Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Malta Festival Poznań 28 czerwca o godz. 22.00 na Placu Mickiewicza odbędzie się pokaz multimedialnego widowiska Ksenofonia. Symfonia dla innego, zrealizowanego z okazji 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Autorem koncepcji artystycznej wydarzenia jest jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem, Jan Komasa. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był jako solista z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim. Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z zespołu Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażenie terroru inwigilacji.

 

Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza. Plenerowy, otwarty i bezpłatny spektakl będzie zarazem finałem Malta Festival Poznań, który rozpocznie się 17 czerwca.

 

Trailer

 

Jan Komasa jest autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza. To jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem. O reżyserze głośno było za sprawą filmów Sala samobójców, w którym „żywy” obraz łączył się z komputerową animacją, oraz głośnego Miasta 44 – w którym reżyser mierzył się w hollywoodzkim stylu z legendą Powstania Warszawskiego. W 2014 roku Komasa otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”.

 

Widowisko prezentowane jest w ramach obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca objętych honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

 Prezydent.pl (miniaturka)

 

Partnerzy:

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

 

 

 

 Województwo Wielkopolskie (miniaturka)

 

Miasto Poznań (miniaturka)

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close