
Fot. materiały organizatorów.
Xavier Le Roy ponownie przyjeżdża do Lublina z grupą tancerzy i choreografów (m.in. Saša Asentić, Jan Ritsema, Christine de Smedt), z którymi zrealizował spektakl Low Pieces, świetnie przyjęty na Festiwalu Konfrontacje w 2013 roku. Tym razem artyści będą pracowali w Lublinie nad nowym przedstawieniem. Towarzyszyć im będzie grupa 20 praktyków i teoretyków tańca z całej Europy, którzy będą brali udział w seminarium na temat polityczności współczesnych praktyk choreograficznych.
Kuratorka projektu: Marta Keil
Organizatorzy zapraszają na otwarty pokaz pracy 8 marca o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) – bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CK.
Rezydencja artystyczna odbywa się w ramach Centrum Performatywnego – międzynarodowego laboratorium, które łączy działania badawcze i artystyczne w obszarze współczesnego teatru i tańca. Jednym z podstawowych zadań Centrum jest budowanie i rozwijanie krytycznego dyskursu wokół współczesnych praktyk choreograficznych i performatywnych. Kluczowym założeniem Centrum jest stworzenie przestrzeni, w której możliwy jest swobodny, żywy dialog, nie podporządkowany regułom rynku i wolny od hierarchicznych struktur akademickich.
Podstawowym celem CP jest zaoferowanie artystom, badaczom i producentom sztuki czasu oraz przestrzeni do pracy, która nie musi zakończyć się pokazem „gotowego produktu”. Przestrzeń Centrum jest przestrzenią wolną od konieczności ciągłego wytwarzania nowych produkcji, spektakli, wydarzeń, premier, pokazów. W zamian proponuje czas na rozwijanie własnych praktyk artystycznych i badawczych, tworzy przestrzeń wymiany doświadczeń i wspiera rozwój krytycznej refleksji na temat współczesnych praktyk choreograficznych i performatywnych w politycznym, społecznym i ekonomicznym kontekście.
***
Centrum Performatywne jest nowym projektem EEPAP (www.eepap.culture.pl) i Centrum Kultury w Lublinie (http://ck.lublin.pl/pl/). Kuratorką CP jest Marta Keil.
Centrum Performatywne jest międzynarodowym laboratorium łączącym działania badawcze i artystyczne w obszarze współczesnego teatru i tańca. Jednym z podstawowych zadań Centrum jest budowanie i rozwijanie krytycznego dyskursu wokół współczesnych praktyk choreograficznych i performatywnych. Kluczowym założeniem Centrum jest stworzenie przestrzeni, w której możliwy jest swobodny, żywy dialog, nie podporządkowany regułom rynku i wolny od hierarchicznych struktur akademickich.
Naszym podstawowym celem jest zaoferowanie artystom, badaczom i producentom sztuki czasu oraz przestrzeni do pracy, która nie musi zakończyć się pokazem „gotowego produktu”. Przestrzeń Centrum jest przestrzenią wolną od konieczności ciągłego wytwarzania nowych produkcji, spektakli, wydarzeń, premier, pokazów. W zamian proponuje czas na rozwijanie własnych praktyk artystycznych i badawczych, tworzy przestrzeń wymiany doświadczeń i wspiera rozwój krytycznej refleksji na temat współczesnych praktyk choreograficznych i performatywnych w politycznym, społecznym i ekonomicznym kontekście.