Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury  UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez).

 

Serię rozpoczyna słynny Nederlands Dans Theater, którego prace prezentowane są od marca do czerwca 2014. Zespół powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących  zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1  główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23-40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2  zespół założony w  1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

 

 9  czerwca  18.00 w Chatce Żaka  (Sala Widowiskowa Inkubator Medialno-Artystyczny, ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się Wieczór nr 4: NDT i Ekman / Eyal & Behar / Leon & Lightfoot / Inger

 

 

Na program składają się 4 spektakle:

 

STUDIO 2 – NDT2 (33 minuty)
Choreografia: Sol León i Paul Lightfoot

Spektakl został stworzony w 2009 roku na obchody 50-lecia zespołu. Po części jest to hołd złożony przez choreografów sali prób, w której spędzili aż 20 lat tworząc w tym czasie ponad 40 choreografii. Muzyka, której używają, nawiązuje do pierwszego wielkiego spektaklu Ohada Naharina Tabula rasa, tak więc jest to też swoista oda do tego dziedzictwa. W oczach autorów spektaklu prawdziwa historia narodzin duszy NDT jest przepełniona obecnością na tanecznej podłodze, wśród ścian i luster sali prób.

DREAM PLAY – NDT2 (21 minut)

Choreografia: Johan Inger

W tym spektaklu z 2000 roku, Johan Inger stworzył abstrakcyjną, choć nie pozbawioną narracyjności choreografię do Święta wiosny Igora Strawińskiego. Pokazał w niej nowe spojrzenie na „obciążoną” wieloma interpretacjami historię pogańskiego rytuału, redukując ją do obrazu marzenia wywołanego przelotnym spotkaniem. Staje się ono erotyczną, a miejscami agresywną relacją sześciu bohaterów prowadzących ze sobą szorstką grę w otoczeniu pomysłowo skonstruowanej scenografii. Za ten spektakl Johan Inger został uhonorowany nagrodą Lucas Hoving Production Award w roku 2001.

 

 SARA – NDT2 (13 minut)

Choreografia: Sharon Eyal i Gau Behar

Spektakl został stworzony specjalnie dla młodego zespołu NDT2. Choreografia powstała równolegle z kompozycją muzyczną Ori Lichtika i oscyluje wokół wspomnień, marzeń, emocji, inspiracji, smutku, samotności, troski i współczucia, mówi po prostu o życiu. „Temat wydobyty z podświadomości, ale bardzo ludzki zarazem”, mówi Sharon Eyal. Tajemniczy sceniczny świat marzeń jest w pełni odbiciem odczuć i intuicji twórców.

 

 MAYBE TWO – NDT2 (28 minut)

Choreografia: Alexander Ekman

„Spektakl dotyczy ludzkich relacji, miłości, bólu i zniszczenia, jakie paradoksalnie może przynieść miłość. Rzecz jest też o tym, jak ja i ty radzimy sobie z tymi wszystkimi problemami”, mówi o swojej pracy autor, Alexander Ekman. Ten szwedzki choreograf zawsze wybiera tematy, które mogą zainteresować szerokiego odbiorcę. Podobnie jak w poprzednich spektaklach Cacti czy Left Right Left Right, tak i tym razem Ekman stawia na niezwykłą rytmiczność ruchu związaną z kompozycjami Ravela oraz Birdy.

 

Trailer

 

Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”)

 

 

Honorowy Patronat:

Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, P.P.J. Bekkers
JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski

 

Logo ambasada Holandii (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka) Logo UMCS Lublin nowe (miniaturka)

 

Logo Centrum Kultury w Lublinie (oryginał)Logo Chatka ŻAKA (miniaturka)

Wsparcie:
Pathe Live
Ambasada Królestwa Niderlandów

Patronat medialny:
Dziennik Wschodni
taniecpolska.pl
Radio Lublin
Radio Centrum

 

Logo Dziennik Wschodni Lublin (miniaturka)  Logo Radio Centrum (oryginał)  Logo Radio Lublin (miniaturka)

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close