Wersja do druku

Udostępnij

Od marca 2014 Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. W czterech odsłonach prezentowane są spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandekeybus (Ultima Vez). Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki tym spotkaniom z genialnymi osobowościami wzbudzą w widzach jeszcze większy podziw dla tańca i głód obcowania z tą niezwykłą sztuką, której granic nie sposób określić.

 

Trzecią serię spotkań z Kinem mistrzów tańca w sezonie 2015/2016 otworzy spotkanie z wielką damą niemieckiego teatru tańca, Susanne Linke. W trakcie przygotowań do jej występu na tegorocznych XIX Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca, organizatorzy chcą przybliżyć sylwetkę tej twórczyni. Nazwisko Susanne Linke wymienia się jednym tchem obok największych niemieckich twórców, takich jak: Pina Bausch, Johann Kresnik i Reinhild Hoffman. Jest artystką, która swobodnie łączy w swoich dziełach to, co najlepsze z tradycji niemieckiego Tanztheather ze współczesnymi technikami tanecznymi. Pierwotnie zasłynęła mniejszymi dziełami, głównie pokazami solowymi, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Wraz z popularnością i uznaniem pojawiły się propozycje tworzenia większych produkcji, dla liczniejszej grupy tancerzy. W trakcie tegorocznych MSTT zaprezentowane zostanie jedno z jej najbardziej znanych dzieł, Ruhr-Ort, w którym na scenie będzie można zobaczyć ośmiu performerów. Natomiast w ramach Kina mistrzów tańca, za pomocą rejestracji jej spektakli, ukazane zostanie bardziej intymne oblicze naszego festiwalowego gościa.

 

We wtorek 15 września o godz. 18.00 w Sali Kinowej Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się inauguracyjny pokaz sezonu 2015/2016 – zostanie zaprezentowany spektakl Susanne Linke Kaikou. Przedstawienie mówi o transformacjach: trzech mężczyzn i jednej kobiety. Mężczyźni jawią się na scenie jako postaci archetypiczne: polują, zabijają, ale też umierają. Jednocześnie są łowcami i zwierzyną. Wydaje się. jakby nie mogli przestać odtwarzać tych samych wzorów: konkurują i walczą – aby wygrać, albo być może przegrać. Kaikou opowiada o staraniu się o utrzymanie stanu równowagi: pomiędzy tym, co ludzkie a tym, co zwierzęce. Kaikou igra z ambiwalencją i naprzemiennie balansuje pomiędzy zwierzęcą smukłością a ostrym, agresywnym zachowaniem. Susanne Linke przedstawia trzech bardzo odmiennych tancerzy (Urs Dietrich, Henry Montes, Brice Desault) o niezwykle silnych osobowościach, którzy potrafią odnaleźć się w tym trudnym temacie i przedstawić go w niejednorodny sposób. Ona tymczasem przeszywa ten męski świat niczym zjawa – czasami, aby go rozbić, a czasami, aby go zjednoczyć.

 

Bilety: PWYW (Pay What You Want – Zapłać Ile Będziesz Chciał Po Pokazie).

 

Rejestracja wideo: Instytut Filmowy w Bremen
Choreografia: Susanne Linke
Tancerze: Susanne Linke, Urs Dietrich, Henry Montes, Brice Desault
Muzyka: Wolfgang Bley-Borkowski
Kostiumy: Rupert Franzen
Oświetlenie/lasery/dyrektor techniczny: Lutz Deppe
Asystent oświetleniowca/lasery: Tomel Ness
Asystent artystyczny: Xenia Leydel
Dramaturgia, tekst: Norbert Servos
Produkcja: Inge Zysk
Asystent producenta: Mark Donner
Współprodukcja: Pact Zollverein Essen, Radialsystem V Berlin
Wsparcie: Hebbel-Theater Berlin GmbH, Hebbel am Ufer
Wsparcie finansowe: Fundusze na kulturę miasta stołecznego Berlin
WspółpracaTanzwerkstatt Berlin, DOCK 11 Studios

 

Organizatorzy:
Centrum Kultury w Lublinie
Lubelski Teatr Tańca

 

Patronat medialny:
taniecPOLSKA.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close