Wersja do druku

Udostępnij

Magdalena Przybysz, w ramach stypendium twórczego MKiDN na drugą połowę 2020 roku, pracowała nad książką p.t. Dzienniki choreograficzne. Autorka przygotowała i opracowała w niej praktyczne taneczne i choreograficzne zadania, zabawy ruchowo-taneczne dla studentów uczelni artystycznych, pedagogicznych, sztuk pięknych i społecznych, a także twórców innych dziedzin sztuki: reżyserów, muzyków, artystów sztuk wizualnych. Oprócz ćwiczeń, czytelnik i czytelniczka znajdzie w niej również zbiór opowiadań i anegdot z życia twórców tańca współczesnego i choreografii działających w Polsce.

Magda Przybysz o książce:

Pomysł pojawił się już dawno, jako skutek głosów od studentów, studentek z uczelni i kursów, na których wykładam (między innymi na SWPS, AM w Łodzi, UW) oraz od twórców innych dziedzin, z którymi współpracuję i tworzę. Zarówno jedni, jak i drudzy podkreślali potrzebę opisu ćwiczeń, swojego rodzaju know-how, które można później wykorzystać na zajęciach lub podczas tworzenia spektaklu. Wszystkie ćwiczenia sprawdzałam „w boju” przez ostatnie lata: w teatrze, podczas produkcji choreograficznych, interdyscyplinarnych projektów, a zwłaszcza przez ostatnie pół roku, podczas intensywnej pracy dydaktycznej i mam poczucie, że udało mi się wybrać takie, które mogą stać się przydatne w wielu kontekstach edukacji i sztuki.

Najbliższa jednak mojemu sercu jest część storytellingowa, czyli dzienniki, które są moim subiektywnym zapisem dotyczącym tańca współczesnego. W dziennikach piszę między innymi o moich korzeniach, czyli pracy w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej, przełomie związanym ze Starym Browarem Nowym Tańcem stworzonym przez Joannę Leśnierowską, przeprowadzce do Warszawy i współpracy i twórczej wymianie między innymi z Rafałem Urbackim, Agatą Życzkowską, Marysią Stokłosą czy Renatą Piotrowską, a także o inspiracjach związanych z podróżami czy choćby ostatnimi pandemicznymi czasami. Tak powstały refleksje, krótkie historie, czasami anegdoty pokazane z perspektywy twórczyni choreografii w kraju nad Wisłą.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close