Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego DANCE 2021 w Monachium zapraszają do udziału w sympozjum tanecznym pt. Political Articulation in Dance & Literature (Artykulacja polityczna w tańcu i literaturze), które odbędzie się w dniach 13-15 maja 2021. Sympozjum odbędzie się pod hasłem Articulate! Activate! Protest! (Artykułuj! Aktywuj! Protestuj!). Wydarzenie towarzyszyć będzie tegorocznej edycji festiwalu, odbywającej się online w dniach 6-16 maja. Cyfrowa formuła pozwoli zwiększyć zasięg i dostępność prezentowanych w ramach festiwalu prac tanecznych i dyskusji o najnowszych trendach w sztuce tańca współczesnego. Program obejmuje live streamy, formaty hybrydowe, dokumentację wydarzeń, transmisje filmów oraz programów i interwencji artystycznych przygotowanych z myślą o festiwalu.

Pełen program festiwalu dostępny jest pod adresem: www.dance-muenchen.de/en/node/95

 

Od organizatorów:

W ostatnich latach taniec współczesny pokazał polityczny pazur, widoczny w licznych realizacjach artystycznych i popkulturowych. W kontekście globalnym artyści i artystki tańca wypracowują konkretne formuły protestacyjne – często podejmowane przez ruchy polityczne – oraz tworzą adekwatne i stosowne do chwili oprawy wizualne dla demonstracji politycznych. W literaturze istnieje szerokie grono autorów i autorek, których czytelne głosy i wysiłki na rzecz uwidocznienia ciała nie zostały odpowiednio nagłośnione/pozostają w dużej mierze niezauważone. Wykłady, dyskusje i interwencje artystyczne składające się na sympozjum Articulate, Activate, Protest! poświęcone są możliwościom i metodom upowszechniania artykulacji artystycznej i politycznej poprzez słowa i ludzkie ciało.

 

W jakim stopniu – szczególnie w czasach kryzysu politycznego – wiedza taneczna na temat ciała może wspierać rozwój politycznej lingwistyczności (jako zdolności językowej), sprawczości i zarządzania kryzysowego? Jakie formy narracyjne używane są do wyrażania politycznych aspektów współczesności? Jakie wymogi stawiane są sztuce postrzeganej jako politycznie i społecznie zaangażowanej? Celem sympozjum Articulate, Activate, Protest! jest zmierzenie się z tymi pytaniami.

 

Cykl Political Articulation in Dance and Literature oferuje różne perspektywy, wywodzące się z różnych dyscyplin, a także szereg wypowiedzi artystycznych – w sympozjum wezmą udział m.in. performerka Claudia Bosse, autorka Lena Gorelik oraz artystka performatywna Joana Tischkau i pisarz Michael Donkor.

 

Wybrane zagadnienia sympozjum:

– konteksty postkolonialne oraz wymiary estetyczne i społeczne krytyki postkolonialnej;

– egzekwowanie władzy poprzez język, siła pokojowego protestu w tańcu i literaturze;

– Jaque Rancière i estetyka polityczna między tańcem i literaturą;

– relacje między literaturą i tańcem w formach protestacyjnych i aktywistycznych;

– (queerowe) tango i ciężkość w performowaniu ciała;

– style marszowe w tańcu współczesnym;

– digitalizacja protestów literackich na kontynencie afrykańskim w czasach pandemii.

 

Pełen program sympozjum na stronie: www.dance-muenchen.de/en/node/87

Zgłoszenia do udziału w sympozjum należy wysyłać na adres: symposium@dance-muenchen.de

 

Koncepcja: Gabriele Brandstetter, Sigrid Gareis, Nina Hümpel, Fabienne Imlinger, and Katja Schneider.

Goście sympozjum: Claudia Bosse, Adam Czirak, Michael Donkor, Lena Gorelik, Madhu Krishnan, Rabih Mroué, Maria Muhle, Ong Keng Sen, Jay Pather, Lucia Ruprecht, Sheinfeld & Laor, Joana Tischkau, Paula-Irene Villa Braslavsky.

Kontakt: symposium@dance-muenchen.de

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close