Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 12-20 listopada 2017 roku Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie, we współpracy z Centrum Spotkania Kultur, zapraszają na XXI Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się, jak co roku, warsztaty tańca i choreografii, warsztaty pisania o tańcu oraz projekcje filmowe. Myśl przewodnia tegorocznej edycji festiwalu opiera się na idei ukazywania różnic, antagonizmów i prób dialogu pomiędzy tanecznymi strategiami dzisiejszego świata sztuki. Jak deklarują organizatorzy: „[…] kontynuujemy nakreślony w 2016 trzyletni program, oparty na wielości, kontrastach i różnorodności – zarówno pod względem skali, stylistyki, jak i obszaru geograficznego. Stale przemieszczamy się pomiędzy biegunami: od spektakli nawiązujących do tradycji i klasyki tańca – do współczesności; od prezentowania młodych twórców – do przywołania ikon tańca, na których ci obiecujący choreografowie się wychowywali; od prezentacji kameralnych spektakli solowych – do wieloobsadowych widowisk prezentowanych na wielkiej scenie; od spojrzenia na taniec aktualnie tworzony przez artystów z Północy Europy – po prezentacje tegorocznej Polskiej Platformy Tańca.

 

Na scenie operowej Centrum Spotkania Kultur zagości gość specjalny: Batsheva Dance Company z Izraela. Dzięki współpracy Lubelskiego Teatru Tańca, Centrum Kultury w Lublinie oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostaną zaprezentowane dwie najnowsze produkcje zespołu w choreografii Ohada Naharina: Last work i Venezuela.

 

Proponując na Spotkaniach spektakle zagranicznych artystów, uciekamy od formuły jednostkowego wydarzenia, układając nasz program jako rozpisany na kolejne lata cykl prezentacji różnych europejskich scen i idiomów. W tym roku spojrzenie kierujemy na Północ Europy. Zaprosiliśmy prace choreografów pochodzących z obszaru skandynawskiego i nadbałtyckiego. Będa to: Granhøj Dans (Dania), Company B. Valiente (Norwegia), Aura Dance Theatre w choreografii Anne Ekenes i Pii Holden (Norwegia) i Birutė Letukaitė (Litwa), Btytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK (Polska) w choreografii Cecilii Moisio (Finlandia).

 

Osobnymi wątkami prezentacji najnowszych i najciekawszych zagranicznych choreografii będą pokazy spektakli wybranych do najlepszej dwudziestki produkcji sieci tańca Aerowaves: Oona Doherty (Irlandia), Luke Baio & Dominik Grünbühel (Austria), Timothy and the Things (Węgry); oraz premiery naszych gości zza wschodniej granicy: Inny Aslamowej (Białoruś), Daniila Belkina, Olgi Kebas (Ukraina), MIHR Theatre and Gabrielle Neuhaus Physical Theatre (Armenia/Izrael).

 

Od zawsze jednym z najważniejszych komponentów programu Spotkań są występy polskich artystów i działania na rzecz polskiej sceny tańca współczesnego. Dlatego nasz Festiwal będzie miejscem uroczystej inauguracji Polskiej Sieci Tańca, pierwszej w naszym kraju sieci centrów, instytucji i podmiotów artystycznych stworzonej w celu dystrybucji spektakli i promocji sztuki tańca w Polsce. Natomiast w programie Spotkań znalazły się choreografie z tegorocznej Polskiej Platformy Tańca (w ramach ogólnopolskiej serii prezentacji Polska Platforma tańca 2017 na bis): Katarzyny Chmielewskiej, Anny Godowskiej i Sławomira Krawczyńskiego, Aurory Lubos, Marii Zimpel, Pawła Sakowicza. Nie zabraknie także młodych polskich laureatów konkursów choreograficznych. W ramach modułu „Młoda Polska” wystąpią: Zofia Tomczyk, Jacek Niepsujewicz, Agnieszka Bednarz, Agata Meyer-Linters, Helena Ganjalyan, Omar Karabulut.

 

Ważnym punktem programu Spotkań będzie międzynarodowa konferencja Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria  źródła  biografie inicjująca obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w ramach programu „Polska 100” pod patronatem Instytutu Adama Mickiewicza. Konferencja, realizowana we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, otworzy czteroletni projekt Terytoria choreografii – Nowe szlaki awangardy, realizowany w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Rozpocznie ją przypomnienie niezwykłych artystek tańca: Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej, Marie Rambert, Yanki Rudzkiej, które miały duży wpływ na rozwój tańca współczesnego w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii.”.

