Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro, 4 czerwca o godz. 20.20 w TVP Kultura obejrzymy pierwszy odcinek półfinałowy prestiżowego Konkursu Młody Tancerz Roku 2019, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W konkursie bierze udział 14 młodych tancerzy – uczniów szkół baletowych w całym kraju oraz Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Do finału przejdzie siedmioro z nich, z czego szóstkę wybiorą zasłużeni dla tańca Jurorzy – prof. dr hab. Aleksandra Dziurosz, wybitny choreograf, Jacek Przybyłowicz oraz znakomity polski tancerz, Wiesław Dudek – a jedną osobę wytypują widzowie w internetowym głosowaniu.

 

Odcinki półfinałowe zobaczymy na antenie TVP Kultura 4 i 11 czerwca o godz. 20.20, a finał 25 czerwca o godz. 20.00.

 

 

Łukasz Bałoniak

 

Osiemnastoletni Łukasz Bałoniak uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, obecnie uczy się w OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie. 

Dokształcał się na warsztatach tańca klasycznego u Javiera Torres Lopeza i w Szkole Tańca i Baletu Fouette.  W 2015 i 2016 roku występował jako solista w balecie Dziadek do Orzechów w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego – w 2019 roku zdobył tam trzecią nagrodę w kategorii taniec klasyczny w grupie starszej chłopców. Jest laureatem VII Ogólnopolskich Spotkań Konkursowych Młodych Tancerzy i stypendystą Stowarzyszenia Wiedza – Kultura – Pomoc (2016). Otrzymał dwie nagrody za szczególne osiągnięcia w technice tańca klasycznego na Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy (2014, 2016).  W 2018 i 2019 roku brał udział w projekcie Młody Duch Tańca. Występował w Romeo i Julii oraz Jeziorze łabędzim w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Naïs w Filharmonii Narodowej w Warszawie.  

Oprócz tańca i muzyki, interesują go sztuka, podróże i kinematografia.

 

Julia Ciesielska

 

17-letnia Julia Ciesielska z Giżycka uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Brała udział w letnich kursach baletowych w Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Studiu Tańca Artistic i w Letniej Szkole Artystycznej w Koszęcinie. Otrzymała  drugą nagrodę w kategorii tańca współczesnego w młodszej grupie dziewcząt oraz wyróżnienie za interpretację choreografii Inside do muzyki O. Arnoldsa[u1]  na XXI Ogólnopolskim Konkursie Baletowym im. Wojeciecha Wiesiołłowskiego (2019), a także stypendium artystyczne Fundacji Balet w XII Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy (2019). Rok wcześniej wyróżniono ją w kategorii Young Talent na II Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. George’a Balanchine’a w Gruzji. Zdobywała również nagrody w mistrzostwach International Dance Organisation.

 

Ewelina Cieśla

 

Ewelina Cieśla ma 20 lat. Studiuje na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu), na kierunku aktor-tancerz.

W ramach programu Erasmus na rok 2019/2020 zakwalifikowała się na wymianę do Codarts Rotterdam Dance Academy (Holandia). W kolejnym roku szkolnym weźmie udział w półrocznej wymianie z Beijing Dance Academy (Chiny).

W 2017 roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii solowej na Festiwalu Tańca Intermedium w Krośnie. W 2015 i 2016 roku zdobyła drugą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego Kontrasty w Mielcu.

Występowała w Zespole Tańca Współczesnego STRECZ i Zespole Tanecznym Kleks. Zna między innymi polską technikę tańca współczesnego, floorwork, technikę Marty Graham, technikę José Limóna, taniec klasyczny, breakdance, hip-hop i taniec do muzyki house. Brała udział w wielu warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych nauczycieli.

Ewelina interesuje się także neurokognitywistyką i anatomią, malarstwem oraz piłką nożną i siatkową.

 

Mikołaj Czyżowski

 

Mikołaj Czyżowski ma 18 lat i pochodzi z Lublina. Uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

Swoim doświadczeniem scenicznym mógłby obdarzyć kilku tancerzy oraz choreografów. Występował m.in. na deskach Teatru Wielkiego–Opery Narodowej w Warszawie, Opery Śląskiej w Bytomiu – również we własnych choreografiach.

