Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 5 grudnia o godz 19:00 w Pachuca (Meksyk) odbędzie się premiera spektaklu La piel de la danza (Skóra tańca) w choreografii Małgorzaty Haduch. Krakowska artystka w ramach Stypendium Rządu Meskykańskiego dla Obcokrajowców pracowała przez 3 miesiące z zespołem Luz Corporea z Universidad Autonoma del Estado de Hidalgo w Meskyku. Pytaniem przewodnim tego procesu twórczego było, co tak naprawdę widzimy, tańcząc i patrząc na taniec. Choreografka wspólnie z siedmioma tancerzami, poszukiwała transformacji ruchu, który powstaje z plastycznej i ciągle zmieniającej się masy tworzonej przez bliskość ciał i nieprzerwany taniec.

 

Tego samego wieczoru zostanie pokazany pierwszy spektakl Haduch wyreżyserowany w Meksyku, Whisper in my Eye.

 

Projekt Whisper in my Eye  powstał w wyniku rezydencji artystycznej w Centro de Las Artes w San Luis Potosi w Meksyku. Artystka pracowałanad nim wspólnie z profesjonalnymi tancerzami, wybranymi podczas audycji, z Queretaro, Jalisco, Pachuca i San Luis Potosi.

 

Tematem spektaklu jest poszukiwanie narzędzi choreograficznych, które pozwolą przenieść doświadczenie tańca z tego, co się widzi, na to, jak taniec może być odbierany przez zmysł słuchu. Jednak zamiast dźwięku, w centrum uwagi tej choreografii jest cisza, a ruch rodzi się z dwóch form muzycznych – szeptu i hałasu. Głos stanowi tu jedyną ścieżke dźwiękową, a elementy kultury polskiej i meksykańskiej łączą się ze sobą w zaskakujący i romantyczny sposób. W kompozycji tanecznej grupa wykorzystuje także metody tworzenia ruchu rozwinięte i zebrane przez Małgorzatę Haduch w czasie serii występów Free The Dance.

 

Powstawaniu tego spektaklu towarzyszyła osobista historia choreografki, która swoje dzieciństwo spędziła w Meksyku. Szept w moim oku jest pierwszym projektem, który połączył jej życie zawodowe i zainteresowania artystyczne ze wspomnieniami z meksykańskiego okresu życia. Dlatego choreografia w tym spektaklu czerpie zarówno z tradycji meksykańskich tańców folklorystycznych, jak i z czułych polskich piosenek.

 

 

Pachuca del Soto, Meksyk

5 grudznia 2015

godz 19:00

Socavon – Club Real del Monte, Pachuca

 

Więcej o Małgorzacie Haduch

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close