Wersja do druku

Udostępnij

Z wielką radością informujemy, że Łukasz Bałoniak – uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie – zakwalifikował się do prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. 48. edycja konkursu odbędzie się w lutym 2020 roku w Montreux, w Szwajcarii.

 

W konkursie weźmie udział 84 młodych tancerzy (51 dziewcząt i 33 chłopców) z całego świata. Od dwóch lat nie pojawiło się w nim żadne polskie nazwisko, więc tym bardziej cieszy wybór Bałoniaka. Warto wiedzieć, że konkurs jest prawdziwą dźwignią baletowych karier – to za jego pośrednictwem świat po raz pierwszy usłyszał o takich talentach jak Diana Vishneva czy Christopher Wheeldon. Ostatnim laureatem z Polski był Stanisław Węgrzyn, który dzięki udziałowi w Prix de Lausanne w 2017 roku najpierw dostał się na staż, a następnie został zaangażowany do zespołu londyńskiego The Royal Ballet.

 

Fascynuje mnie struktura tego konkursu – mówi nasz tegoroczny uczestnik, Łukasz Bałoniak – Mimo tylu edycji i po tylu latach, on wciąż jest bardzo prestiżowy.

 

Ten prestiż nie bierze się znikąd. Już wstępna selekcja jest ostra. Kandydaci z całego świata wybierani są na podstawie nadesłanych nagrań, które muszą być przygotowane według ścisłych wytycznych. Następnie, podczas konkursowego tygodnia w Szwajcarii, uczestnicy przygotowują się do swoich występów pod okiem najznakomitszych pedagogów z całego świata.

 

Do samego konkursu przygotowywałem się praktycznie cały rok. Codziennie ćwiczyłem balet po dwie godziny i ten codzienny trening, powtarzanie tych samych ćwiczeń dzień w dzień w pewnym momencie skutkuje tym, że mogę ewoluować jako tancerz i mam szansę wziąć udział w takim konkursie. Wiem, że nic, oprócz ciężkiej pracy nie zaowocuje tym, że się dostanę – mówi Bałoniak.

 

Dalsze przygotowania do konkursu nie różnią się specjalnie od wcześniejszych, z jednym wyjątkiem. Młodzi tancerze na scenie Stravinsky Auditorium w Montreaux zaprezentują po dwie wariacje – klasyczną i współczesną. Jako klayczną Łukasz Bałoniak wybrał wariację księcia Désiré z trzeciego aktu baletu Śpiąca królewna, nad którą pracuje z Eduardem Bablidze. Jako wariację współczesną – fragment Chromy Wayne’a McGregora, którą pomaga mu przygotować Nikola Zientarska. Jest to jedna z najtrudniejszych wariacji współczesnych, jakie było mi dane tańczyć – komentuje Bałoniak.

 

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w wieku 15-18 lat, dlatego główne nagrody to stypendia do najlepszych szkół baletowych na świecie i płatne staże w renomowanych zespołach. Dodajmy, że na liście, z której mogą wybierać zwycięzcy znajdują m.in. School of American Ballet w Nowym Jorku, Vaganowa Ballet Academy w Sankt Petersburgu, Royal Ballet School w Londynie czy Paris Opera Ballet School w Paryżu, a wśród zespołów partnerskich konkursu znajdziemy m.in. Béjart Ballet, English National Ballet, Nederlands Dans Theater II, Royal Ballet w Londynie czy Stuttgart Ballet.

 

Przewidziana jest też nagroda w kategorii tańca współczesnego – intensywny kurs letni w jednej ze szkół partnerskich, a także nagrody dla najlepszego kandydata ze Szwajcarii i nagrody publiczności. Bałoniak nie ma jednak sprecyzowanych oczekiwań co do wygranej: 

 

Już to, co mnie tam spotka, będzie dla mnie nagrodą. Nie stawiam sobie żadnego konkretnego celu, że chcę wygrać. Pojadę, zobaczę i wszystko się okaże. Mimo że bardzo się boję, uważam, że to będzie bardzo ciekawe doświadczenie, bo jeszcze nigdy nie brałem udziału w konkursie o takiej międzynarodowej randze. Wydaje mi się, że to będzie bardzo interesujące. Wiadomo, kosztuje to dużo stresu i nerwów, ale myślę, że będzie fajnie.

 

18-letniego Łukasza Bałoniaka mieliśmy już okazję podziwiać w telewizyjnym konkursie Młody Tancerz Roku 2019, w którym doszedł on do finału. Łukasz jest także laureatem wielu innych konkursów: w 2019 roku zdobył trzecią nagrodę w kategorii tańca klasycznego w grupie starszej chłopców w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego. Jest też laureatem VII Ogólnopolskich Spotkań Konkursowych Młodych Tancerzy i stypendystą Stowarzyszenia Wiedza – Kultura – Pomoc (2016). Otrzymał dwie nagrody za szczególne osiągnięcia w technice tańca klasycznego na Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy (2014, 2016). W 2018 i 2019 roku brał udział w projekcie Młody Duch Tańca. Występował w Romeo i Julii oraz Jeziorze łabędzim w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Naïs w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz, jako solista w balecie Dziadek do Orzechów w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

 

Życzymy powodzenia!  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close