Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 4-6 października 2013 w Lublinie odbędzie się Platforma Białoruskich Teatrów Ruchu „PlaStforma”, organizowana przez Lubelski Teatr Tańca. Wydarzenie to będzie jednym z istotnychpunktów trwającego w tym czasie Kongresu Partnerstwa Wschodniego. W platformie wezmą udział cztery najważniejsze obecnie teatry tańca i ruchu na Białorusi: InZhest Slavy Inozemcewa z Mińska, Gallery Dance Theatre Aleksandra Tebenkowa z Grodna, Quadro Dance Theatre Inny Aslamovejz Homla i Dance Company SKVO’s Olgi Skvorcowej z Mińska. Białoruscy artyści zaprezentują swoje najnowsze spektakle oraz poprowadzą warsztaty tańca.

Poniżej zamieszczamy tekst programowy autorstwa Anny Królicy:

Wędrujący tabor z PlaStformą

Białoruscy choreografowie, działając w obszarze teatru ruchu, teatru tańca i tańca współczesnego wciąż szukają dla siebie nowej formy, nie zapomnieli jednak o swoich korzeniach powiązanych z pantomimą, wypracowanym ruchem technicznym, plastycznością ciała – aż w końcu plastycznym teatrem formy – to tworzenie na styku sztuk prowadzi do ciekawych rozwiązań.

Pierwsza PlaStforma odbyła się w lutym w Mińsku. Organizacji jej towarzyszyło ogromne zaangażowanie choreografów i odpowiadający temu wysiłkowi aplauz i dyskusje widzów wokół prezentowanych spektakli. Czym jest sama PlaStforma? To inicjatywa dążąca do stworzenia wielostopniowego forum wokół tańca, choreografii i teatru. Otwarta na prezentacje spektakli, prowadzenie warsztatów, debat oraz spotkań.

Do tej pory dyskusja wokół PlaStformy toczyła się głównie wśród rodzimych twórców i publiczności, mimo zagranicznych występów gościnnych choreografom pracującym na Białorusi brakuje konfrontacji z europejskim środowiskiem tańca i systematycznie prowadzonego dialogu z jego przedstawicielami, stąd pojawiła się idea na powtórzenie PlaStformy w innym kraju.

Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego w Lublinie jest doskonałą okazją, aby stworzyć warunki do szerszej dyskusji i wpłynąć na intensyfikację wymiany twórczej pomiędzy artystami. Wszelkie analogie przeniesienia PlaStformy dalej, do innych państw, pomogą temu pomysłowi w pełni zaistnieć.

Podczas lubelskiej PlaStformy choreografii białoruskiej twórcy z Grodna, Homla oraz Mińska zaprezentują różne gatunki tańca.

InZhest to jeden z najstarszych plastycznych teatrów ruchu na Białorusi, jego charyzmatyczny twórca Slava Inozemcev gościł już niejednokrotnie w Polsce, jest też organizatorem i inicjatorem mińskiej PlaStformy. Spektakle jego teatru sytuują się pomiędzy teatrem ruchu a pantomimą, eksponują cielesność (to zapewne ślad fascynacji tańcem butoh), czasem wchodząc w nurt teatru ulicznego z dużą ilością gagów, klaunady i feerii barw.

Quadro Dance Theatre prowadzi choreografka Inna Aslamova, jej spektakle mają formułę bardziej otwartą często wykorzystującą improwizację.

Dance Company SKVO’s oraz Gallery Dance Theatre (częsty gość Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie) odnoszą się tradycji teatru tańca, czyli osadzenia historii prowadzonych poprzez dramaturgię ciała w inscenizacji teatralnej, nierzadko o społecznym lub egzystencjalnym brzmieniu, nieustannie pozostające pod wpływem twórczości Piny Bauch czy Matsa Eka”.

HARMONOGRAM

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close