Wersja do druku

Udostępnij

Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie wspólnie z Akademickim Centrum Kultury  UMCS „Chatka Żaka” zapraszają na cykl filmowych spotkań z twórczością najwybitniejszych twórców teatru tańca na świecie. Każdego miesiąca w wybrany poniedziałek, zaprezentowane zostaną spektakle i sylwetki znakomitych artystów, którzy wywarli największy wpływ na historię i dorobek tańca. Wśród tych znakomitości są m.in. Paul Taylor (Paul Taylor Dance Company), Mats Ek (The Cullberg Ballet), Lloyd Newson (DV8), Pina Bausch (Tanztheater Wuppertal), William Forsythe (The Forsythe Company), Wim Vandenkeybus (Ultima Vez).

 

Serię rozpoczyna słynny Nederlands Dans Theater, którego prezentowane będą od marca do czerwca 2014. Zespół powstał w Holandii w roku 1959, kiedy to 22 tancerzy postanowiło zakończyć współpracę z Nederlands Ballet i realizować swoją pasję taneczną w innej formule artystycznej. Pod kierunkiem Carel Birnie i Benjamina Harkarvy’ego „zbuntowani” artyści rozpoczęli pracę nad nowym repertuarem w oparciu o styl modern dance. Po 50 latach działalności i współpracy z takimi znakomitościami jak Jiří Kylián czy Hans van Manen, NDT stał się jednym z wiodących  zespołów tańca współczesnego na świecie. W jego skład wchodzą aktualnie dwie formacje: NDT1  główny zespół liczący 30 tancerzy w wieku 23-40 lat, którego dyrektorem artystycznym jest Paul Lightfoot oraz NDT2  zespół założony w  1978 roku z myślą o utalentowanych tancerzach w wieku do 23 lat, obecnie pod dyrekcją Geralda Tibbsa.

 

19 maja  18.00 w Chatce Żaka  (Sala Widowiskowa Inkubator Medialno-Artystyczny) odbędzie się Wieczór nr 3: NDT i Crystal Pite. Na program składają się 2 spektakle:

 

PARADE / NDT 1 – 40 minut
Choreografia: Crystal Pite
Muzyka: Owen Belton
Wideo: Wladimiro Woyno
Scenografia: Jay Gower Taylor
Kostiumy: Nancy Bryant

 

 

FRONTIER / NDT 1 – 40 minut
Choreografia: Crystal Pite
Muzyka: Owen Belton
Wideo: Wladimiro Woyno
Scenografia: Jay Gower Taylor

 

Crystal Pite o spektaklach: „Tematem obu części dziesiejszego wieczoru jest pojęcie „granicy” – pomiędzy tym, co wiemy a tym, o czym nie mamy pojęcia. Część druga jest spojrzeniem z zewnątrz na granicę ludzkiego uniwersum i swoistym zadziwieniem nad ciemną materią oraz niewidzialnymi siłami, które kształtują naszą galaktykę, a w konsekwencji także nas. W części pierwszej istotne jest spojrzenie od wewnątrz, skupienie się na ograniczoności naszej wiedzy dotyczącej ludzkiego umysłu.”

 

Cristal Pite – kanadyjska choreografka i tancerka; założycielka i dyrektor artystyczny Kidd Pivot, zespołu tańca współczesnego z Vancouver. Obecnie ściśle współpracuje z Nederlands Dans Theater, a także jest członkiem stowarzyszenia Canada’s National Arts Centre. Crystal Pite jest znana z płynnego, organicznego i poetyckiego stylu. Jej choreografie są naznaczone ekscentrycznym humorem i ryzykowną techniką. Dzięki swojemu zaskakującemu i innowacyjnemu podejściu udało się jej zainteresować tańcem bardzo szeroką widownię. W swoich pracach miesza ona rygorystyczną precyzję z płynnością ruchu w celu stworzenia zapadającej w pamięć dramaturgii i przeszywających emocjonalnie spektakli. Współczesna muzyka i wyrafinowane oświetlenie to podstawowe komponenty jej prac, a jej tancerze są pełni niezwykłej odwagi i spontaniczności. Jest ona zafascynowana znanymi opowieściami o miłości, konfliktach i tragediach oraz używanym w tym kontekście ciele ilustrującym opowiadane historie. W oczach Pite, życie jest epicką opowieścią, którą w jej spektaklu każdy widz buduje wg własnego uznania.

 Bilet: PWYW („pay what you want” – „zapłać ile chcesz po pokazie”).

 

Honorowy Patronat:

Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, P.P.J. Bekkers
JM Rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski

Wsparcie:
Pathe Live
Ambasada Królestwa Niderlandów

 

Logo ambasada Holandii (miniaturka) Logo Pathelive (miniaturka) Logo UMCS Lublin nowe (miniaturka)Logo Centrum Kultury w Lublinie (miniaturka)Logo Chatka ŻAKA (miniaturka)

 

 

 

Patronat medialny:
Dziennik Wschodni
taniecpolska.pl
Radio Lublin
Radio Centrum

 

Logo Dziennik Wschodni Lublin (miniaturka)  Logo Radio Lublin (miniaturka)  Logo Radio Centrum (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close