Wersja do druku

Udostępnij

Jury przyznające wyróżnienie zdecydowało, że trafi ono do trzech krakowskich wydawnictw: Cricoteki, PWM i Ha!art, które opublikowały książki poświęcone zagadnieniom tańca współczesnego. Jak twierdzą redaktorzy z krakowskiej rozgłośni„Kraków, o czym nie wszyscy wiedza, to ważny ośrodek krytycznych i teoretycznych badań współczesnego polskiego tańca. Nakładem różnych trzech krakowskich wydawnictw ukazały się właśnie ważne dla tej dyscypliny sztuki publikacje: od tłumaczeń głośnej, głównie amerykańskiej literatury po serię wywiadów z cenionymi tancerzami i choreografami.” Są to: antologia Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym pod redakcją Jadwigi Majewskiej (Ha!art), Sally Banes, Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern (tłum. Artur Grabowski, Jadwiga Majewska, PWM przy współpracy IMIT), Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą (Cricoteka).

 

– Rozmowa teoretyczna o tańcu i jego zetknięciem z innymi dziedzinami sztuki, w Polsce dopiero się zaczynają – mówiła Joanna Targoń. „Te książki dają bardzo wiele – przede wszystkim narzędzie do rozmowy o tańcu. Tymi wydawnictwami zainteresują się z pewnością etnografowie, kulturoznawcy i historycy” .

Różnorodność tekstów, jakie znalazły się w nagrodzonych książkach docenia Magda Huzarska-Szumiec z Gazety Krakowskiej. Dziennikarka chwaliła wydawnictwa za trafne opisanie tego co jest istotą tańca i skierowanie uwagi w stronę widza. Choć Krzysztof Glondys z TVP Kraków oddał swój głos na działania Cecylii Malik, to nagrodzone wydawnictwa uważa za interesujące. „Próby definiowania tego, czym jest taniec współczesny i rodzaj twórczej gorączki jaka tej dyskusji towarzyszy trafia na dobry czas, bo właśnie obecnie wzrasta zainteresowanie rozmową o tańcu w ogóle” przypominał dziennikarz.

O wyróżnionych publikacjach:

Antologia Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym pod redakcją Jadwigi Majewskiej
To autorski wybór najważniejszych wypowiedzi o tańcu współczesnym, opisujących fundamenty aktualnej estetyki i praktyki w tej dziedzinie. Refleksje twórców, ich autointerpretacje i manifesty zostały zestawione z esejami teoretyków i krytyków. Książka składa się z dwóch części: w pierwszej taniec funkcjonuje w trzech perspektywach (jako proces, działanie i spektakl), w drugiej – pojawia się w rozlicznych kontekstach: teatralnym, krytycznym, historycznym, socjologicznym, antropologicznym czy religioznawczym.

Sally Banes, Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern,
To pierwsze na rynku polskim tłumaczenie tak ważnej pozycji należącej do kanonu teoretycznych rozważań nad tańcem współczesnym. Napisana przystępnym językiem, ukazuje szerokie tło społeczne i artystyczne, z którego wyrosła i na którym rozkwitła amerykańska awangarda taneczna. Sally Banes to gwiazda amerykańskiej krytyki tańca, ekspert współczesnej sceny tańca i nowych trendów stale pojawiających się w sztuce. Jako pierwsza zaczęła dokumentować dokonania twórców amerykańskiej awangardy tanecznej.

Pokolenie Solo. Choreografowie w rozmowach z Anną Królicą

Pokolenie Solo… to cykl dwudziestu pięciu wywiadów przeprowadzonych z młodymi polskimi choreografami.  Z rozmów wyłania się specyfika pracy niezależnych choreografów, najczęściej oparta na strategii równoczesnego działania w kraju i zagranicą. Publikacja tworzy krajobraz polskiej sceny tańca ostatniej dekady, jest także także świadectwem przemian, zachodzących w choreograficznej praktyce scenicznej. Autorka jest znaną krytyczką i teoretyczką tańca. Trzy lata temu opublikowała głośną, pierwszą polską książkę o najnowszej historii tańca współczesnego Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu. Anna Królica prowadzi program kuratorski Maszyna choreograficzna w Cricotece w Krakowie.

Opracowano za: Radio Kraków, jn/mn

Tekst oryginalny

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close