Wersja do druku

Udostępnij

Nie zaczynam od kreowania ruchu. Nie zaczynam od doświadczania ruchu i rozwijania go, ale raczej od idei, która ma ruch już w siebie wpisany. / Simone Forti

 

Od 1 do 19 października Galeria Labirynt 2 w Lublinie (ul. Grodzka 3) zaprasza na wystawę Some Other Things Przemka Kamińskiego, powstałą z inspiracji performansem Five dance constructions and some other things (Pięć konstrukcji tanecznych i kilka innych rzeczy, 1961) Simone Forti – amerykańskiej choreografki związanej z nurtem postmodern dance. Widzowie zebrani w słynnym lofcie Yoko Ono przy Chamber Street w Nowym Jorku obserwowali coś, co przypomina ruchową instalację, w której taniec istnieje w przestrzeni, podobnie jak obiekt istnieje w przestrzeni galeryjnej. Publiczność oglądała taniec z każdej strony, a w ten sposób – jak podkreśla sama Forti – budowana była bezpośrednia relacja między percepcją ich własnych ciał a postrzeganiem ciał tancerzy. Tak jak inne wczesne prace Amerykanki Five dance constructions było eksperymentem na granicy sztuk wizualnych i sztuk performatywnych.

Choreograf Przemek Kamiński przetwarza i reinterpretuje tamten materiał choreograficzny, kreując własne „taneczne konstrukcje”, które – jak u Forti – istnieją poza konwencjonalnym podziałem scena-widownia. Jego performans to studium tego, w jaki sposób ciało radzi sobie z postawionymi przed nim zadaniami, kierując uwagę widza na potencjał choreograficzny wpisany w obiekty oraz to, jak obiekt choreografuje ciało i jak ciało choreografuje obiekt.

 

W dniu otwarcia wystawy, w środę 1 października o godz. 19.00, artysta zaprezentuje performans, na który obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: galeria@labirynt.com

 

Wystawę będzie można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00. Wstęp wolny.

 

Przemek Kamiński – performer i choreograf. Studiuje na kierunku „Dance, Context, Choreography” w HZT Inter-University Centre for Dance w Berlinie. Współpracował między innymi z Kirstine Kyhl Andersen (DK), Krzysztofem Garbaczewskim, kolektywem Harakiri Farmers, Isabelle Schad (DE), Nicole Seiler (CH). Autor solowego spektaklu Die Reihe (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie), stworzonego do muzyki Witolda Lutosławskiego oraz duetu #abyss.witchroulette (V Międzynarodowy Maat Festival w Lublinie), stworzonego we współpracy z brazylijską tancerką i choreografką Koriną Kordovą oraz dramaturgiem Mateuszem Szymanówką.

 

Projekt Przemka Kamińskiego został wyłoniony w drodze konkursu na prace site-specific do przestrzeni Galerii Labirynt 2.

koncepcja, choreografia, wykonanie: Przemek Kamiński
wideo: Robert Mleczko
dźwięk: Bartosz Dziadosz Pleq
wsparcie: HZT Berlin
podziękowania dla: Mateusza Szymanówki

 

 

Projekt Przemka Kamińskiego Some Other Things został wyłoniony w drodze konkursu na prace site-specific do przestrzeni Galerii Labirynt 2.

 

Więcej: www.labirynt.com

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close