Wersja do druku

Udostępnij

Monografia jubileuszowa Polski Teatr Tańca 1973–2018, przygotowana z okazji 45-lecia działalności Polskiego Teatru Tańca, otrzymała nagrodę w konkursie 50 Books, organizowanym przez The Professional Association for Design oraz Design Observer oraz w ogólnopolskim 59. Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2018, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

 

Książkę zaprojektował Ryszard Bienert. Serdecznie gratulujemy!

 

 

50 Books, ustanowiony w 1923 roku przez American Institute of Graphic Arts jest obecnie najdłużej prowadzonym konkursem w dziedzinie projektowania graficznego w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest wyselekcjonowanie 50 najlepiej zaprojektowanych książek z całego świata. W ostatniej edycji jury rozpatrzyło ponad 700 propozycji z takich krajów jak Australia, Brazylia, Indie, Iran, Norwegia, Singapur, Słowienia, Południowa Korea, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie. 

 

Nagrodzone w konkursie, najpiękniej zaprojektowane książki można oglądać w AIGA Design Archives — jednym z najbogatszych zasobów internetowych w zakresie designu. W formie papierowej dostępne są także w  Denver Art Museum oraz w Rare Book and Manuscript Library na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. 

 

Zobacz 50 najpiękniejszych książek świata

 

 

59. Konkurs Najpiękniejsze Książki Roku 2018 został rozstrzygnięty podczas 10. Warszawskich Targów Książki (23-26 maja 2019). Wzięło w nim udział 108 firm wydawniczych, które nadesłały 204 tytuły opracowane przez polskich twórców (ilustratorów, grafików, typografów). Jury oceniało szatę edytorską książek: koncepcję wydawniczą, opracowanie graficzne, poziom artystyczny ilustracji, opracowanie typograficzne, jakość opracowania technicznego.

 

Konkurs jest formą promocji polskiej książki za granicą. Publikacje w nim nagrodzone biorą udział w konkursie Best Book Design from all over the World w Lipsku oraz w wystawie Buchkunst International, odbywającej się podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

 

Nagrodę za projekt graficzny i skład książki odebrał Ryszard Bienert. Nagrodę honorową otrzymał wydawca publikacji – Polski Teatr Tańca. Nagrodę honorową za fotografie do książki przyznano Andrzejowi Grabowskiemu.  

 

Polski Teatr Tańca odebrał także wyróżnienie za książkę PTT, przygotowaną w kontekście jubileuszu 45-lecia istnienia teatru. Za projekt graficzny i skład tej publikacji wyróżnienie odebrał również Ryszard Bienert.

 

***

 

Polski Teatr Tańca 1973–2018 – interdyscyplinarna monografia, przygotowana przez Polski Teatr Tańca w roku jubileuszowym zrywa z tradycyjną formułą okolicznościowego wydawnictwa i proponuje rozległą perspektywę postrzegania tańca. Autorami tekstów zostali wybitni specjaliści z różnych obszarów artystycznych i badawczych, od dyscyplin humanistycznych po nauki ścisłe: prof. Dobrochna Ratajczakowa (teatrologia), prof. Honorata Jakubowska (socjologia), prof. Dorota Piontek (politologia), prof. Agnieszka Jelewska (sztuka mediów), prof. Roman Kubicki (filozofia), prof. Janusz Bałdyga (performance), prof. Włodzisław Duch (fizyka) i prof. Zbigniew Kozub (kompozytor).

 

Dwujęzyczny tom (przygotowany w języku polskim i angielskim), zyskał wyjątkowy walor edytorski – całość publikacji przybrała formę rzeźby kinetycznej, odwołującej się w symboliczny sposób do starań Polskiego Teatru Tańca o własną przestrzeń – „dom dla tańca”. Autorką koncepcji wydawnictwa jest Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca. Materiał fotograficzny przygotował Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista, którego artystyczne zdjęcia odwołują się do warstwy wizualnej archiwalnych spektakli Polskiego Teatru Tańca – scenografii, kostiumów czy rekwizytów. Wydawnictwo uzupełnia spis premier Polskiego Teatru Tańca oraz podziękowania dla Artystów, którzy współtworzyli jego repertuar przez minione 45 lat.

 

Publikacja, wydana przy wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, trafiła do Biblioteki Narodowej w Warszawie i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz 13 bibliotek uniwersyteckich w całej Polsce, a także do Biblioteki Raczyńskich oraz Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej im. Józefa Tomasza Pokrzywniaka w Poznaniu oraz do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close