Wciąż ma potrzebę doskonalenia i otwierania w sobie nowych przestrzeni dla tańca i improwizacji. Chętnie uczestniczy w różnych warsztatach tanecznych – od Warszawy po Florydę. Za swoje osiągnięcia w sezonie 2017/2018 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku zdobył pierwsze miejsce w grupie starszej w kategorii taniec klasyczny na XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku. Jest laureatem VII Ogólnopolskich Spotkań Konkursowych Młodych Tancerzy w Poznaniu, gdzie otrzymał nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (możliwość udziału w międzynarodowych warsztatach tanecznych w John Cranko Schule w Stuttgarcie) oraz IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych dla Uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych (I miejsce w kategorii polskie tańce narodowe – taniec zespołowy). W 2018 roku zdobył wyróżnienie na X Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bytomiu.

 

Gabriela Dąbek

 

19-letnia Gabriela Dąbek pochodzi z Kielc. Uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Praktyki sceniczne odbyła w Operze Śląskiej, w spektaklach Dziadek do Orzechów, Pan Twardowski, The Beatles&Queen. Również w Operze Śląskiej występowała na Międzynarodowych Galach Baletowych. W 2015 roku wzięła udział w warsztatach baletowych w John Cranko Shule

Tańczyła w choreografii Contact Fabrik Bartłomieja Malarza, nagrodzonej pierwszym miejscem na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym dla Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej w Bytomiu 2018. Jako solistka występowała w projekcie Młody Duch Tańca (2017-2018). Współpracowała z takimi choreografami jak Jacek Przybyłowicz, Katarzyna Kozielska, czy Anna Nowak.

Jest finalistką Ogólnopolskich Spotkań Młodych Tancerzy w Bytomiu (2017) i zwyciężczynią XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2019) w kategorii tańca klasycznego w starszej grupie dziewcząt. Otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy w Szczecinie oraz zaproszenie na Miami International Ballet Competition (2019). Brała też udział w Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Pilźnie (2018).

 

Nikola Dworecka

 

17-letnia Nikola Dworecka kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Wcześniej uczyła się w Klubach Gimnastyki Artystycznej w Londynie i w Warszawie.

Jest laureatką wielu nagród w zawodach w gimnastyce artystycznej – zdobyła pierwsze miejsca w Pecs Cup na Węgrzech (2012), Bałtyckiej Perle (2013), Legia Cup (2013), drugie miejsce w London Cup (2011) i trzecie miejsce w Mistrzostwach Warszawy (2014). Otrzymała nagrodę w VII Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy w Poznaniu (2016). Zajęła pierwsze miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Baletowym im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2019) w kategorii tańca klasycznego w grupie średniej dziewcząt i drugie miejsce w grupie młodszej w 2017 roku. Jest stypendystką Fundacji Balet (nagroda w Konkursie Złote Pointy 2019).

Brała udział w warsztatach baletowych w Stuttgarcie, Monachium i Gdyni. Występowała w balecie Don Kichot w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie. Oprócz tańca, interesuje się sportami olimpijskimi, muzyką, aktorstwem, kuchnią i podróżami.

 

Kasper Górczak

 

17-letni Kasper Górczak uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

Jest laureatem stypendium artystycznego Fundacji Balet w Szczecinie (nagroda IX i XII Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy 2016 i 2019), stypendium artystycznego  – nagrody specjalnej Vladimira Issaeva (XII Złote Pointy), stypendium artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego (2017, 2019), stypendium Zawodowcy w łódzkim (2018/2019) oraz stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

Zajął pierwsze miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku, w kategorii tańca klasycznego w grupie w młodszej, a następnie grupie średniej chłopców (2017, 2019). W VI Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Pilznie w kategorii junior zdobył drugą nagrodę, dwukrotnie wygrał Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych w Koszęcinie. Zdobył także nagrodę na VII Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy w Poznaniu. 

Zdobył wiele nagród za taniec towarzyski: w konkursach w Wejherowie, Łodzi, Koninie, Opolu Lubelskim, Nowej Soli, Lublinie, Łomiankach, Rybniku, Radoszynie, Rędzinach, Pruszkowie, Poraju a także w Hradcu Králové (Czechy). Zajął pierwsze miejsce i otrzymał tytuł Mistrza Polski w tańcach latynoamerykańskich w Mistrzostwach Polski w Tańcach Latynoamerykańskich Ciechocinek Cup.

Występował na Gali Baletowej Teatru Wielkiego w Łodzi, na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, w Teatrze Muzycznym w Łodzi, w Filharmonii Łódzkiej, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi i Akademii Muzycznej w Łodzi. Dwa razy brał udział w projekcie Młody Duch Tańca, a także w XXX Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku, Rubinstein Piano Festivalu w Filharmonii Łódzkiej, Szalonych Dniach Muzyki w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej. Dokształcał się na warsztatach tańca hiszpańskiego, współczesnego i klasycznego.

