Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 26 marca o godz. 21.00 Ramona Nagabczyńska wystąpi ze spektaklem RE//akumulacja w ramach Uovo Performing Arts Festival w Mediolanie (Teatro Franco Parenti). RE//akumulacja jest solowym spektaklem tanecznym wyprodukowanym w ramach słynnego cyklu RE//MIX, realizowanego przez Komunę//Warszawa w latach 2010-2014. Do stworzenia RE//MIXów zapraszani byli najwybitniejsi polscy reżyserzy, choreografowie i artyści wizualni m.in. duet Strzępka i Demirski, Krzysztof Garbaczewski, Akademia Ruchu, Leszek Bzdyl i Kaya Kołodziejczyk. RE//akumulacja to remiks Trishy Brown – amerykańskiej choreografki, pionierki tańca postmodernistycznego. 

 

***

Choreografka Ramona Nagabczyńska zdecydowała się na remiks dzieła Accumulation – jednego ze sztandarowych dzieł Trishy Brown i jednocześnie przełomowych dzieł dla tańca. W tym zaledwie sześciominutowym dziele choreograficznym, znamienne dla Brown swobodne ruchy są dodawane do poprzednich na zasadzie kumulatywnej, zawsze wracając do początku przed dodaniem kolejnego. Zremiksowanie Accumulation wydawało się choreografce szczególnie atrakcyjne, gdyż doprowadza do podwojenia cytatu–  Brown cytuje siebie w swojej choreografii, a Nagabczyńska cytuje Brown w swoim RE//MIXie. 

Spektakl RE//akumulacja zwraca uwagę na pewne podobieństwo między akumulacją jako ideą artystyczną i akumulacją jako naturalne zjawisko leżące u podstaw przyswajania wiedzy przez ciało tancerza. Tancerz uczy się ruchu, kumulując w ciele unikatowy dla siebie układ cytatów ruchowych. Te cytaty mogą należeć bezpośrednio do jego autora, ale też mogą być jego przetworzoną wersją. Za każdym razem zachodzi jakieś przesunięcie lub nałożenie w której tkwi nowa jakość, czego dowodem jest jakość ruchowa zawarta w ciele Nagabczyńskiej, jak i jakość choreograficzna zawarta w RE//akumulacji.

 

choreografia i  wykonanie: Ramona Nagabczyńska
muzyka: Alexander Zekke
światła: Jan Cybis
kostiumy:  Ramona Nagabczyńska
wideo: Miguel Nieto

produkcja: Komuna//Warszawa

partnerzy: Instytut Muzyki i Tańca, Centrum w Ruchu

 

Trailer festiwalu i wideo: http://www.uovotv.com/

 

Festiwal trwa od 25 do 29 marca. Pokazy spektakli artystów performatywnych z Włoch i zagranicy można oglądać Teatro Franco Parenti, Fondazione Adolfo Pini i DiDstudio. Poza Ramoną Nagabczyńską wystąpią m.in. The Loose Collective, Massimo Furlan, Alessandro Sciarroni and Martin Schick. Ponadto publiczność będzie miała okazję zjeść lunch z artystami podczas Uovo à la Coque w sobotę 28 marca. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatna, na inne obowiązują bilety w cenie 12  euro (bilet ulowy – 10 euro). Wejściówka na wszystkie wydarzenia kosztuje 45 euro (ulgowa – 30 euro). 

 

 

Więcej informacji:

http://www.uovoproject.it/

http://easyexpo2015.com/uovo-performing-arts-festival-2015/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close