W ramach pierwszych po pandemicznej przerwie Łódzkich Spotkań Baletowych ich organizator, Teatr Wielki w Łodzi, zaprasza w dniach 7–8 października na prezentacje spektaklu SYM-PHONIE MMXX w choreografii Sashy Waltz. Artystka stworzyła swoje nowe dzieło dla zespołu Staatsballett Berlin, a jego premiera została przygotowana w koprodukcji z zespołem Sasha Waltz & Guests. Choreografka zaangażowała utwór sławnego kompozytora Georga Friedricha Haasa, który na potrzeby produkcji skomponował oryginalną muzykę baletową. Przypomnijmy, że niemiecka artystka uznawana jest za twórczą kontynuatorkę Tanztheater oraz opery choreograficznej, której pionierką była Pina Bausch. W ostatnim nurcie mieści się zrealizowana m.in. w koprodukcji z Teatrem Wielkim – Operą Narodową Matsukaze (2011). Kilka lat wcześniej (2005) na tej samej scenie w ramach Festiwalu Ciało/Umysł można było obejrzeć równie spektakularne Kӧrper, pierwszą część trylogii na temat kulturowo-społecznych dyskursów wokół ciała. Jak można się spodziewać, i tym razem artystka przygotowała monumentalne dzieło w oparciu o płynną kompozycję choreograficzną na zespół tancerzy, dopełnioną przez muzykę i zaskakującą warstwę wizualną.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu SYM-PHONIE MMXX:

Po wielu kompozycjach operowych SYM-PHONIE MMXX to pierwsza oficjalna kompozycja Georga Friedricha Haasa do spektaklu tanecznego. Stworzona dla dużej orkiestry symfonicznej Staatskapelle Berlin pozostawia miejsce dla tańca, a język muzyczny i język ciała tancerzy są tu ze sobą ściśle powiązane. Georg Friedrich Haas jest jednym z najbardziej uznanych kompozytorów muzyki współczesnej, bo swoją pracę poświęcił na realizację niemożliwej do zrealizowania utopii stworzenia muzyki, która będzie jednocześnie ekspresyjna i dobrze brzmiąca.

Koncepcja produkcji opiera się na inspirującym spotkaniu sztuk, które zgodnie z najlepszą tradycją tańca zostaje podniesione do rangi kanonu: Sasha Waltz i jej zespół połączyli muzykę, taniec i sztuki plastyczne, tworząc dzieło wypełniające cały wieczór. Po raz pierwszy spektakl miał zostać pokazany w 2020 roku na scenie Staatsoper Unter den Linden. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia na trzy tygodnie przed premierą został odwołany. Teraz, po dwóch latach miała miejsce jego prapremiera.

Zespół: Sasha Waltz & Guests
Choreografia: Sasha Waltz
Kompozytor: Georg Friedrich Haas (dzieło skomponowane na zamówienie)

Realizatorzy:

Choreografia, koncepcja i reżyseria: Sasha Waltz
Dekoracje: Pia Maier Schriever
Kostiumy: Bernd Skodzig
Światło: David Finn

Czas trwania: 90 minut, bez przerwy

Informacje o zespole:

Zespół Sasha Waltz & Guests został utworzony w 1993 roku w Berlinie przez Sashę Waltz i Jochena Sandiga. W sezonie 2018/2019 świętował jubileusz 25-lecia powstania. Dotychczas jako „goście” (ang. guests) z zespołem współpracowały zespoły i artyści z obszarów architektury, sztuk plastycznych, choreografii, filmu, wzornictwa, literatury, mody i muzyki z ponad 30 krajów, współtworząc ponad 80 produkcji, projektów „dialogowych” i filmów. Zespół Sasha Waltz & Guests działa na arenie międzynarodowej i krajowej, w ramach wciąż rozwijającej się sieci partnerów w zakresie produkcji i występów gościnnych, prezentując rocznie ok. 70 spektakli z repertuaru obejmującego 12 produkcji.

W Berlinie zespół współpracuje z licznymi instytucjami, takimi jak teatry miejskie, teatry operowe i muze. Przyczynił się także do powstania nowych instytucji kultury, np. Sophiensaele w 1996 roku, St. Elisabeth Kirche w 2004 roku, radialsystem w 2006 roku. W 2013 roku zespół otrzymał tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. W 2014 roku fundusz Fonds Darstellende Künste wyróżnił zespół Sasha Waltz & Guests nagrodą honorową im. George’a Taboriego.

***
Łódzkie Spotkania Baletowe:
Więcej informacji oraz bilety na stronie opera.lodz.com oraz bilety24.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close