Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższą niedzielę wraz z TVP Kultura zapraszamy do oglądania drugiego półfinału konkursu Młody Tancerz Roku, współorganizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Czwórkę finalistów poznaliśmy już tydzień temu. W wielkim finale, który odbędzie się 6 czerwca, czekają jeszcze dwa miejsca.

 

Od kilkunastu lat konkurs promuje młode talenty – uczniów szkół baletowych – dla których udział w Młodym Tancerzu jest szansą na dotarcie do szerszej publiczności, a często także przepustką do międzynarodowej kariery. W tej edycji udział bierze szesnastka wybitnie uzdolnionych młodych artystów. Do finału jury zakwalifikuje sześcioro z nich. W tym roku uczestnicy konkursu reprezentują Ogólnokształcące Szkoły Baletowe z Gdańska, Poznania, Warszawy, Łodzi, Bytomia a także Niepubliczne Szkoły Sztuki Tańca z Siedlec i Białegostoku. Każdy z nich zaprezentuje się w choreografii klasycznej i układzie dowolnym.

 

Tancerzy będzie oceniać znakomite jury: Aleksandra Dziurosz − tancerka, choreografka, Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, Iwona Pasińska − tancerka, choreografka, dyrektor Polskiego Teatru Tańca oraz Emil Wesołowski − tancerz, choreograf i pedagog.

 

Autorem scenografii jest Radek Dębniak, wizualizacje przygotował Piotr Maruszak, a światło jest autorstwa Adama Tyszki. Nad całością czuwa reżyser Grzegorz Sadurski. Program prowadzi Katarzyna Sanocka.

 

W drugim półfinale konkursu zobaczymy:

 

Vanessę Zwolińską z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu w wariacji z baletu Giselle oraz z solo Plaza Mayor w choreografii Mirosława Różalskiego.

Barbarę Postek, uczennicę warszawskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza, tańczącą Wariację Kitri z baletu Don Kichot oraz Szaleństwo w czerwieni, do którego choreografię przygotowała Nikola Zientarska.

Julię Bielską, reprezentującą Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Tancerka zaprezentuje układ z baletu Korsarz i Omai cessate choreografii Anny Śmiganowskiej.

Macieja Dudę z gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak. Tancerz pokaże Wariację Franza z Coppelii oraz Grazię Roberto Tallarigo.

Martynę Warzochę z warszawskiej OSB, która wykona Wariację Kitri oraz solo Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy w choreografii Piotra Jeznacha.

Oliwię Czarnocką, reprezentantkę Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Siedlcach, prezentującą wariację z suity Carmen oraz układ Lamentacja stworzony przez Izabelę Orzełowską.

Martę Wiszczuk, uczennicę poznańskiej OSB tańczącą Wariację Panny Młodej z baletu Don Kichot i Ulotność w choreografii Agaty Ambrozińskiej-Rachuty.

Wiktora Perdka z OSB w Bytomiu, który wykona wariację z baletu Córka źle strzeżona i Odbicie własnego autorstwa.

 

Drugi półfinał konkursu Młody Tancerz Roku 2021 w niedzielę 30 maja o godz. 20.00 w TVP Kultura.

 

Więcej informacji na stronie konkursu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close