Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca, ustanowionego w 1982 roku przez Komitet Tańca ITI w dniu, w którym chrzest przyjął twórca nowoczesnego baletu Jean-Georges Noverre (1727-1810), wiele instytucji i organizacji tanecznych w Polsce przygotowało wydarzenia specjalne. Publikujemy ich przegląd w dniach 28-29 kwietnia 2017  w wybranych miastach, takich jak Lublin, Warszawa,  Łódź, Kraków, Chorzów, Gliwice i Krosno. Informujemy także o pozostałych wydarzeniach tanecznych, wpisujących się w kalendarz obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

 

Życzymy radosnego świętowania!

 

Przegląd wydarzeń:

 

 

LUBLIN

 

W wyjątkowy sposób Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzi Lublin. W roku jubileuszu 700-lecia Lublina  przygotowano dwudniowy program będący manifestacją piękna i różnorodności tej dziedziny sztuki, a także potencjału lubelskiego środowiska tanecznego. W ramach taneczno-miejskich obchodów 28 kwietnia 2017 odbędzie się prezentacja etiud choreograficznych tancerek i choreografek działających w Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca: Joanny Dudek, Eweliny Drzał-Fiałkiewicz, Natalii Sykut (godz. 18.00),  plenerowy Taniec na siedmiu  wzgórzach – widowisko na 700-lecie Miasta Lublin, w którym sztuka tańca spotka się tu z ilustracją muzyczną, warstwą literacką i oprawą wizualną (godz. 20.00). Wyjątkowym wydarzeniem będzie w sobotę 29 kwietnia jedyny występ w Polsce słynnego  Kibbutz Contemporary Dance Company  (KCDC) z Izraela ze spektaklem Horses in the Sky. Ponadto w programie wspólne Impro contemporary – jam session z udziałem muzyków i tancerzy (29 kwietnia o godz. 22.00).

 

Pokaz etiud choreograficznych Młody taniec: Natalia Sykut, Joanna Dudek, Ewelina Drzał-Fiałkiewicz

Taniec na siedmiu wzgórzach – widowisko na 700-lecie Miasta Lublin 

Kibbutz Contemporary Dance Company: Horses in the Sky

TRAILER

Impro contemporary – jam session z udziałem muzyków i tancerzy 

Warsztaty masterclass z Kibbutz Contemporary Dance Company

 

Więcej informacji:

 www.spotkaniakultur.com

 www.ck.lublin.pl

 

WARSZAWA

 

W tym roku w dniu tanecznego święta pojawia się zapowiedź trzyletniego projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019. Jest to inicjatywa organizacji pozarządowych związanych z tańcem współczesnym i sztukami performatywnymi, które działają w Warszawie. Środowisko to od lat stara się o własną siedzibę, a Warszawa jest jedną z niewielu stolic w Europie, która takiego miejsca nie posiada. Dziś taniec współczesny w Warszawie istnieje przede wszystkim dzięki działaniom organizacji pozarządowych. Produkcje spektakli, festiwale i warsztaty taneczne organizowane są w dużej mierze przez NGO-sy. 19 z nich postanowiło zjednoczyć się i działać na rzecz powstania stałego miejsca dla tańca w Warszawie. 

W 2016 r. w Mazowieckim Instytucie Kultury odbył się projekt pilotażowy Centrum Sztuki Tańca-CST. Obecnie rusza trzyletni projekt CST. Tymczasowo będzie on gościł w nowej siedzibie Domu Kultury KADR na Mokotowie. Jest to nowoczesna przestrzeń, gdzie od lipca 2017 taniec współczesny i sztuki performatywne będą regularnie obecne. Nadal jednak jest to etap przejściowy w staraniach o stałą przestrzeń. Po takich inicjatywach jak Warszawska Scena Tańca czy Warszawska Platforma Tańca, ta kolejna, tym razem największa próba zjednoczenia środowiska tanecznego, ma udowodnić, że taka przestrzeń jest Warszawie i jej mieszkańcom potrzebna.

