22 lipca 2023 roku w Palacio de Bellas Artes w Meksyku odbędzie się premiera spektaklu tanecznego Jacka Przybyłowicza i Itzika Galili Diasporas of Sorrows: Der Moment / Until.With – Out.Enough powstającego na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza i w wykonaniu Centro de Producción de Danza Contemporánea (Ceprodac).

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Diasporas of Sorrows… składa się z dwóch części: Der Moment w choreografii Jacka Przybyłowicza i Until.With – Out.Enough autorstwa Itzika Galili.

O czym opowiada Der Moment:

Powstanie w getcie warszawskim w 1943 r. było wyrazem oporu oraz obroną godności zdehumanizowanej nazistowską polityką pogardy społeczności żydowskiej. W 80. rocznicę tego wydarzenia chcielibyśmy przypomnieć o tych wydarzeniach w bardziej uniwersalnym kontekście, przywołującym doświadczenia i historię narodów doświadczonych historią eksterminacji i rasizmem.

Wraz z meksykańskim zespołem Ceprodac, w międzykulturowym dialogu, tworzymy opowieść o wspólnocie cierpienia i smutku, przywołujemy zagrożone zapomnieniem kultury i postaci, nie zapominając jednak o konieczności zachowania nadziei. Przypominamy, że jesteśmy necrocommunitas, czyli wspólnotami żywych i zmarłych.

Tytuł spektaklu ewokuje umowny „moment” – przywrócenia na chwilę pamięci o społeczności, która gwałtownie zniknęła. Został on zapożyczony od największego dziennika wydawanego w języku jidysz w Europie Środkowej. „Der Moment” była kroniką społeczności żydowskiej zamieszkującej Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy, będącej wówczas największym ośrodkiem diaspory w Europie.

Choreografia, kostiumy: Jacek Przybyłowicz

Taniec: Company Ceprodac

Muzyka: Adam Walicki

Reżyseria światła: Itzik Galili

Dramaturgia i tekst: Joanna Szymajda

Koprodukcja: Adam Mickiewicz Institute (Poland)/ Ceprodac (Meksyk)

Miejsce: Palacio de Bellas Artes, Meksyk

„Der Moment", chor. Jacek Przybyłowicz, występuje CEPRODAC, fot. Fernando Rueda

Production Center of Contemporary Dance (CEPRODAC), materiały promocyjne partnera

Koprodukcja: Adam Mickiewicz Institute (Poland)/ Ceprodac (Meksyk)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close