Z przyjemnością informujemy, że od września 2024 trwa międzynarodowe tournée polskiej artystki Marty Wołowiec ze spektaklem WoW, realizowane w ramach programu Poland Dances Tournée.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl WoW został już zaprezentowany dwukrotnie w Dreźnie w Niemczech w dniach 6 i 7 września 2024, oraz 22 października w Sofii w Bułgarii, a artystów czekają kolejne prezentacje w tym roku – 1 i 2 listopada w Bazylei w Szwajcarii.

Partnerami projektu są: Projekttheater Dresden, Derida Dance Centre w Sofii oraz Verein Tanz Haus w Bazylei.

Beneficjentem programu oraz jego współorganizatorem jest: Agencja Artystyczna Alan Pakosz.

Opis spektaklu:

W czasach mroku i niepokoju zastanawiamy się nad tym, czym jest przyjemność – przyjemność w życiu, przyjemność z tańczenia czy oglądania tańca. Twórców inspiruje fenomen choreomanii – tanecznej plagi, która przez ponad dziesięć wieków pojawiała się w różnych miejscach Europy. Mania tańczenia na ulicach zgromadziła setki osób we wspólnym szalonym tańcu do wycieńczenia, do utraty przytomności, a czasem – do utraty życia. Do dziś przyczyny tych ekstatycznych ruchów kojarzone są albo z nieświadomym zażyciem psychodelików, w postaci zatrucia sporyszem, grzybem żerującym głównie na trawach i zbożach, albo z chorobą zwaną pląsawicą. Jedna z teorii podaje także, że bezustanny taniec był skutkiem załamania nerwowego, którego przyczyną miał być specyficzny czas pełen zaraz, wojen i katastrof naturalnych.

Twórcy:

Koncepcja, reżyseria, choreografia: Marta Wołowiec
Kreacja, performans: Marta Wołowiec, Tomasz Pomersbach
Dramaturgia: Janusz Orlik
Muzyka: Wojciech Kiwer
Reżyseria świateł: Klaudia Kasperska
Kostiumy: Dominik Więcek
Produkcja: Przestrzenie Sztuki – Taniec 2023, Wrocławski Teatr Pantomimy

​Premiera: 20 września 2023, Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA podczas Festiwalu Przestrzenie Sztuki.

Czas trwania: ok. 60 minut

Marta Wołowiec

Performerka, choreografka, tancerka, dyplomowana instruktorka tańca. Absolwentka kulturoznawstwa oraz zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2018-2023 Kierowniczka Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury, kuratorka i inicjatorka Krakowskiego Festiwalu Tańca.

Jako artystka występowała na scenach w Polsce, w Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Libanie, Włoszech, Belgii, Danii, Francji i na Litwie. Autorka spektakli solowych i kolektywnych, tworzonych we współpracy z polskimi oraz zagranicznymi twórcami: WoW, Lil, Tens, Light Darkness, Guppy 13, TYTUM, Naturgemalde, Kobiety Wyspiańskiego, Hold on, spectral layers of movement. Twórczyni choreografii w spektaklach Kobieta i życie, Książę Niezłomny, Wszechświaty mojego Taty, zrealizowanych w teatrach dramatycznych. Współpracowała z KORZO Theatre (Holandia), Dancehaus piu (Włochy), Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Muzycznym Capitol, Instytutem Grotowskiego. Laureatka Nagrody Specjalnej w Konkursie o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Prezentowała własne spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym TANZWERKSTATT EUROPA w Monachium, New Baltic Dance Festival w Wilnie czy MILANoLTRE Festival w Mediolanie.

Uczestniczyła w międzynarodowych projektach: Crossroad – inhabiting the world, podczas którego odbyła rezydencje artystyczne w Libanie, Belgii i we Włoszech oraz iCoDaCo 2018-2020, rezydencja artystyczna w Szwecji oraz Hong Kongu.

W swoich własnych pracach choreograficznych artystka eksploruje temat energii i ruchu progresywno-transowego. Ważny jest dla niej naturalny przepływ, a także zaangażowanie widza poprzez wzajemne pobudzanie uważności ciała i umysłu. Minimalistka, poszukująca autentyczności w każdym działaniu scenicznym.

Wyróżniona w Miesięczniku „Teatr” przez Annę Królicę w podsumowaniu sezonu 2021/2022: „(…) artystką coraz wyraźniej zaznaczająca swoją obecność na polskiej scenie tańca i własny język choreograficzny jest Marta Wołowiec, poszukująca w ruchu i w niuansach, pomiędzy małymi gestami, transowym działaniem i choreografią. Intrygująca zarówno w autorskich kreacjach jak i wykonawczych partiach w spektaklach innych choreografów”.

Tomasz Pomersbach

Tancerz, instruktor tańca oraz praktyk Metody Ilana Leva. Pochodzi z Wrocławia, gdzie w studiu baletowym Operetki Dolnośląskiej rozpoczął swoją edukację taneczną. Studiował na London Contemporary Dance School, uzyskując w roku 2010 certyfikat edukacji wyższej University of Kent. W latach 2010-2013 był tancerzem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, gdzie występował w spektaklach Ewy i Pauliny Wycichowskich, Andrzeja Adamczaka, Yossiego Berga, Ohada Naharina i Jo Strømgrena. Od roku 2013 działa jako artysta niezależny. W latach 2013-2022 był stałym członkiem zespołu Pink Mama Theatre, z którym zrealizował 6 pełnometrażowych spektakli łączących teatr dramatyczny z tańcem i teatrem fizycznym (Psittacus Erithacus, Dynastia, Olimpiada, Jungle, Fashion oraz Shaved Town). Wraz z Pink Mama Theatre występował m.in. na Polskiej Platformie Tańca, festiwalu Dance Days Chania w Grecji oraz Fringe Festival w Edynburgu.

Ponadto, współpracował z następującymi twórczyniami i twórcami: Rosalind Crisp, Sjoerd Vreugdenhil, Loredana Parella oraz Maciej Kuźmiński. Stale poszukuje nowych dróg rozwoju jako tancerz i ruchowiec. Uczestniczył w wielu szkoleniach i warsztatach w Polsce (Międzynarodowe Warsztaty Tańca w Bytomiu, Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego w Kielcach, Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego w Połczynie Zdroju) i zagranicą (m.in. Gaga Intensive oraz Hofesh Sechter Intensive). Jako instruktor tańca i ruchu prowadził warsztaty w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER w Krakowie oraz wrocławskiego Festiwalu Cyrkulacje, jak również wykładał taniec na uczelni Institut za Umetnicku Igru w Belgradzie. W ostatnich latach aktywny również jako praktyk i wielki entuzjasta Metody Ilana Leva, której jest jednym z niewielu polskich praktyków (ukończył pierwszy kurs metody poza granicami Izraela).

więcej informacji: www.martawolowiec.com/wow

„WOW”, chor. Marta Wołowiec, fot. Rafał Skwarek

„WOW”, chor. Marta Wołowiec, fot. Rafał Skwarek

„WOW”, chor. Marta Wołowiec, fot. Rafał Skwarek

„WOW”, chor. Marta Wołowiec, fot. Natalia Kabanow

„WOW”, chor. Marta Wołowiec, fot. Natalia Kabanow

Białystok / 21. Festiwal „Kalejdoskop”: „WoW” Marta Wołowiec. Materiały własne organizatora.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close