Wersja do druku

Udostępnij

6 listopada o godz. 19.00 w Studio TVP Lublin odbędzie się premiera filmu Stand by zrealizowanego został przez Lubelski Teatr Tańca we współpracy z tancerzami zespołów: Karen Foss Quiet Works z Norwegii oraz NANOHACH z czeskiej Pragi .Inspirację do filmu stanowi spektakl gracerunners autorstwa norweskiej choreografki Karen Foss. Porusza problem obecności tancerza na scenie, ale również istnienia jako takiego – w świecie, w życiu. Kolejny pokaz 11 listopada w Teatrze Muzycznym.

Wypowiadane w spektaklu zdania: „Jestem zmęczony”, „Jestem gotowy”, mają również przełożenie na życie każdego człowieka. Dlatego główne elementy występujące w filmie to bieg, nagłe zatrzymania i spowolnienia ukazujące zmaganie się człowieka ze swoimi ograniczeniami, również fizycznymi, zmaganie się tancerza z choreografią, z przestrzenią, z ciałem, ze zmęczeniem.

Film został opowiedziany w kilku sekwencjach, które wzajemnie się ze sobą łączą, montują, niezależnie od choreografii, a nawet od muzyki.Wiele jest tu ruchowej improwizacji, w której ważną rolę odgrywa chropawa i nieprzewidywalna przestrzeń, z którą zmagają się tancerze. Sceny ułożone zostały według abstrakcyjnej dramaturgii − różnicy napięć i nastrojów, które prowadzą do kulminacji i rozładowania.

Telewizja Polska Oddział w Lublinie

i Centrum Kultury w Lublinie

Czas trwania: 52 minuty.

wystąpili tancerze Lubelskiego Teatru Tańca: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń

choreografia: Karen Foss

asystenci choreografa: Daniel Racek, Marianne Kjærsund

współpraca – tancerze zespołów: Karen Foss Quiet Works, NANOHACH, Lubelskiego Teatru Tańca

muzyka: Jǿrgen Knudsen

wizualizacje: Alan Lucien Øyen

scenariusz i reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk

zdjęcia: Tomasz Michałowski

operatorzy kamer: Jacek Grzelak, Dariusz Piłat

dźwięk: Andrzej Jarski

montaż : Zbigniew Gustaw

asystent operatora: Ryszard Huszaluk, Paweł Krysa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close