 

Program:

12 listopada, niedziela

godz. 16.00 Centrum Kultury, Sala Kinowa: Loikka on Tour, pokaz skandynawskich tanecznych filmów krótkometrażowych
godz. 18.00, Centrum Spotkania Kultur, Sala Kinowa: Mr. Gaga – film

godz. 20.30, Centrum Kultury, Piwnice: Lubelski Teatr Tańca, body /Polska/ – premiera

13 listopada, poniedziałek
godz. 18.00, Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Olga Kebas Personal Spring /Ukraina/

godz. 19.30, Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Inna Aslamova Solo no2 /Białoruś/, Daniil Belkin Leaning on /Ukraina/

godz. 20.30, Centrum Kultury, Sala Czarna: MIHR Theatre and Gabrielle Neuhaus Physical Theatre Lavash /Armenia, Izrael/

14 listopada wtorek
godz. 18.00, Galeria Labirynt, Sala Czarna: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK Mommy Issues /Polska/

godz. 20.00, Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej Homo-Go! stadium. etap 2 /Polska/

godz. 21.00,Centrum Kultury, Sala Czarna: Lubelski Teatr Tańca Ostatnie solo K. /Polska/

15 listopada środa
godz. 18.00, Galeria Labirynt, Sala Czarna: Paweł Sakowicz TOTAL /Polska/, Maria Zimpel noish~ /Polska/

godz. 20.30, Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Sławek Krawczyński i Anna Godowska Bataille i świt nowych dni /Polska/ 

 

16 listopada czwartek
godz. 18.00, Galeria Labirynt, Sala Czarna: Company B. Valiente The Artist’s Space /Norwegia/

godz. 20.00, Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Katarzyna Chmielewska/Teatr Dada von Bzdülöw Why Don’t You Like Sadness /Polska/

godz. 21.00, Centrum Kultury, Piwnice: Aurora Lubos Witajcie/Welcome /Polska/

 

17 listopada piątek
godz. 17.30, Galeria Labirynt, Sala Czarna: Timothy and the Things Your Mother At My Door /Węgry/                  

godz. 19.00, Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Luke Baio & Dominik Grünbühel Ohne Nix /Austria/
godz. 20.30, Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa: Batsheva Dance Company Last Work /Izrael/

18 listopada sobota
godz. 16.30 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Oona Doherty Hope Hunt and the Ascension into Lazarus /Irlandia/

godz. 18.30 Galeria Labirynt, Sala Czarna: AURA Dance Theatre Godos /Litwa/

godz.20.30 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa: Batsheva Dance Company Last Work /Izrael/

19 listopada niedziela                 

godz. 17.00, Centrum Kultury, Sala Widowiskowa: Młoda Polska – laureaci ogólnopolskich konkursów tańca i choreografii

godz. 18.30, Galeria Labirynt, Sala Czarna: Granhøj Dans Petrushka – Extended /Dania/      

godz.20.30, Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa: Batsheva Dance Company Venezuela /Izrael/

20 listopada poniedziałek
godz.19.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa: Batsheva Dance Company Venezuela /Izrael/

 

Wydarzenia towarzyszące:

10 -15 listopada: warsztaty pisania o tańcu z Joostem Goutziersem

14-16 listopada: coaching z Colleen Thomas-Young

16-17 listopada: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria – źródła – biografie

18 listopada: warsztaty GaGa/dancers, GaGa/people, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

18 – 19 listopada: warsztaty tańca współczesnego, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

19 listopada inauguracja Polskiej Sieci Tańca

Filmy:

Mr. Gaga – film dokumentalny o Ohadzie Naharinie i Batsheva Dance Company

Loikka on Tour – pokaz skandynawskich tanecznych filmów krótkometrażowych z Loikka Dance Film Festival

 

Więcej: mstt.pl

 

Bilety:

Spektakle w salach Centrum Kultury w Lublinie i Galerii Labirynt:

15 zł ulgowy / 25 zł normalny / 10 zł grupowy (min. 10 osób)

OFERTA SPECJALNA: 21 biletów w promocyjnej cenie 10 zł z okazji XXI edycji Festiwalu na spektakle w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Galerii Labirynt (1 osoba może nabyć maksymalnie 2 bilety – sprzedaż wyłącznie w kasie Centrum Kultury).

 

Bilety na spektakle Batsheva Dance Company w Sali Operowej CSK:

miejsca kategorii I – 130 zł; miejsca kategorii II – 110 zł; miejsca kategorii III (wyłącznie spektakl Venezuela) – 50 zł

Seanse filmowe Loikka on tour oraz Mr Gaga: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach Centrum Kultury oraz Centrum Spotkania Kultur

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close