Wersja do druku

Udostępnij

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsza część Międzynarodowego Sympozjum Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point. Od środy do piątku – 1-3 lipca – w formule online będziemy mogli uczestniczyć w warsztacie Nity Little, gościnnym wykładzie Leeny Rouhiainen oraz w dwóch sesjach tematycznych.

 

Wszystkie wystąpienia w formie nagrań będą dostępne dla zarejestrowanych uczestników już 29 czerwca. Dyskusje online wokół tych wystąpień będą oparte na pytaniach zadawanych w komentarzach do nagrań. 

 

O sympozjum:

Laboratory of Dance ma na celu zbudowanie platformy wymiany obejmującej współczesne strategie badawcze stosowane w badaniach nad tańcem. To m.in. rozwijające się praktyki tzw. artistic research, a także zdyscyplinowane narzędziowo metodologie kognitywistyczne. Jedne i drugie żywo wykorzystują różnorodne konteksty teoretyczne i filozoficzne. Na takim gruncie zaproszeni goście i uczestnicy sympozjum będą mieli okazję wspólnie omówić trudności metodologiczne i wyzwania interdyscyplinarnych badań tańca oraz korzyści, jakie może przynieść ich przezwyciężenie. Jednocześnie dostrzegamy ekspansję tańca i powiązanych terminów do innych gałęzi wiedzy, gdzie pojawia się on jako preferowany materiał badawczy, ale także jako źródło funkcjonalnych pojęć i metafor. Organizatorzy sympozjum zapraszają więc badaczy, filozofów i praktyków do wspólnego badania powiększającej się przestrzeni „laboratorium tańca”.

 

W pierwszej części sympozjum wśród dyskusji online znajdzie się również specjalna debata na temat teraźniejszości i przyszłości tańca w czasach pandemii (Dance Laboratory of Crisis), w której udział wezmą: Eva-Maria Hoerster (Niemcy), Colleen Thomas (USA) oraz Kaya Kołodziejczyk (Polska).

 

Dyskusjom akademickim będą towarzyszyć wydarzenia artystyczne, które potrwają aż do jesieni. Program otworzy wspólne oglądanie online spektaklu Polskiego Teatru Tańca Fabula rasa w choreografii Macieja Kuźmińskiego. Jeszcze w lipcu Daniela Komędera i Dominika Wiak premierowo zaprezentują uczestnikom sympozjum projekt interaktywnego filmu tanecznego Manhattan Interactive Movie, a we wrześniu odbędzie się premiera performansu site-specific (live & online) zatytułowanego Odyseja 2021 w choreografii Tomasza Ciesielskiego.  

 

Druga część Międzynarodowego Sympozjum Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point planowana jest już w wersji stacjonarnej, w maju 2021 roku. 

 

Szczegółowy program oraz informacje dotyczące sposobów i warunków uczestniczenia w sympozjum znajdują się na stronie sympozjum lab-dance.avant.edu.pl. Sympozjum odbywa się w języku angielskim. 

 

Rejestracja uczestników odbywa się poprzez serwis Eventbrite.

 

Organizatorami sympozjum są Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Współorganizatorem sympozjum jest Instytut Muzyki i Tańca.

 

Sympozjum jest finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na upowszechnianie badań (DUN), nr kontraktu: 818/P-DUN/2019.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close