Wersja do druku

Udostępnij

Natomiast w Łodzi startuje dziś Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETRO//PER//SPEKTYWY organizowany przez Teatr Chorea iFabrykę Sztukiw Łodzi jako miejsce konfrontacji artystycznych teatru niezależnego, platforma spotkań, warsztatów i dyskusji o przemianach zachodzących w teatrze XXI wieku. Na festiwalu w tym roku nie zabraknie również spektakli tanecznych i ruchowych. Wśród nich szczególnie warto wymienić premierowy Isla Cisneros (Wyspa łabędzi) Anny Załęcznej i Anny Ochman, zrealizowany w ramach pierwszego wspólnego programu departamentów muzyki i tańca Instytutu Muzyki i Tańca – Agon. Program zamówień kompozytorsko-choreograficznych.

Ponadto taniec reprezentować będzie pokaz kontrowersyjnego solo Rafała Urbackiego Mt 9,7 (Solo Projekt 2010), Upadek – psycho-somatic gyme Janusza Adama Biedrzyckiego (Chorea), powstały we współpracy z Magdeleną Paszkiewicz (Teatr Tańca PRO), Men & Mahler duńskiej grupy Granhøj Dans , poświęcony problematyce męskości orazRe:akcjePracowni Fizycznej w choreografii Jacka Owczarka.Premiera przedstawienia odbyła się w czerwu br., do tej pory pokazywany był na Festiwalu A PART w Katowicach, a biorą w nim udział równiez polscy tancerze, tj. m.in.Tomasz Ciesielski i Aureliusz Ryś.

Nurt zdecydowanie interdyscyplinarny reprezentować będzie spektakl ANGAKOK – Wewnętrzne światło, przygotowany przez Mariusza Kolucha i Dariusza Tokarczyka: multimedialny performance wykorzystujący dźwięk, film, ruch i głos wokalny, a także wielkoformatowe wizualizacje.

Wyraźnie do motyw przewodniego tegorocznej edycji nawiązuje spektakl TOV/Dobro Rosanny Gamson i CHOREI. To dramat taneczno-muzyczny osnuty wokół historii tarpanów – wymarłej rasy dzikich koni, która została genetycznie zrekonstruowana w latach trzydziestych XX wieku w Niemczech. Inicjatywa ta zbiegła się w czasie z hitlerowskim planem eksterminacji Żydów i „oczyszczenia rasowego” Europy. Amerykańska choreograf wykorzystała tę opowieść jako metaforę regeneracji, odnosząc ją do własnych polsko-żydowskich korzeni i burzliwych losów jej przodków.

Festiwal potrwa do 25 sierpnia.

Więcej o festiwalu w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz na stronie: http://www.retroperspektywy.pl

A w Warszawie w Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego już jutro XII edycja Międzynrodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Festiwal otworzy Paulo Nani. Artysta niezwykły, nazwany przez europejskich krytyków mistrzem gestu, zachwycający publicznośc na całym świecie. Odwiedzając festiwal, po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje komediowy spektakl będący połączeniem pantomimy, parodii gatunków oraz stylów narracji, udowadniając, że mniej znaczy więcej. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć najnowsze spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego oraz nową produkcję Warszawskiego Centrum Pantomimy we współpracy z Spitfire Company z Czech. Na festiwalu wystąpi także Teatr Sztuk, umiejętnie łączący różne teatralne formy.Trzy w/w zespoły zaprezentują spektakle inspirowane twórczością Garcii Lorki, Brunona Schulza czy Franza Kafki. Festiwal potrwa do 26 sierpnia.

Nie może również zabraknąć Wieczoru Współczesnej Pantomimy, prezentacji przygotowanej specjalnie na festiwal.Podczas Wieczoru wystąpi ponad 20. artystów z różnych miejsc świata, prezentujących często zupełnie odmienne sposoby myślenia o sztuce mimu.

Po kilkuletniej przerwie ponownie odwiedzi festiwal prawdziwa dama europejskiej pantomimy Nola Rae, uhonorowana (w 2008 roku) przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie sztuki dramatycznej i pantomimy.Spektaklem zamykającym 12. edycję festiwalu jest doskonale znany naszej publiczności mistrzowski duet pantomimiczny Bodecker & Neander Company.Spadkobiercy i kontynuatorzy sztuki Marcela Marceau, jego najbliżsi współpracownicy, aktorzy i przyjaciele zaprezentują nowy spektakl, który bez wątpienia ukaże nam piękno prawdziwej sztukipantomimy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych afiszy i plakatów Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zaprezentowane zostaną prace m.in.Jana Jaromira Aleksiuna, Włodzimierza Terechowicza, Andrzeja P. Bytora.Impreza potrwa do 26 sierpnia.

Szczegóły program w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia oraz na stronie: http://www.mime.pl/program?locale=pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close