Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 7-12 listopada 2015 Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na XIX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Organizatorzy chcą, aby ta edycja sprowokowała dyskusję na temat tańca, do której bodźcem stać się ma wyprowadzenie tańca  w przestrzeń miejską i te przestrzenie, w których do tej pory nie gościł. Jak piszą: „Pamiętając czasy kiedy termin «teatr tańca» budził konsternację wśród odbiorców, dla których zestawianie tych dwóch artystycznych formuł było często nie do przyjęcia, postanowiliśmy zbadać możliwości do zaistnienia tańca w przestrzeniach, które często mogą wydawać się zupełnie do tego nieprzystosowane.

 

Czy fabryka jest miejscem odpowiednim do prezentowania tańca? Czy w galerii handlowej taniec jest tak samo przystępny w odbiorze jak w galerii artystycznej? A może bardziej? Czy wykład performatywny spotka się z podobnie naturalnym odbiorem w miejscu, które przyzwyczajone jest do mniej dynamicznych form prezentowania wiedzy? Jakiego rodzaju relacje mogą się pojawić pomiędzy przestrzenią a ruchem?  Czy miasto może posłużyć jako repozytorium scen dla tańca?

 

Poszukiwanie odpowiednich przestrzeni do realizacji naszego zadania okazało się być niezwykle cennym doświadczeniem. Współczesne miasta bowiem to dynamiczne organizmy, które stale się zmieniają i poniekąd są «w ciągłym ruchu». W wyniku tej mobilności niektóre części miasta ulegają zapomnieniu, a inne dochodzą do głosu. Nasze poszukiwania doprowadziły nas do ponownego odkrycia tych «wygaszonych» rejonów Lublina, dzięki czemu mogliśmy w nowy sposób spojrzeć na miasto, w którym żyjemy i działamy na co dzień.

 

Nie porzucamy jednak całkowicie Centrum Kultury w Lublinie. Na naszej sali widowiskowej wciąż będzie się dział taniec! Część zaproszonych artystów zaprezentuje swoje dzieła, które powstawały w lokalizacjach o nietypowym charakterze, jak szczyty gór czy piaski pustyni, a doświadczenia z tych procesów postarają się przenieść na scenę. Inni choreografowie z kolei zamienią scenę w swoiste laboratorium, w którym będą prowadzić grę z percepcją widzą, kwestionując zastane normy tego, kto i jak powinien występować na scenie”.

 

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca jak co roku poza spektaklami obejmują różnorodny program wydarzeń towarzyszących. Podczas XIX edycji odbędą zatem także warsztaty tańca współczesnego, zajęcia z krytyki tańca, nocne rozmowy z artystami, w trakcie których festiwalowa publiczność będzie miała okazję poznać  wybitnych twórców tańca w bardziej kameralnej atmosferze.

 

Jak co roku festiwal stanie się okazją do konfrontacji prac artystów starszej generacji i przedstawicieli młodego pokolenia twórców tańca w Europie – m.in. austriacki kolektyw SILK Fluegge wykorzystujący urban dance, breakdance i technikę tańca współczesnego; ; portugalski artysta Marco da Silva Ferreira, posiłkujący się słownikiem stylu tańca ulicznego i budujący napięcie pomiędzy „ludzkim ja” a „miejskim my”; duet Igor & Moreno z Wielkiej Brytanii, reprezentujący priorytetowych artystów Aerowaves w roku 2015.

 

Ponadto wystąpią artyści z Francji (Liz Santoro & Pierre Godard oraz Noé Soulier), Izraela (Liat Dror Nir Ben gal Dance Company) i Czech (Markéta Vacovská, Lenka Dusilová & Spitfire Company & Damúza ). Szczególną uwagę warto zwrócić także na reprezentantów wschodniej części Europy, Ukrainy  (Anton Safonov, Buchok ART Family) oraz Białorusi (Sergey Poyarkov & Igor Chipovsky).

 

Swoją autorską pracą pokaże duet Külli Roosna & Kenneth Flak, który z gospodarzami, Lubelskim Teatr Tańca, zrealizował w 2014 spektakl Stalking Paradise.  Podczas festiwalu pokażą swój spektakl Wild Places : : Mountain , będący częścią trylogii Dzikie miejsca. Tematyka trylogii odnosi się do prawdopodobnie najważniejszego zagadnienia naszych czasów – relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem – poddane badaniu i przetłumaczone na artystyczne działania w trzech różnych sceneriach: Góra, Miasto i Ciało.

 

Warto zwrócić również uwagę na spektakl brytyjskiej artystki Claire Cunningham. Inspiracją dla choreografki były dzieła holenderskiego malarza Hieronima Boscha. O hipnotyczną oprawę dźwiękową zadbał Zoe Irvine. Spektakl dotyczy zagadnień związanych z religią oraz pytań dotyczących wartościowania ciała o nienormatywnym charakterze w kontekście sztuki religijnej. Przybiera on formę serii testów ciała i wiary.

 

Polskich artystów reprezentować będzie Podlaskie Stowarzyszenie Tańca ze spektaklem Uroda życia w choreografii Karoliny Garbacik, a także Aleksandra Hirszfeld (reżyseria), Marta Ziółek (choreografia) i Magdalena Kuciewicz (scenografia) z projektem performatywnym Monadologia. Traktat o relacyjności, oryginalnie zrealizowanym w przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.  Spektakl był już prezentowany poza Warszawą – w TRAFO – Trafostacji Sztuki w Szczecinie, a w Lublinie przestrzenią prezentacji będzie Galeria Labirynt.

 

Wyjątkowym wydarzeniem na finał XIX edycji Festiwalu  będzie spektakl legendarnej Susanne Linke (we współpracy z Renegade) Ruhr-Ort – wznowienie choreografii z 1991 roku, w której artystka skupiła się na pracy robotników pracujących w fabrykach stali i kopalniach. Fizyczne zmęczenie staje się w nim tańcem, tworząc imponujące obrazy świata pracy robotniczej w starym regionie Rury.

 

 

***

 

Do pobrania:

Program festiwalu

 

Bilety na spektakle XIX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca do nabycia od 2 listopada w kasie Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) oraz na godzinę przed spektaklami w miejscu prezentacji.

 

Ceny biletów na spektakle w dniach 7-12 listopada 2015:

– bilety ulgowe – 20 zł
– bilety normalne – 30 zł
– bilety na spektakl Ruhr-Ort, Ein Tanzfonds Erbe Projekt, Susanne Linke& Renegade 30/40 zł (wyłącznie kasa Centrum Kultury)

 

Ceny karnetów (wyłącznie kasa Centrum Kultury):

– ulgowy 150 zł
– normalny 250 zł
– dla uczestników warsztatów MSTT i Centrum Ruchu – 120 zł

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close