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM / Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Organizacje współdziałające: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało Umysł, Fundacja Movementum / Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca / eferte, Hoteloko, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Fundacja Ciało się, Fundacja ART_committed, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne, „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh

Partner: Dom Kultury KADR

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

 

 

Program działań Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w Międzynarodowym Dniu Tańca 29 kwietnia:

 

WARSZTATY:

Warsztaty Bartenieff Fundamentals ®. Prowadzenie: Iwona Wojnicka

Warsztat „Bolero Feel/ Siente Bolero”. Prowadzenie: Małgorzata Matuszewska, Kinga Malec

Warsztat „A score” – kompozycja ciała w czasie rzeczywistym. Prowadzenie: Agnieszka Kryst

Warsztaty „Partnering”. Prowadzenie: Karolina Kroczak (uwaga: brak miejsc)

 

Instalacja performatywna:

Teatr Limen Butoh – instalacja „Ogród Butoh”

 

***

Teatr Wielki – Opera Narodowa, Fundacja Sztuki Tańca i Mazurkas Group zapraszają na 29 kwietnia dwuczęściowe obchody Międzynarodowego Dnia Tańca 2017.

 

Cześć 1

godz. 12.00

spotkanie przy gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, od strony ul. Moliera przed pomnikiem W hołdzie polskim artystom baletu. Organizatorzy zapraszają artystów, studentów, uczniów, miłośników sztuki tańca, a przede wszystkim mieszkańców Warszawy. Swoją obecność zapowiedziało wielu znakomitych gości.

 

Część 2

Spotkanie z tańcem współczesnym

godz. 19.00, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, przy ul. Jazdów 1 w Warszawie

 

W programie:

Odczytanie przesłania Krzysztofa Pastora, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego

Narodziny tańca współczesnego (wykład Bożeny Kociołkowskiej)

Historia tańca na ekranie (film)

Spotkanie z choreografią – Angelin Preljocaj (film)

Scenariusz i realizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca: Bożena Kociołkowska

 

Wstęp wolny.

 

***

 

Wydarzenia towarzyszące:

28-29 kwietnia: Stowarzyszenie Sztuka Nowa „Badania solarystyczne 2.0”

28 kwietnia: Absolwenci Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu „Meblościanka” – reż. Błażej Peszek

 

KRAKÓW:

 

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca Nowohuckie Centrum Kultury i Krakowskie Centrum Choreograficzne zapraszają na prezentację spektaklu Płaczki Grupy Wokół Centrum. Choreografką przedstawienia jest Agata Moląg. Po spektaklu, o godzinie 19.30 odbędzie się open dance socks party – impreza skierowana nie tylko do tancerzy.

Więcej informacji

 

ŁÓDŹ:

 

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza w dniach 28-29 kwietnia na wieczór baletowy z choreografiami Marty Graham (Święto wiosny) I Henryka Konwińskiego (Krzesany).

Więcej informacji

 

Jest już niemal tradycją, że każdej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych towarzyszy wystawa plastyczna wzbogacająca wiedzę i artystyczne wyobrażenie o sztuce tańca i choreografii.  Tym razem organizatorzy proponują artystyczne spotkanie ze znakomitą artystką – Ewą Kutylak. Na wystawie zobaczymy prace graficzne, wykonane w tradycyjnych technikach, oraz fotografie i rysunki. Ważnym motywem i inspiracją jest ludzkie ciało, ruch, taniec. Wernisaż w ramach XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się 29 kwietnia 2017 we foyer Teatru Wielkiego w Łodzi w przerwie wieczoru baletowego ŚWIĘTO WIOSNY/KRZESANY. Wystawa będzie dostępna dla Widzów Teatru Wielkiego do końca sezonu 2016/2017.

Więcej informacji

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca 2017 Teatr Wielki w Łodzi przygotował dla Państwa promocję specjalną. 29 kwietnia będzie można kupić bilety na XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe już za 40 zł.  Sprzedaż biletów on-line w godz. 12.00-22.00 (www.operalodz.com) oraz w kasach Teatru Wielkiego w godz. 12.00-19.00 . Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Szczegóły oferty promocyjnej do pobrania TU.

 

CHORZÓW:

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2017 Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza 30 kwietnia na prapremierę spektaklu Człowiek – najbardziej niebezpieczne ze zwierząt w reżyserii i choreografii Macieja Cierzniaka. Jest to kolejne przedstawienie tego artysty w chorzowskim teatrze. Człowiek… inspirowany jest twórczością chińskiego filozofa, Lao Zi.

 

Więcej informacji

 

BIELSKO-BIAŁA:

 

Studio Tańca Entrée organizuje TyDzień Tańca, wszechstronnie promujący sztukę baletu. Od 2008 roku pomysłodawczynią, organizatorką i uczestniczką wydarzenia jest Aleksandra Skowrońska, tancerka i założycielka Studia Tańca Entrée. Program tegorocznego Tygodnia Tańca pod hasłem Ciało, myśl, uczucia wypełnią: wernisaż wystawy fotografii, koncert skrzypcowy, warsztaty artystyczne, głośne czytanie baśni muzycznej i cykl wykładów.

