Małgorzata Dzierżon jest choreografką, pedagożką tańca i producentką. Od sezonu 2022/23 obejmuje stanowisko kierownika baletu w Operze Wrocławskiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Małgorzata Dzierżon – kariera

Po ukończeniu Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu współpracowała jako tancerka z zespołami tańca klasycznego i współczesnego o światowej renomiw, w tym Royal Danish Ballet, Gothenburg Opera Dance Company (dawniej Göteborg Ballet), a w latach 2006-2013 z zespołem tańca współczesnego Rambert w Londynie. Za swoje występy z Rambert była dwukrotnie nominowana przez brytyjskich krytyków do nagrody najlepszej tancerki w kategorii modern.

Tańczyła w tradycyjnych baletach klasycznych w choreografiach Bournonville’a, Petipy, Nuriejewa, w repertuarze neoklasycznym i współczesnym (między innymi Balanchine, Neumeier, Forsythe, Wheeldon, Duato, Cunningham, Bruce, Tankard, McGregor).

Od 2014 roku skupia się na realizacji własnych prac choreograficznych. Do ważnych osiągnieć zalicza Flight stworzony dla Rambert, Somnium dla Fertile Ground, jak również zlecenia choreograficzne Serpentine Galleries (Londyn/Mediolan), Kettle’s Yard Gallery (Cambridge). W 2020 roku brała udział w programie Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy z Sopockim Teatrem Tańca.

Małgorzata Dzierżon jest też producentką w zespole New Movement Collective, gdzie zrealizowała wiele ambitnych projektów multimedialnych, w tym zlecenia londyńskiego Southbank Centre i teatru Sadler’s Wells.

Od 2018 roku współprowadzi zespół Ferile Ground w Newcastle. W sezonach 2019/20/21 została zaproszona jako dyrektor artystyczny największego programu edukacyjnego English National Ballet, Dance Jourenys, była tez choreografem rezydentem w Akademii Sztuk Performatywnych w Hong Kongu w 2020 roku.

Jest stypendystką prestiżowego programu dla liderów sztuki Clore Cultural Leadership i absolwentką Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance (MFA Choreografia).

Jako pedagog współpracowała miedzy innymi  z Royal Ballet School w Londynie, Royal Academy of Dance, Rambert School i Central School of Ballet.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close