Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Teatralnym (ITI) publikuje polskie tłumaczenie orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2021. Autorem tegorocznego orędzia jest tancerz baletowy Friedemann Vogel z Niemiec.

 

Treść Orędzia:

 

Ruch jest początkiem wszystkiego to nasz instynkt a taniec to ruch oczyszczony i dopracowany tak, byśmy mogli się nim komunikować. Oczywiście perfekcyjna technika taneczna jest istotna i może robić wrażenie, ale w ostatecznym rozrachunku istotą tańca jest to, co tancerz i tancerka potrafią wyrazić w najdrobniejszym szczególe ruchu.

 

Jako tancerze i tancerki jesteśmy w ciągłym ruchu. Nieustannie dążymy do tego, by wykreować niezapomniane momenty poruszenia. Bez względu na gatunek tańca, w którym się poruszamy. I gdy nagle okazuje się, że nie możemy występować na żywo, bo teatry są zamykane, a festiwale odwoływane nasze rozpędzone światy raptownie stają w miejscu. Żadnego kontaktu fizycznego. Żadnych przedstawień. Żadnej publiczności. Po raz pierwszy w historii najnowszej cała społeczność taneczna stoi przed wyzwaniem, by utrzymać motywację i odnaleźć rację bytu.

 

Jednak to właśnie wtedy, gdy tracimy coś cennego, zaczynamy doceniać prawdziwą wartość naszego działania i znaczenie tańca dla całego społeczeństwa. Tancerze i tancerki często spotykają się z szacunkiem za wyjątkową sprawność fizyczną, mimo że naszą ogromną siłą jest przecież psychika. Wierzę, że to niepowtarzalne połączenie sprawności fizycznej i psychicznej pomoże nam przezwyciężyć trudności, stworzyć siebie na nowo, by móc dalej tańczyć i inspirować.

 

Tłumaczenie dla Instytutu Muzyki i Tańca: Katarzyna Pastuszak

 

***

 

Friedemann Vogel

tancerz baletowy, pierwszy solista Stuttgart Ballet

 

Światowa gwiazda tańca, która nigdy nie straciła gruntu pod nogami tymi słowami magazyn Tanz określił Friedemanna Vogla, nadając mu już po raz drugi tytuł Tancerza Roku w 2019. Rok później otrzymał prestiżową nagrodę German Dance Prize w kategorii Wybitny wykonawca w uznaniu jego wieloletniej i znakomitej kariery międzynarodowej.

 

Friedmann marzył o byciu tancerzem już od bardzo wczesnych lat dzieciństwa. Tym bardziej nie dziwi fakt, że pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o nim nosi tytuł Friedemann Vogel Incarnation of Dance (Friedemann Vogel wcielenie tańca). Od ponad dwudziestu lat ten wielokrotnie nagradzany artysta występuje na renomowanych scenach całego świata, zdobywając uznanie krytyków i publiczności. Tańczył między innymi w mediolańskiej La Scali, teatrze Bolszoj w Moskwie i na scenie World Ballet Festival w Tokio. Znany zarówno z głęboko poruszających portretów w baletach dramatycznych, jak i z elektryzujących występów w bardziej współczesnych dziełach, Friedemann Vogel otrzymał honorowy tytuł Kammertänzer najwyższe wyróżnienie dla tancerzy i tancerek w Niemczech.

 

Więcej informacji: www.friedemannvogel.com.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close