Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę, 7 lipca o godz. 19.30 w Teatrze Velodrom w niemieckiej Ratyzbonie odbędzie się premiera spektaklu Ampelmenschen – najnowszej pracy Macieja Kuźmińskiego, odnoszącej się do zjawiska Ostalgii, czyli tęsknoty za NRD. Stworzony z zespołem miejskiego teatru Theater Regensburg Tanz spektakl powstaje w ramach programu Tanz.Fabrik!Sieben, którego tegorocznym tematem było hasło poza tradycję. Zaproszenie jest wynikiem nagrody, którą choreograf otrzymał za solo I fought Piranhas na 32. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze w 2018 roku (czytaj więcej). Choreografia Kuźmińskiego będzie jedną z siedmiu prac prezentowanych tego wieczoru – pozostałe przygotowane zostały przez piątkę tancerzy dla koleżanek i kolegów z zespołu. Jest to siódma edycja tych warsztatów choreograficznych.   

 

Ampelmenschen to 20-minutowy spektakl-podróż, inspirowany relacjami byłych mieszkańców NRD, w szczególności Rolanda Jahna, byłego opozycjonisty NRD, oraz ich stosunkiem do przejścia z totalitarnego systemu NRD na ustrój demokratyczny RFN. Spektakl zderza brutalność egzystencji w NRD z brutalnością galopującego kapitalizmu wczesnej RFN, by z domieszką Ostalgii przyjrzeć się sprzecznym doświadczeniom będącym udziałem wielu Niemców dzisiaj.

 

Sam tytuł, będący nieprzetłumaczalną wprost grą słów, odnosi się do symboliki Ampelmännchen (pol. człowieczek ze świateł). Charakterystyczny symbol sygnalizacji świetlnej w NRD – energicznie maszerujący zielony ludzik w kapeluszu – stał się wywołującym pozytywne emocje przejawem Ostalgii, mimo iż, de facto, przedstawia budzącego postrach I sekretarza Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec, Ericha Honeckera, oskarżonego o ludobójstwo w związku z rozwinięciem rozkazu Schießbefehl – strzelania do obywateli próbujących przekroczyć granicę.

 

Program wieczoru:

 

Naked Twirl
Choreografia: Simone Elliott
Taniec:Simone Elliott, Tiana Lara Hogan, Harumi Takeuchi; Fabian Moreira Costa, Tommaso Quartani

 

A Sacred Glade
Choreografia: Simone Elliott
Koncepcja:Harumi Takeuchi
Taniec:Harumi Takeuchi

 

Afterglow
Choreografia: Rei Okunishi
Tanz: Tiana Lara Hogan, Rei Okunishi, Harumi Takeuchi; Fabian Moreira Costa

 

Dissolving Silence
Choreografia: Tiana Lara Hogan
Taniec:Tiana Lara Hogan, Simone Elliott; Alessio Burani, Péter Dániel Matkaicsek, Tommaso Quartani, Fabian Moreira Costa

 

Staged
Choreografia:Louisa Poletti
Koncepcja: Louisa Poletti, Jonas Hackmann
Taniec: Louisa Poletti, Jonas Hackmann

 

Action at a Distance
Choreografia: Péter Dániel Matkaicsek

Taniec: Simone Elliott, Tiana Lara Hogan, Rei Okunishi; Tommaso Quartani

 

Ampelmenschen
Choreografia: Maciej Kuźmiński (gościnnie)
Taniec: zespół Theater Regensburg Tanz

 

Czas trwania całości: ok. 1 godz. 30 min, bez przerwy

 

Program grany będzie także 12 i 14 lipca. Więcej: https://www.theater-regensburg.de/spielplan/details/tanzfabrik-sieben/

 

 

 

Maciej Kuźmiński (ur. 1985)

Choreograf, pedagog i producent. Twórca i kierownik Polskiej Sieci Tańca. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. W ostatnim czasie tworzył na zaproszenie Scapino Ballet Rotterdam oraz Teatru ROZBARK. Laureat znaczących nagród za choreografię, w tym Nagrody Publiczności na Polskiej Platformie Tańca 2014 za kwartet Room 40, czy drugiej Nagrody i nagrody Scapino Production na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannowerze za solo Dominique. Kuźmiński ukończył z wyróżnieniem studia BA Dance Theatre, oraz MA Choreography na konserwatorium Trinity Laban w Londynie. Więcej o twórcy na maciejkuzminski.com

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close