Od 29 sierpnia do 4 września potrwa druga część Międzynarodowych Dni Folklorystycznych Śląskie bez granic. W ramach festiwalu, w czerwcu, gościli już artyści z Ukrainy, Litwy i Macedonii Północnej, którzy wystąpili w Koszęcinie oraz w Raciborzu, Olzie, Wodzisławiu Śląskim, Kuźni Raciborskiej i Radlinie. Podczas drugiej odsłony tego wydarzenia na scenie pojawią się artyści z Ekwadoru, Chile, Burundi oraz Turcji. Wstęp na większość koncertów jest wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny festiwal folklorystyczny Śląskie bez granic – Międzynarodowe Dni Folklorystyczne 2022 to kreatywne podejście do kultury narodowej i ludowej. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur mogą stanowić bardzo ciekawy materiał do wykorzystania przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących
z zespołami folklorystycznymi. Podczas spotkań z kulturą innych narodów odbędą się warsztaty i koncerty, które będą okazją do bezpośredniego spotkania miłośników tradycji i folkloru. Zadaniem Festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno uczestników, jaki i do widzów), integracja międzynarodowego środowiska folklorystycznego, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z zespołami folklorystycznymi, rozwijanie wrażliwości estetycznej młodzieży poprzez bezpośredni kontakt z folklorem. Założenia Festiwalu wpisują się w strategie Województwa Śląskiego oraz rozwoju turystyki na terenach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej opartej na niematerialnym dziedzictwie ludowym.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe zapraszają gospodarz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz partnerzy Festiwalu: CIOFF – Polska Sekcja Stowarzyszenia Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej, a także Stowarzyszenie Kultury Raciborskiej „Źródło”, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Stowarzyszenie MSFF.pl z Katowic. Dyrektorem Festiwalu jest Jarosław Szczęsny, radny sejmiku województwa śląskiego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego, a Patronatem Honorowym objął je Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

***

Program festiwalu:

Koszęcin – siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (namiot koncertowy):

29 sierpnia (poniedziałek) godzina 19.00
Zespół Folklorystyczny „Markani” z Ekwadoru

30 sierpnia (wtorek) godzina 19.00
Zespół Tańca Ludowego  „Atakoy” z Turcji

31 sierpnia (środa) godzina 19.00
Narodowy Zespół Taneczny z Burundii

1 września (czwartek) godzina 19.00
Folklorystyczny Zespół Artystyczny z Chile

Racibórz – Raciborskie Centrum Kultury:

2 września (piątek) godz. 18.00 – Koncert Galowy Festiwalu
Wstęp płatny, szczegóły: link

Częstochowa – pl. Biegańskiego:

3 września (sobota), godz. 18.00 – Koncert Galowy Festiwalu

4 września  (niedziela)

16.00 – Bełsznica w Gminie Gorzyce

17.00 – Gołkowice w Gminie Godów

Więcej informacji: link

Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close