Wydarzenia zaplanowane są w dniach 28-29 kwietnia oraz 12 i 19 maja.

Więcej informacji

 

KROSNO:

 

Obchodzy Międzynarodowego Dnia Tańca są tu częścią XVI Krośnieńskich Dni Tańca będzie można oglądać różne rodzaje tańca – od klasycznego baletu, poprzez taniec współczesny, towarzyski, po Irish step dance, flamenco i tap dance. Pomysłodawczynią i opiekunką artystyczną festiwalu jest Sabina Wójcik-Grygolec, tancerka i choreografka, która w Regionalnym Centrum Kultur prowadzi Zespół Tańca Współczesnego STRECZ.

Wydarzenia odbywają się w dniach 20-28 kwietnia.

Więcej informacji

 

GLIWICE:

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2017 Kino AMOK zaprasza na Kino AMOK zaprasza 29 kwietnia  na następujące filmy:

16.30: Bolshoi Babylon

18.30: Mr. Gaga

20.15: Pina 3D

Wszystkie bilety na te filmy w tym dniu: 10/12 zł

Szczegółowe informacje

 

INNE WYDARZENIA  W DNIACH 27-30 KWIETNIA:

KIELCE

W Kielcach trwa Festiwal Tańca Kielce 2017. Oprócz Międzynarodowych Warsztatów Tańca Jazzowego, w ramach wydarzenia odbywają się także prezentacje spektakli:

 

27 kwietnia o godzinie 20.00

Nieporządki na dwa ciała – Atelier Kieleckiego Teatru Tańca, chor. Izabela Zawadzka, Tomasz Słomka

Białe głosy – Teatr Tańca AKT, chor. Małgorzata Ziółkowska

Łk 10,29 (Kto jest moim bliźnim?) – Kielecki Teatr Tańca, chor. Robert Bondara

LAETUS nodo – Grupa baletowa Zofii Czechlewskiej, chor. Zofia Czechlewska

 

28 kwietnia o godzinie 20:00

Bezdech – dyplomowy spektakl taneczny w wykonaniu studentów IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, chor. Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Bajadera – Sopocki Teatr Tańcachor. Joanna Czajkowska

 

– pojutrze (sobota 29 kwietnia) o godzinie 20:00

29 kwietnia o godz. 20.00

Alicja w Krainie Czarów – Kielecki Teatr Tańca, chor. Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak

 

Więcej informacji

 

GDAŃSK

Klub Żak w Gdańsku zaprasza 30 kwietnia na premierowy spektakl Singulare tantum zrealizowany w ramach konkursu Rezydencja/Premiera 2017 IX Gdańskiego Festiwalu Tańca. Przedstawienie przygotowane zostało wspólnie przez artystów Krakowskiego Teatru Tańca: Eryka Makohona, Katarzynę Pawłowską i Pawła Łyskawę, we współpracy z coachem, Ayrin Ersoz.

Więcej informacji

 

SOPOT

 

Aleksandra Bożek-Muszyńska „Dziki Bożek & Double Trouble” w Teatrze Boto

 

Dziki Bożek – to frymuśny* projekt solowy Aleksandry Bożek-Muszyńskiej, będący zbiorem działań i obrazów, które ją osobiście poruszają i inspirują.

 

Double Trouble to duet muzyczno-ruchowy, w skład którego wchodzi ambrozyjski** basista-improwizator Marcin Bożek oraz performerka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska. Duet powstał w 2015 roku i jego celem jest (i od zawsze była) swobodna improwizacja.

Więcej informacji 

 

 

WROCŁAW

W dniach 29 kwietnia-3 maja Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu,  zaprasza do udziału w VIII Wrocławskim Festiwal Ruchu CYRKULACJE – ósmej wspólnej podróży po własnym ciele i zmysłach. Oprócz stałego programu ścieżek twórczych (cykl autorskich zajęć dla stałej grupy), lekcji otwartych (zajęcia z różnych technik i metod pracy otwarte codziennie dla nowych uczestników)  czy coachingu (dla zaawansowanych i średniozaawansowanych tancerzy), w ofercie festiwalu znajdują się również laboratoria, poranne rozruchy i wydarzenia towarzyszące (jamy, spektakle) – skierowane do wszystkich uczestników Festiwalu oraz publiczności zewnętrznej. Formuła ta umożliwia więc uczestnictwo na różnych poziomach.

Więcej informacji

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close