Wersja do druku

Udostępnij

Whisper in my Eye / Szept w moim oku spektakl wyreżyserowany przez Małgorzatę Haduch, zostanie pokazany 4 września na Festiwalu Territorios del Arte w San Luis Potosi, w Meksyku.  Teritorios del Arte 2015 to jeden z największych festiwali w Meksyku mający charakter platformy i przeglądu najciekawszych osiągnięć artystycznych w dziedzinie teatru, muzyki, tańca i performensu, z rejonu 9 stanów regionu Centralno-Wschodniego: Aguascalientes, Colima, Guanajuato, Jalisco, Nayarit, San Luis Potosi, Queretaro, Zacatecas, Michoacan. Charakter spotkania określają przede wszystkim  Targi Sztuki, na które przyjeżdzają kuratorzy i menedżerowie sztuki z całego Meksyku, aby wybierać i programować nowe wydarzenia artystyczne na nadchodzący sezon. Projekt Whisper in my Eye  powstał w wyniku rezydencji artystycznej w Centro de Las Artes w San Luis Potosi w Meksyku. Artystka pracowałanad nim wspólnie z profesjonalnymi tancerzami, wybranymi podczas audycji, z Queretaro, Jalisco, Pachuca i San Luis Potosi.

 

Tematem spektaklu jest poszukiwanie narzędzi choreograficznych, które pozwolą przenieść doświadczenie tańca z tego, co się widzi, na to, jak taniec może być odbierany przez zmysł słuchu. Jednak zamiast dźwięku, w centrum uwagi tej choreografii jest cisza, a ruch rodzi się z dwóch form muzycznych – szeptu i hałasu. Głos stanowi tu jedyną ścieżke dźwiękową, a elementy kultury polskiej i meksykańskiej łączą się ze sobą w zaskakujący i romantyczny sposób. W kompozycji tanecznej grupa wykorzystuje także metody tworzenia ruchu rozwinięte i zebrane przez Małgorzatę Haduch w czasie serii występów Free The Dance.

 

Powstawaniu tego spektaklu towarzyszyła osobista historia choreografki, która swoje dzieciństwo spędziła w Meksyku. Szept w moim oku jest pierwszym projektem, który połączył jej życie zawodowe i zainteresowania artystyczne ze wspomnieniami z meksykańskiego okresu życia. Dlatego choreografia w tym spektaklu czerpie zarówno z tradycji meksykańskich tańców folklorystycznych, jak i z czułych polskich piosenek.

 

Pobyt Małgorzaty Haduch  na Festiwalu Territorios del Arte 2015 wspiera Instytut Adama Mickiewicza – Culture.pl

 

Logo culture.pl (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close