Wersja do druku

Udostępnij

Lecture-performance Wojtka Ziemilskiego zostanie pokazany w ramach jednego z ośmiu zwycięskich projektów konkursu Art for Social Change, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w trakcie przygotowań do Europejskiego Kongresu Kultury.

Jesienią 2006 roku okazało się, że dziadek Wojtka Ziemilskiego, zasłużony wrocławianin hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze służbami bezpieczeństwa. Rodzina do dziś nie otrząsnęła się z tej wiadomości i próbuje dociec prawdy. Wojtek odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne, choreografię współczesną (m.in. fragmenty pracy Xaviera Le Roy), wreszcie wielkie i małe narracje. Jego spektakl jest próbą konfrontacji artystycznych wyborów artysty z historią, na którą nie miał żadnego wpływu. Przedpremierowy pokaz pracy Ziemilskiego odbył się w ramach wykładów Joanny Warszy (cykl Uniwersytet Krytyczny: Nowy Wspaniały Świat/Nowy Teatr w Warszawie).

O spektaklu-wykładzie Mała Narracja, napisano: „Rzadko kiedy zdarza się oglądać dzieło sztuki jednocześnie precyzyjnie, po mistrzowsku pomyślane i wykonane, a przy tym emocjonalne i osobiste.”

Więcej w recenzji Huberta Michalaka: http://artpapier.com/?pid=2&cid=4&aid=2449

Spektakl zaprezentowano na 35. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych w Krakowie, Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni, Festiwalu „ Złota Maska” w Moskwie.

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Wojtek Ziemilski ; Autor zdjęć: Krzysztof Bieliński. Premiera: 20 marca 2010 w Teatrze Studio w Warszawie.

Szczegółowe informacje o Europejskim Kongresie Kultury: http://www.culturecongress.eu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close