Wersja do druku

Udostępnij

Wczoraj ruszyła akcja tańczMY przygotowana przez Instytut Muzyki Tańca, której wydarzenia na bieżąco można śledzić na Facebooku (Międzynarodowy Dzień Tańca tańczMY 2020). Harmonogram na każdy dzień publikowany jest tam codziennie o godz. 10.00, a pełna lista znajduje się na stronie imit.org.pl.

 

Wielu twórców i instytucji – chociażby ze względu na regulaminowy termin naboru, który wypadł w trudnym dla całego środowiska tańca czasie pandemii – nie zdążyło włączyć organizowanych przez siebie wydarzeń do akcji, co nie zmienia oczywiście faktu, że ten dzień świętujemy wspólnie. Oto kilka wybranych propozycji online spoza listy akcji tańczMY.

 

Teatr Wielki w Łodzi przygotował na Międzynarodowy Dzień Tańca bezprecedensowy projekt – wirtualny spektakl #SeparatedLife w chor. Grzegorza Brożka i w wykonaniu 36-osobowego zespołu baletowego. Opowiada on o artystach w zamknięciu, pozbawionych sceny i możliwości wyrażania siebie – ale też o nadziei na lepsze jutro. Muzykę stworzył Cezary Kurowski, a wokalizę wykona Olga Maroszek (kontralt).

 

„My tancerze odczuwamy w szczególności brak kontaktu nie tylko ze sceną ale i z publicznością, która jest naszym tlenem. Na scenie spełniamy swoje marzenia i wkraczamy w świat pełen niezliczonych emocji. Projekt Seperated Life przedstawia okoliczności, w jakich znaleźli się tancerze nie tylko Teatru Wielkiego w Łodzi i jak bardzo tęsknią za światłami sceny” – wyznaje Grzegorz Brożek, pomysłodawca i choreograf.

 

Premiera na profilu FB oraz kanale YouTube Teatru Wielkiego w Łodzi: 29 kwietnia 2020 roku, godz. 18.00.

Zwiastun spektaklu: tutaj 

Wydarzenie: FB

 

Sopocki Teatr Tańca zaprasza 29 kwietnia na specjalny pokaz spektaklu Przedmiot nieocenionej wartości w reż. i chor. Joanny Czajkowskiej (dostępny na YouTube i FB w godz. 18.00-23.30).

 

„Tytułowy «Przedmiot nieocenionej wartości» to rzecz dla każdego tancerza kluczowa – ciało. Bywa źródłem inspiracji, fascynacji i satysfakcji, ale też frustracji, napięć i problemów. Daje się we znaki, odmawia posłuszeństwa, ogranicza albo wyzwala i pozwala osiągnąć więcej niż można było się spodziewać. […] Jest instrumentem, którym tancerz porozumiewa się ze światem, ale i podlegającym mniejszym lub większym ograniczeniom «narzędziem pracy»” – pisze o spektaklu Łukasz Rudziński w tekście Ciało w centrum uwagi (10 grudnia 2016). W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty wywiadu z tancerzem Opery Bałtyckiej, pedagogiem i choreografem Marcelim Żędzianowskim, zarejestrowane w marcu 2014 roku.

 

Dodatkowo tego samego dnia w godz. 11.00-13.00 artyści zespołu będą odpowiadać na żywo na pytania widzów na profilu STT na FB

 

Opera Śląska w Bytomiu z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca ma dla widzów kilka niespodzianek. Zaczynając od poniedziałku, przez trzy dni soliści zespołu Opery będą polecali spektakle baletowe, pojawi się też pierwszy odcinek nowego cyklu #alfabetbaletowy (cykl będzie prezentowany w każdą środę o godz. 16.00), film o historii point, a tancerze Opery Śląskiej pochodzący z różnych stron świata opowiedzą, czym jest dla nich taniec i jak świętuje się ten dzień w ich rodzinnym kraju. Będzie też zagadka przygotowana przez muzyków, a dokładny rozkład wygląda następująco:

 

27 kwietnia – poniedziałek

9.00 – #balletfit  online – solistka Baletu Opery Śląskiej, Aleksandra Piotrowska-Zaręba zaprasza na trening, który jest połączeniem baletu i fitnessu.

15.00 – Historia point oczami tancerzy Baletu Opery Śląskiej. Filmowe kompendium na temat powstania symbolu tańca klasycznego. 

