Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek, 29 sierpnia, pokazem w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, rozpocznie się krajowa część tournée polsko-japońskiego projektu Młody duch tańca. Gala odwiedzi teatry i ośrodki kultury w Piotrkowie Trybunalskim, Bytomiu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu. Finałowy pokaz odbędzie się 8 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

 

Polsko-japoński projekt taneczny Młody duch tańca prapremierę miał we wrześniu 2017 roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w dziedzinie baletu, a jego ogromny sukces sprawił, że zostało bardzo szybko zauważone na arenie międzynarodowej. Celem tego przewidzianego na wiele lat, niekomercyjnego projektu jest budowanie mostów i umacnianie więzi pomiędzy między Polską i Japonią, szczególnie w dziedzinie sztuki tańca.

 

W 2018 roku Młody duch tańca został po raz pierwszy pokazany w Japonii, gdzie był częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie zaprezentowano wiele akcentów, ukazujących dorobek polskiego dziedzictwa narodowego oraz pokazano rocznicową projekcję multimedialną, którą specjalnie z tej okazji przygotował Instytut Polski w Tokio.

 

Tegoroczna edycja Młodego Ducha Tańca jest poświęcona 100. rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Ostatnim etapem w 2019 roku, podsumowującym trzyletnią współpracę polsko-japońską, jak również wspomnianą rocznicę, będzie prezentacja spektaklu w Polsce w następujących miejscach i terminach:

 

29 sierpnia, godz. 19.30: Koszęcin, siedziba zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

30 sierpnia, godz. 19.00, Piotrków Trybunalski, Miejski Ośrodek Kultury

1 września, godz. 17.00, Bytom, Opera Śląska

3 września, godz. 19.00, Wrocław, Opera Wrocławska

5 września, godz. 19.00, Poznań, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

6 września, godz. 18.00, Teatr Muzyczny w Łodzi

8 września, godz. 19.00, Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa

 

Młody duch tańca prezentowany był także na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Lądku-Zdroju 11 lipca. Następnie, na przełomie lipca i sierpnia odbyły się pokazy w Japonii: w Osace, Kyoto i Tokyo.

 

Na galę składają się pokazy solowe, duety i grupowe w technice klasycznej i technikach współczesnych. Istotną częścią programu są także polskie tańce ludowe i narodowe. Oprócz tego zostaną zaprezentowane tańce w różnych technikach – od klasycznej po stepowanie do muzyki polskich kompozytorów i autorstwa znanych polskich choreografów. Wydarzeniu towarzyszą projekcje multimedialne przygotowane przez Janusza Marchewę, prezentujące młodych artystów przygotowujących się za kulisami do występów.

 

W spektaklu wystąpi ponad 50 młodych tancerzy z Polski i Japonii, którzy w swym dorobku mają już wiele osiągnięć artystycznych oraz są zdobywcami prestiżowych nagród. Zobaczymy m.in. zwyciężczynię konkursu Młody Tancerz Roku 2019 – Julię Ciesielską, jak również finalistów prestiżowych konkursów Prix de Lausanne czy YAGP (Youth American Grand Prix).

 

Młodym tancerzom będzie towarzyszyć 40-osobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem Janusza Cieplińskiego.

 

Młody duch tańca przygotowany jest według pomysłu i w reżyserii Wiesława Dudka – wybitnego polskiego tancerza, pedagoga, laureata Srebrnego Medalu „Gloria Artis” i Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ikony japońskiego baletu, pierwszej solistki K-ballet company (Kumakawa Ballet Company), Shoko Nakamury.

 

 

Muzyka: Piotr Czajkowski, Henryk Mikołaj Górecki, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Michaił Glinka, Antonio Vivaldi

Choreografia: Jacek Przybyłowicz, Katarzyna Kozielska, Zofia Czechlewska, Joanna i Chris Ernest, Krystyna Frąckowiak, Bartłomiej Malarz, Wiesław Dudek, Marius Petipa, Lew Iwanow, Nikołaj Legat

 

czas trwania: 1 godz. 20 min

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close