda Chmielewska, Małgorzata Bartkiewicz /program kuratorski Tomasza Bazana ‘Maat Festival’ zrealizowany ze środków Centrum Kultury w Lublinie Miejskiej Instytucji Kultury oraz Teatru Maat Projekt – pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz pod patronatem medialnym portalu taniecPOLSKA.pl, e-teatr.pl/ wspierają nas: Caffe Spółdzielnia Lublin, Hotel VICTORIA Lublin, caffe KAWKA Lublin, Dom Żołnierza LublinWarszatty Terapii Zajęciowej Lublin.

Szczegółowe informacje o festiwalu: http://teatrmaat.pl/maat-festival

Informacje o poszczególnych wydarzeniach dostępne także na naszej stronie:

Prezentacje:


Kaya Kołodziejczyk: SOL

Mikołaj Mikołajczyk: Projekt Lutosławski… Jesteś kimś, kogo kiedyś znałem

Anita Wach: Mute

Anna Steller: Solove

Barbara Bujakowska: ID-ance

Magdalena Jędra: Ruch myśli. Rekonstrukcja

Rafał Urbacki: Pod wielkim dachem nieba. Cz.1

Korina Kordova i Przemek Kamiński: #Abyss Witchroulette

Maat Projekt: Whatever

Filmy:

Patrycja Płanik: Wywiady.doc

Patrycja Płanik: Organizm maat

Tomasz Bazan i Patrycja Płanik: Orlando

Exandnext: Exandnext Summary of the body

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close