Interesuje się muzyką, grą na instrumentach (gitara akustyczna, elektryczna, keyboard), astronomią, fizyką, windsurfingiem i aktorstwem.

 

Paulina Grodzińska

 

17-letnia Paulina Grodzińska uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Baletowych w Gdyni (2017) i The Royal Danish Ballet Summer School (2018). Zajęła pierwsze miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Baletowym im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku w kategorii tańca klasycznego w grupie średniej dziewcząt (2019). Jest laureatką stypendium artystycznego Fundacji Balet – nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy 2019. Na II Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. George’a Balanchine’a w Gruzji otrzymała wyróżnienie za występ solowy.

 

Zofia Korpacka

 

17-letnia Zofia Korpacka jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. 

Brała udział w Letnich Warsztatach w Arts Ballet Theatre of Florida w 2017 (nagroda Vladimira Issaeva w X Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy) i w 2018 roku. Zajęła trzecie miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego (2019) w grupie średniej dziewcząt w kategorii tańca klasycznego.

 

Helena Kozaczko

 

18-letnia Helena Kozaczko jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.

W 2018 roku brała udział w projekcie Młody Duch Tańca. Występowała w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Theater of Northern Greece w Salonikach, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej i w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Dokształcała się na licznych warsztatach tańca klasycznego i współczesnego w Polsce, a także w Izraelu, Francji i Czechach.

Jest laureatką stypendium Instytutu Muzyki i Tańca (2019). Brała udział w Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy (2018) i Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego, w którym w 2019 roku zajęła drugie miejsce w kategorii tańca klasycznego w starszej grupie dziewcząt.

 

Judyta Pakulska

 

Judyta Pakulska ma 21 lat i pochodzi z Głubczyc. Studiuje w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

Ukończyła kurs Instruktora Tańca Jazzowego w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

Zdobywała nagrody w krajowych mistrzostwach i eliminacjach do mistrzostw świata i Europy International Dance Organisation, Opolskim Festiwalu Tańca i International Polish Cup.

Tańczy w technice klasycznej, współczesnej i jazzowej. Zna też podstawy tańca modern według Marthy Graham, podstawy stepu amerykańskiego oraz salsę kubańską i Los Angeles, bachatę, merengue i street dance (popping).

 

Alan Polański

 

17-letni Alan Polański jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

W XII Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy 2019 w Szczecinie wygrał stypendium artystyczne Fundacji Balet i nagrodę dyrektora artystycznego Arts Ballet Theatre of Florida, Vladimira Issaeva. W XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2019) zajął trzecie miejsce w kategorii taniec klasyczny w grupie średniej chłopców, rok wcześniej wywalczył drugie miejsce w grupie młodszej.

 Brał udział w VI Międzynarodowych Warsztatach Baletowych w Gdyni (2018), Dance & Yoga Camp w Sorkwitach (2015 i 2016). W latach 2012-2014 występował w wielu turniejach i przedstawieniach tańca ludowego.

Oprócz tańca i muzyki, Alan interesuje się sztuką i podróżami.  

 

Dominika Woszek

 

Dominika Woszek pochodzi z Tarnowskich Gór. W lipcu skończy 19 lat.  Uczy się Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu.

Występowała w Dziadku do orzechów w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz w spektaklu baletowym The Beatles and Queen w Bytomiu, Gliwicach i Warszawie. W 2018 roku wzięła udział w polsko-japońskim projekcie organizowanym przez Wiesława Dudka i Shoko Nakamurę – Młody Duch Tańca. Dzięki temu mogła wystąpić m.in. w Osace i Tokyo.

Dominika jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Bytomiu, zdobyła też wyróżnienia i stypendia na konkursach tanecznych w Gdańsku, Szczecinie, Józefowie i Koszęcinie.

 

Viviana Zajączkowska

 

18-letnia Viviana Zajączkowska uczy się Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.

W 2018 roku uczestniczyła w projekcie Młody Duch Tańca. Tańczyła w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej, Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Theater of Northern Greece w Salonikach. Dokształcała się na warsztatach w Izraelu, Niemczech i Polsce.

Brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego (2019).  W 2017 roku zajęła na nim trzecie miejsce. Brała udział w ogólnopolskich eliminacjach do Grand Prix de Paris (2018), XI Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy (2018) i w VI Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy (2014).

 

  

 

więcej na mlodytancerzroku.vod.tvp.pl/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close