W dniach 14-25 września Centrum Kultury w Lublinie i Lubelski Teatr Tańca goszczą artystę z Luksemburga Williama Cardoso, który wspólnie z Cheyenne Vallejo pracuje nad swoim spektaklem. 24 września artyści zaprezentują work in progress swojej pracy, na który zaproszą publiczność. Po pokazie odbędzie się spotkanie i rozmowa z widzami.

Wersja do druku

Udostępnij

William Cardoso jest tancerzem i choreografem pochodzącym z Luksemburga. Jako profesjonalny wykonawca miał okazję pracować z wieloma wspaniałymi choreografami i z repertuarem artystów takich jak: Anne-Marie Porras, Virgile Dagneaux, Thierry Malandain, Hofesh Shechter, Akram Khan, Pina Bausch, Reda Beinteifour i Alain Gruttadauria. W październiku 2018 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie młodych choreografów A pas de Loup w Saint Gély du Fesc, we Francji. Dzięki temu wyróżnieniu stworzył pierwszy autorski spektakl pt. Verdura zainspirowany obrazem Hieronima Boscha pt. Ogród rozkoszy ziemskich. Spektakl pokazany był w ubiegłym roku w Saint-Gély-du-Fesc, w studio Georgesa Brassensa i okazał się wielkim sukcesem. Tę właśnie pracę artysta będzie pogłębiał i rozwijał podczas pobytu rezydencyjnego w Polsce.

Rezydencja Williama Cardoso odbywa się w Centrum Kultury w Lublinie, w ramach programu wymiany rezydencyjnej PROJECT 2/3, który organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w partnerstwie z Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois TROIS C-L.

Artyści w Lublinie zaprezentują fragment swojej pracy pt. Raum.

choreografia: William Cardoso
tancerze: William Cardoso, Cheyenne Vallejo
muzyka: Guillaume Jullien
czas trwania: 40 min

Spektakl przygotowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois TROIS C-L.

Poprzez paraliż senny Raum demonstruje bezpośredni związek z współczesnym społeczeństwem, które nas wyniszcza. To zaburzenie snu jest w tym przypadku wyrazem bliskoznacznym bezsilności wobec dominującego systemu, w którym jesteśmy zarazem słabi, ale także bardzo silni.

W dzisiejszych czasach nasze słowo jest unicestwiane i tłamszone przez ludzi, który twierdzą, że są potężni dzięki swojej pozycji politycznej. Udajemy, że mamy wybór, ale w rzeczywistości wybór ten jest nam narzucany. Zanurzeni w niemocy i w braku możliwości wypowiedzenia się, nasze głosy przestają istnieć. Nawet jeżeli oni twierdzą, że liczne demonstracje wyrażają nasze myśli i słowa. Zmiana jest tylko iluzoryczna. Krzyk rozpaczy jest zagłuszany przez ludzi u władzy. Mimo to nadal walczymy, pełni nadziei na lepszy świat. By stawić czoła udręce i przerażeniu. Świat bez przemocy, bez seksizmu, bez głodu, bez rasizmu… Wolny świat, który przyznaje prawa człowieka.

Współczesny człowiek, stłamszony w zmanipulowanym i sztucznie zaprojektowanym systemie, jest wyczerpany ciągłym pragnieniem przekształcenia go na lepsze. Ale porzucenie tego pragnienia nie wchodzi w grę.

Paraliż = niemoc, bezsilność

William Cardoso – tancerz i choreograf; po ukończeniu nauki w konserwatorium w rodzinnym Luksemburgu, rozpoczął naukę w szkole EPSE Danse pod kierunkiem Anne-Marie Porras, gdzie w roku 2016 zdał egzamin EAT contemporain (technika tańca współczesnego). W tym samym roku wszedł do młodego zespołu tanecznego, co pozwoliło mu zetknąć się z repertuarem takich choreografów, jak: Anne-Marie Porras, Virgile Dagneaux, Thierry Malandain, Hofesh Shechter, Akram Khan, Pina Bausch, Reda Beinteifour i Alain Gruttadauria. W grudniu 2018 roku dołączył do grona wykonawców Kneading Paradise w chor. Florence Peake i Eve Stainton. W lutym 2019 roku dołączył jako stażysta do ostatniego dzieła Oliviera Dubois’a pt. Tropismes. Pokłosiem udziału w Tropismes było nawiązanie współpracy z choreografem Giovannim Zazzerą (spektakl Until you fall). We wrześniu 2019 roku współpracował z Jill Crovisier nad filmem Jcvideo1. W roku 2020 dołączył do zespołu Clary Villalby Corps Itinérants i zatańczył w Hardmonii. Tańczył także w What Doesn’t Belong To Us w chor. Sary Baltzinger.

W październiku 2018 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie młodych choreografów A pas de Loup w Saint-Gély-du-Fesc. Po uzyskaniu nagrody choreograf powołał do życia autorski zespół Cardoso Company z siedzibą w Montpellier, który aktualnie przenosi się do Luksemburga. Cardoso Company działa w partnerstwie z CCGPSL (Communauté de commune du Grand Pic Saint-Loup) i przy wsparciu szkoły Anne-Marie Porras. Współpracuje także z Trois-CL – Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois (centrum udostępniło zespołowi Cardoso studio do pracy nad spektaklem Verdura).

Rezydencja Williama Cardoso w Lubelskim Teatrze Tańca, fot. materiały organizatorów

Lubelski Teatr Tańca logo

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca logo

Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois TROIS C-L logo

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close