Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 7 czerwca w Lublinie ramach Forum Tańca Współczesnego organizowanego przez Lubelski Teatr Tańca w Strefie Kibica (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11) o godz. 21.30 zostanie pokazany Hołd futbolowi Jo Strømgren Kompani z Norwegii. O projekcie jego twórca mówi tak:

Spektakl zagłębia się w fizyczną rutynę najpopularniejszej gry na świecie i podnosi estetyczne efekty jej szaleństwa. Komentuje sztuczny konflikt pomiędzy „powszechnym sportem” a „sztuką wyższą”, obracając się żartobliwie wokół konfliktu pomiędzy tzw. „klasą robotniczą” futbolu a tzw. „klasą wyższą” baletu.

Rozpoczęty w 1997 roku spektakl, okazał się jedyny w swoim rodzaju. Wszystkie badania na temat ewentualnych wcześniejszych spektakli tanecznych w oparciu o futbol nie dały żadnego rezultatu. Z wyjątkiem rosyjskiego choreografa, który w części swojej choreografii w roku 1930 przedstawił swojego tancerza jako piłkarza. Niestety utwór ten nigdy nie został udokumentowany. Najwyraźniej stworzony był klasyczną techniką do klasycznej muzyki.

Nasze rozbudowane trasy z tym prostym i jasnym pomysłem dały zaskakujący bodziec do twórczości dla wielu innych. Nasz tour wniósł ogromny wpływ na twórczość międzynarodową i liczne pokazy tańca z piłką nożną zaczęły pojawiać się na całym świecie. Głównie opierające się na prostej choreografii i kontakcie. „Iskry” z tych produkcji prawdopodobnie rozpaliły ogień do pokazywania większej ilości takich spektakli, pokazów.

Na początku nie wiedziałem, dlaczego Andrew Lloyd Webber pojawił się w pierwszym rzędzie na naszej londyńskiej premierze, a jego producent notował coś przez cały spektakl. Zrozumieliśmy więcej, gdy jego musical oparty o piłkę nożną miał premierę we wrześniu 2000 roku. My oczywiście nie wymyśliliśmy ani piłki nożnej ani tańca, ale wciąż zastanawiamy się, dlaczego nikt nie połączył tej ogromnej luki pomiędzy rosyjską choreografia z 1930 roku a nami z 1997. W tym okresie taniec współczesny prawdopodobnie przełamał wszystkie bariery.

Wraz ze wzrastającą liczbą wydarzeń związanych z piłką nożną, zadecydowaliśmy o zawieszeniu spektaklu. Ryzykowaliśmy, że zostaniemy naśladowcami samych siebie. Zrobiliśmy jednak dwie koprodukcje z innymi zespołami, aby zrealizować inne cele niż tylko artystyczne. Ze SKÅNES DANSETEATER zrobiliśmy „ Pokłony piłce nożnej”, z intensywną trasa po Szwecji, przeznaczony w szczególności dla młodej publiczności, oraz z TANZENSEMBLE BIELEFELD zrobiliśmy „Taneczny remix poświęcony futbolowi”, dla przyciągnięcia nowych odbiorców, w szczególności gdy Niemcy byli gospodarzami Mistrzostw.

12 lat po narodzinach, spektakl powrócił do życia. Ze względu na niekończący się strumień wniosków i ogólnego popytu wróciliśmy ze spektaklem w sezonie 2009 / 2010”

Jo Strømgren Kompani, Norwegia

Hołd futbolowi/ A dance tribute to the art of football

Choreografia: Jo Strømgren
Obsada oryginalna: Niklas Gundersen, Erik Rulin, Jan Ivar Lund, Jonas Digerud (many more have preformed the piece over the years)
Obsada w 2011: Jan Nikolai Wesnes, Mikkel Are Olsenlund, Sverre Magnus Heidenberg, Maria Henriette Nygård, Geir Hytten, Stian Danielsen
Obsada w 2012: Jan Nikolai Wesnes, Mikkel Are Olsenlund, Sverre Magnus Heidenberg, Maria Henriette Nygård, Stian Danielsen
Scenografia: Stephan Østensen
Projekt kostiumów: Ingvild Hovind Music: Jørgen Knudsen, Flugschädel
Światła: Stephen Rolfe
Dźwięk: Lars Årdal
Produkcja: Black Box Theatre
Współprodukcja: BIT Teatergarasjen
Wsparcie: Norweska Rada ds.Kultury, Norsk Kassettavgiftsfond, Norweska Fundacja dla Artystów Performatywnych, Rada Miasta Oslo, Rada Miasta Bergen, Norewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wstęp jest bezpłatny.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close