W Bibliotece Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca została uruchomiona Mediateka Cyfrowa. W jej skład wchodzi Kolekcja Cyfrowa NIMiT (są to e-booki dostępne na czytnikach e-booków) oraz zdigitalizowany zasób filmów o tańcu.

Wersja do druku

Udostępnij

Mediateka NIMiT – dlaczego powstała?

Mediateka powstała w efekcie prowadzonego przez NIMiT programu Digitalizacja Polskiego Tańca, który ma na celu zdigitalizowanie audiowizualnych materiałów archiwalnych znajdujących się w Instytucie. Przez dwa lata trwania programu udało się przygotować 1948 obiektów cyfrowych.

Zdigitalizowane zasoby w Mediatece

Wśród materiałów cyfrowych znajdują się nagrania dzieł artystycznych – przedstawienia teatralne, baletowe, spektakle taneczno-muzyczne, współczesne choreografie, ale też materiały związane z praktyką taneczną, jak filmy instruktażowe dotyczące wielu technik tanecznych. Bogaty jest również zbiór stanowiący dokumentację życia tanecznego w Polsce, to jest przeglądy teatrów tańca i inne materiały z festiwali muzyczno-tanecznych. W projekcie dokonano digitalizacji depozytu bibliotecznego Fundacji Ciało/Umysł (materiały dotyczące Festiwalu „Ciało/Umysł”). Zgromadzone materiały dotyczą m. in. Baletu Cracovia Danza, Kieleckiego Teatru Tańca, Polskiego Teatru Tańca, Śląskiego Teatru Tańca, Teatru Rozrywki i wiele innych. Ponadto, Mediateka Cyfrowa zawiera reportaże i wywiady z tancerzami i choreografami. Wszystkie filmy pochodzą z darowizn i są udostępniane na miejscu w czytelni NIMiT, stanowią część Narodowego Archiwum Tańca.

Cele i założenia Mediateki

Zadaniem Mediateki Cyfrowej, jako największej do tej pory kolekcji cyfrowej dedykowanej tańcowi, jest wsparcie badań sztuk scenicznych prowadzonych w Polsce. Równie ważne są dla nas potrzeby edukacyjne i popularyzatorskie, którym podporządkowana jest misja tak Instytutu, jak i jego biblioteki. Dlatego w ramach czytelni NIMiT została założona Pracownia Biblioteczna, gdzie można skorzystać z graficznego programu komputerowego LabaNotator – praktycznego narzędzia do zapisu kinetogramów. Każdy, kto chciałby zapisać układy taneczne na potrzeby swojego przedstawienia, ma do dyspozycji stanowisko komputerowe i może na miejscu wydrukować efekty swojej pracy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia Czytelni NIMiT i skorzystania z zasobów Mediateki.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close