16.00 – #lekcjeorkiestrowe. Muzycy z Orkiestry Opery Śląskiej zdradzają tajniki jednego z instrumentu (+ niespodzianka taneczna).

 

28 kwietnia – wtorek

8.30 – quiz z wiedzy baletowej. Ludzie, spektakle, technika.

16.00 – #tanczzopera. Instruktorka Studia Baletowego Opery Śląskiej, Aneta Pająk, zaprasza na lekcje baletu najmłodszych.

18.00 – Międzynarodowy Dzień Tańca na świecie. Tancerze Baletu Opery Śląskiej z różnych stron świata, opowiadają w filmowym felietonie, jak świętuje się ten dzień w ich rodzinnym kraju.

 

29 kwietnia – środa

9.00  – #balletfit  online

13.00 – Henryk Konwiński znany choreograf, stale współpracujący z Operą Śląską, opowiada i zachęca do obejrzenia transmisji spektakli baletowych z różnych scen świata oraz filmu Krzesany w choreografii Drzewieckiego.

16.00 #Alfabetbaletowy – o balecie od A do Z. Rozpoczęcie nowego cyklu Opery Śląskiej w social mediach. Balet opowiedziany za pomocą haseł i obrazów, w sposób przybliżający taniec klasyczny osobom, które chcą go poznać.

18.00 #taniectoludzie – Artyści Opery Śląskiej odpowiadają na pytanie: Czym jest dla mnie taniec? Definicje, refleksje, przemyślenia.

 

Informacje można śledzić na profilu FB i stronie Opery Śląskiej: https://opera-slaska.pl/.

 

Balet Cracovia Danza z tej okazji prezentuje Balet o kawie w chor. Romany Agnel i z muzyką Jana Sebastiana Bacha. Spektakl będzie można zobaczyć w TVP Kulturaniedzielę26 kwietnia o godz. 11.00.

 

Balet o kawie wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie Jana Sebastiana Bacha. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach (autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej), przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. Występujące w spektaklu dzieci – ziarenka kawy – nadają mu niepowtarzalnego uroku. W spektaklu udział biorą uczennice Konserwatorium Tańca im. Anny Hełbickiej.

 

Małgorzata Matuszewska zaprasza do oglądania filmu ze spotkania Boso czy na puentach, którego bohaterkami są Barbara Sier-Janik i Marysia Stokłosa. Spotkanie odbyło się w 2018 roku w warszawskiej bibliotece Przystanek Książka jako część autorskiego projektu Matuszewskiej Taniec w bibliotece. La Danza i El Baile (zrealizowanego we współpracy z Centrum Sztuki Tańca w Warszawie i Instytutem Cervantesa w Warszawie). Film dostępny jest na kanale YouTube.

 

Kolektyw artystów United Limbs z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca stworzył program wydarzeń United Limbs Celebration. Obchody startują już w sobotę 25 kwietnia o godz. 20.00 premierą krótkometrażowego filmu United Limbs OnScreen (dostępnego na stronach FB: United Limbs  oraz United Limbs Screening). 

 

Plan na kolejne dni przedstawia się następująco:

 

26 kwietnia, godz. 20.00

United Limbs Jamming On-Line:
Jam taneczno-muzyczny z muzyką na żywo prowadzony przez artystów z United Limbs, podzielony na 2 sety:

20.00-20.40 – część pierwsza 
przerwa 10 min

20.50-21.30 – cześć druga 

 

29 kwietnia, godz. 17.00-20.00
Prezentacja nagrodzonych filmów konkursu United Limbs Video Contest (na United Limbs Screening)

 

29 kwietnia, godz. 20.00-20.40
Konferencja online
, której gościem specjalnym będzie Iwona Olszowska

 

Wydarzenia odbywać się będą za pomocą platformy Zoom. 

Wszystkie wydarzenia United Limbs Celebration są bezpłatne, trzeba jedynie wysłać zgłoszenie (liczba miejsc ograniczona na United Limbs Jamming On-Line i konferencję online). Rezerwacja miejsc przez wysłanie maila na adres: unitedlimbs@gmail.com (w temacie należy wpisać tytuł wydarzenia, np. United Limbs Jamming On-Line lub Konferencja online albo też United Limbs Jamming On-Line & Konferencja online).

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close