Wersja do druku

Udostępnij

12 października w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Ta prestiżowa nagroda została ustanowiona w 1974 roku i przyznawana jest raz do roku (w postaci dyplomu, medalu oraz gratyfikacji pieniężnej) za całokształt działalności w dziedzinie kultury ludowej. Tegoroczna uroczystość została zwieńczona nadaniem najbardziej prestiżowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wybitnej etnograf, choreograf i etnochoreolog Grażynie Władysławie Dąbrowskiej za wieloletnią działalność na rzecz kultury ludowej.

Grażyna Władysława Dąbrowska jest etnografem, choreografem, etnochoreologiem, autorką wielu publikacji z zakresu tradycyjnej kultury ludowej. W 1989 roku z jej inicjatywy powstało towarzystwo Etnochoreologiczne, które integruje środowiska badaczy i organizatorów amatorskiego ruchu artystycznego, choreografów i miłośników tańca ludowego. Jest również organizatorką zespołów i znaczących imprez folklorystycznych, cyklu koncertów pieśni, muzyki i tańca w Filharmonii Narodowej.

Ponadto podczas tegorocznej XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga wyróżniono artystówtworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej, obrzędowej, rękodzielniczej, w obszarze poezji ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Uhonorowano również naukowców, badaczy i popularyzatorów oraz instytucje wspierające kulturę ludową. Nagrody wręczał laureatom Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. W swoim wystąpieniu Minister podkreślił, że „Kultura ludowa nigdy nie powinna być lekceważona” i zwrócił uwagę na imponującą ilość, jakość i różnorodność składanych wniosków oraz idącą za tym ogromną liczbę osób wartych wyróżnienia”.

Za organizację przyznania nagród odpowiada Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy udziale: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Narodowego Centrum Kultury. Od początku patronuje jej MKiDN, które jest również głównym fundatorem przyznawanych nagród.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close