Maciej Kuźmiński został gościnnym choreografem konserwatorium tańca współczesnego CODARTS w Rotterdamie. Od zeszłego tygodnia trwają próby do duetu horyzont zdarzeń, który wejdzie do repertuaru wieczoru prac dyplomowych Codarts Talent On The Move. Choreograf niedawno otrzymał nagrodę w prestiżowym konkursie Rotterdam International Duet Competition, a zaproszenie do współpracy z CODARTS jest tego konsekwencją. Kuźmiński jest pierwszym polskim choreografem nagrodzonym na RIDCC oraz tworzącym dla Codarts Talent On The Move.

Wersja do druku

Udostępnij

Duet horyzont zdarzeń, najnowsza praca z repertuaru Maciej Kuźmiński Company, przełamuje dotychczasowy model pracy Kuźmińskiego, który celowo i konsekwentnie wykluczał dotyk fizyczny ze swoich prac. Horyzont zdarzeń jest odniesieniem do podziałów w polskim społeczeństwie – niemożliwości wyrwania się z kręgu wzajemnego wykluczenia, narastającej atmosfery konfliktu. Poza nagrodą Codarts Production Prize duet został również uhonorowany nagrodą Jury przyznaną przez Iwonę Olszowską w krakowskim konkursie 321… Taniec!. Premierową obsadę stanowią Monika Witkowska oraz Omar Karabulut. Praca powstała ze środków własnych MKC, oraz przy wsparciu lokalowym Teatru Rozbark oraz MDK Zduńska Wola.

Talent On The Move – od Jiříego Kyliána po Hansa van Manena, od Cayetana Sota po Hofesha Shechtera, grono światowej sławy choreografów, których twórczość pokazywana była podczas kolejnych edycji Talent On The Move, w ostatnich latach jest imponująco duża i zróżnicowana. Talent On The Move to przygotowywany co roku wieczór wirtuozów i największych talentów tanecznych z Codarts Rotterdam, wyjeżdżający na międzynarodowe tournée i prezentowany na znanych festiwalach.

Codarts, hogeschool voor de kunsten, jest najbardziej znanym konserwatorium artystycznym w Holandii, a jej wydział tańca współczesnego uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Szkoła kładzie nacisk na trening techniczny studentów, którzy po szkole znajdują pracę w takich zespołach jak Nederlands Dans Theater, Akram Khan Company, czy Cullberg Ballet. Od 2004 roku w Codarts swoją edukację ukończyło wielu Polaków.

Jako pedagog Maciej Kuźmiński współpracuje z konserwatoriami i profesjonalnymi zespołami w Polsce i na świecie. W ostatnich latach uczył na zaproszenie topowych konserwatoriów i wydziałów tańca w Europie takich jak Codarts w Rotterdamie, ArtEZ w Arnhem, PERA na Cyprze czy Belgrade Dance Institute. Kuźmiński prowadzi również warsztaty mistrzowskie dla profesjonalnych zespołów – w ostatnim czasie dla Polskiego Teatru Tańca czy Seiko Dance Company na Litwie. W latach 2014-2017 Maciej Kuźmiński był etatowym pedagogiem Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademii Sztuk Teatralnych).

Więcej na:
www.maciejkuzminski.com
www.codarts.nl
www.ridcc.com

Maciej Kuźmiński "Horyzont zdarzeń". Fot. Aleksander Joachimiak

Fot. Marco de Swart

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close