Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 23 kwietnia-6 maja w miejscowości Águeda w Portugalii trwa rezydencja polskich i portugalskich artystów. Międzynarodowy zespół pracuje nad kilkoma produkcjami  – spektaklem, filmem tańca i serią krótkich filmów ekologicznych. Projekt jest kontynuacją warsztatów Fluid Acts, które odbyły się w Warszawie w listopadzie 2017 roku.

 

 

PROGRAM wydarzeń:

 

1 maja, godz. 13.30, 17.00, 19.00, Instituto da Vinha a do Vinho (IVV)  – Fluid Acts (20 min)

4 maja, godz. 19.00, IVV  – spektakl Madpools (40 min)

5 maja, godz. 17.00, 19.00, INCA, Alta Villa Park  – pokaz filmu Madpools i prezentacja krótkich filmów ekologicznych (30 min)

 

 

IDEA

 

Spektakl Madpools zostanie pokazany wewnątrz opuszczonej fabryki wina, Instituto da Vinha e do Vinho (IVV) w Águedzie. Przestrzeń stanie się miejscem granicznym między dwiema innymi sferami, których obrazy pojawią się w spektaklu: miejskim basenem pływackim i rzeką Certima przepływającą przez miasto. Wewnątrz fabryki zostanie zainstalowany basen wypełniony błotem – substancją będącą mieszaniną wody i ziemi, symbolizującą związek między tymi dwoma elementami.

 

Obraz człowieka stworzonego z błota lub gliny pojawia się w wielu mitologiach i religiach, często jednak zostaje wyparty z powszechnej świadomości jako niezadowalający symbol narodzin człowieka. Zastanawiając się nad tym zjawiskiem, możemy zobaczyć błoto czy glinę jako substancje symbolizujące sferę seksualności, podświadomości, lęków, dewiacji. Sferę szaleństwa. Widziane w ten sposób, błoto staje się także metaforą procesu oczyszczenia i odrodzenia.

 

Jakie przejawy „szaleństwa” wyparliśmy jako istoty społeczne? Performerzy wchodzą do basenu wypełnionego błotem z niejednoznacznymi intencjami – czy ta przestrzeń stanie się miejscem, gdzie szaleństwo weźmie górę i do głosu dojdzie ciemna strona człowieka, czy sferą, w której dokona się oczyszczenie? I co właściwie jest współczesnym szaleństwem?

 

Jednocześnie z pracą nad spektaklem artyści będą zaangażowani w produkcję filmu tańca pod tym samym tytułem. Sceny do filmu zostaną zrealizowane w miejskim basenie w Águedzie, w rzece Certima i wewnątrz IVV. Oficjalny pokaz filmu odbędzie się 5 maja o 17.00 i 19.00 w centrum INCA w Alta Villa Park.

 

Jednym ze współczesnych szaleństw jest zanieczyszczanie środowiska przez człowieka. Lokalny wymiar tego globalnego problemu można zaobserwować poprzez poziom zanieczyszczenia rzeki Certima przepływającej przez region Águedy. Celem artystów jest przywołanie uwagi mieszkańców regionu do tego problemu, dlatego oprócz filmu Madpools zrealizują także kilka krótkich artystyczno-dokumentalnych filmów o charakterze proekologicznym.

 

Zespół:

 

Idea i choreografia: Małgorzata Suś

Wykonanie: Stanisław Bulder, Joanna Chułek, Alexandre Duarte, Joanna Gruntkowska, Małgorzata Suś, Agata Wiedro, Natalia Wilk

Konsultacje dot. tańca w wodzie i apnea: Natalia Wilk

Realizacja filmów: Vanessa Fernandes

Scenografia: Yuga Hatta

Muzyka: Pedro Pestana

Zdjęcia: Marilyn Marques

Produkcja lokalna: Sara Sofia

Wsparcie techniczne: Junior Fernandez

 

Kurator programu artystycznego: Paulina Almeida.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Câmara Municipal de Águeda.

Specjalne podziękowania dla Complexo Das Piscinas Municipais de Águeda.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close