Wersja do druku

Udostępnij

Rok 2013 jest szczególny dla programów Maat Projekt. W tym roku całkowicie zmienona została formuła MAAT FESTIVAL. Przeobraził się on w pierwszą w Polsce rezydencyjną platformę taneczną, skupiającą się na wspieraniu i promowaniu artystów, którzy w swojej pracy radykalnie próbują na nowo redefiniować pojęcie tańca, ruchu, nowej dramaturgii ciała. Organizatorzy chcą skupiać ludzi, dla których proces performatywny wykracza o wiele dalej niż tylko proces produkcyjny, a sam akt kreacji jest równie wartościowy jak tradycyjnie rozumiana prezentacja w ujęciu festiwalowym. „Wierzymy, że esencją artystycznych poszukiwań jest proces twórczy – jego formalne zakończenie traktujemy umownie, jako pewien etap na naszej drodze poszukiwań. Potrzeba zatrzymania się, wolności, pracy ukierunkowanej na proces stawiania pytań, a nie na efekt końcowy spowodowały u nas i naszych przyjaciół potrzebę powołania w nowej formule Maat Festival”.

W roku 2013 zostaje również oddane do użytku świeżo wyremontowane – dzięki nakładom polskich i europejskich funduszy – Centrum Kultury w Lublinie, gdzie swoją siedzibę posiada Maat Projekt, który od sześciu lat jest współtwórcą programu i tożsamości tego miejsca. Wraz z zakończeniem remontu Maat Projekt wraca do swojego Maat Studio – przestrzeni ukierunkowanej na szeroko pojęty taniec, ciało i ruch. Idea STUDIA powstała w 2008 roku i początkowo służyła tylko działaniom zespołu, jednak już wtedy jego twórcy wiedzieli, że będą chcieli przekształcić ją w otwartą, przyjazną przestrzeń: „podczas wielu podróży obserwowaliśmy taneczne studia w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Londynie, Madrycie i wielu innych miastach i krajach: na podstawie tych obserwacji powołać chcemy miejsce z podobną energią i profilem działania w Lublinie – miejsce, którego jesteśmy gospodarzami, ale programatorami oraz ‘właścicielami’ staną się pracujący w nim artyści”.

Rok 2013 przynosi istotną zmianę: dzięki pozyskanym środkom i przeprowadzeniu ogromnego remontu, otwartości władz Miasta Lublin i dyrekcji Centrum profesjonalna przestrzeń Maat Studia. MAAT STUDIO to przede wszystkim miejsce przystosowane dla tańca z profesjonalną taneczną podłogą oraz wyposażeniem ukierunkowanym na pracę z ciałem. Już od sierpnia do grudnia 2013 roku w przestrzeni Studia pracę będą kontynuować rezydenci Maat Festival. Natomiast od roku 2014 studio stanie się ideowo otwartą przestrzenią dla wszystkich tancerzy i osób pracujących z ciałem, dla których ważne są laboratoryjne poszukiwania wymagające specyficznych warunków skupienia – te cechy w postaci studia do pracy, zaplecza biurowego oraz bazy noclegowej będzie spełniać właśnie Maat Studio. Od 2014 roku zostanie uruchomiony dodatkowy program MAAT SPACE –skierowany do wszystkich tancerzy, moverów, performerów potrzebujących takiego wsparcia na zasadzie mecenatu – już dziś zapraszamy organizatorzy zapraszają do MAAT STUDIO. Wkrótce więcej szczegółów.

Tomasz Bazankurator programu MAAT FESTIVAL

Patrycja Płanikdesign, video dokumentacja programu MAAT FESTIVAL

oraz cały zespół

TEATRU MAAT PROJEKT i MAAT FESTIVAL

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close