Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Sztuki ms¹ w Łodzi (ul. Więckowskiego 36) zaprasza na wystawę Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności. Wystawa stawia pytanie o cielesne i ruchowe doświadczenia nowoczesności, za punkt wyjścia obierając praktykę i teorię rzeźbiarską Katarzyny Kobro. Temat ten podjęty jest w sposób interdyscyplinarny, w kontekście praktyk tanecznych, choreograficznych i teatralnych.

 

Pierwsza połowa XX wieku była okresem rewolucyjnego fermentu, z którego wyłaniał się nowy człowiek doby modernizmu. Pionierki tańca modernistycznego, jak Loïe Fuller czy Isadora Duncan, zerwały z rygorem baletowych układów wprowadzając swobodę ekspresji w tańcu. Ciekawość ciała i jego ruchu – u progu XX wieku – przełożyły się na badanie jego anatomicznych uwarunkowań i eksperymentowanie z nim. Zadawano sobie pytanie o to, jak można bardziej zracjonalizować ruch człowieka, aby wysiłek, który wkłada w daną czynność był współmierny do efektu. Jednocześnie zrywano z kulturowymi i społecznymi schematami ruchowymi, w jakie wtłoczone było ciało kobiety na początku XX wieku. Konsekwencją tych działań było z jednej strony ciało wyemancypowane, stające się narzędziem do wyrażania postaw społecznych i buntu. Z drugiej zaś eksploatowane, którego w pełni zracjonalizowany ruch przekładał się na fizyczną pracę, a jego efektem miał być maksymalny zysk.

 

Celem ekspozycji jest skonfrontowanie rzeźb Katarzyny Kobro z praktykami choreograficzno-tanecznymi pierwszej połowy XX wieku, które budują kontekst dla jej twórczości. Podobnie jak tancerki i choreografki tańca modernistycznego, rzeźbiarka pytała w swoich tekstach teoretycznych o ruch i jego relacje w przestrzeni. Pracując z materią rzeźby, podejmowała temat racjonalizacji i funkcjonalizacji ruchu w życiu codziennym. 

 

Główna narracja wystawy przybliża eksperymenty taneczne i choreograficzne poprzez archiwalne filmy i fotografie. Ekspozycja nie ma jednak wyłącznie charakteru archiwalnego. Projekt wystawienniczy wyróżnia fakt, że został on zaaranżowany we współpracy ze scenografką pracującą dla oper i teatrów dramatycznych, Karoliną Fandrejewską. Zamiast architektury zaproponowana jest scenografia twórczo czerpiąca z archiwalnego materiału, która posłuży za inspirację działaniom performatywnym takim artystom, jak: Tomasz Bazan, Marysia Zimpel, Noa Eshkol Chamber Dance Group, Noa Shadur. 

 

Otwarcie ekspozycji 18 listopada, piątek, godz. 18.00, wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 12 lutego 2017.

 

W ramach wystawy, we współpracy z Katedrą Dramatu i Teatru Wydziału Filologicznego UŁ, zorganizowana zostanie konferencja „Jak myśli ciało? Cielesno-ruchowe praktyki doby modernizmu”, która odbędzie się 3-4 grudnia 2016 r. w ms² przy ul. Ogrodowej 19. Kuratorkami konferencji są prof. Małgorzata Leyko i Katarzyna Słoboda. W 2017 roku planowana jest publikacja podsumowująca zarówno konferencje, jak i wystawę.

 

Artyści/artystki: Akarova, Tomasz Bazan, Busby Berkeley, Fred Boissonnas, Giannina Censi, Chamber Dance Group, Rosalia Chladek, Émil-Jaques Dalcroze, Sonia Delaunay, Jane Dudley, Isadora Duncan, Noa Eshkol, Karolina Fandrejewska, Loïe Fuller, Martha Graham, Kurt Jooss, Katarzyna Kobro, Zygmunt Krauze, Rudolf Laban, Wsiewołod Meyerhold, The New Dance Group, Gret Palucca, Leni Riefenstahl, Józef Robakowski, Valentine de Saint-Point, Oskar Schlemmer, Edith Segal, Noa Shadur, Vera Skoronel, Władysław Strzemiński, Sophie Taeuber-Arp, Helen Tamiris, Jean Weidt, Mary Wigman, Maria Zimpel.

 

kuratorka: Katarzyna Słoboda

scenografka: Karolina Fandrejewska

koordynatorka: Monika Wesołowska

współpraca: Katarzyna Mróz

 

 

Wydarzenia w ramach wystawy:

 

18 listopada  2016 ms¹ g. 18.00 (piątek)

Performans Tomasza Bazana w ramach otwarcia wystawy

 

19 listopada  2016 ms¹ (sobota)

godz. 11.11 Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 6 do 10 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pon.-pt., godz. 8.00-16.00)

godz. 13.13 Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 3 do 6 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn-pt, godz. 8.00-16.00)

g. 17.00 Oprowadzanie kuratorki i scenografki po wystawie

 

3-4 grudnia2016 ms², ul. Ogrodowa 19 (sobota-niedziela)

Międzynarodowa konferencja badawcza Jak myśli ciało? Cielesno-ruchowe praktyki doby modernizmu, we współpracy z Katedrą Dramatu i Teatru Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łodzkiego

 

11 grudnia 2016 ms¹ (niedziela)

Maria Zimpel, What do you really miss? / solo (performans w przestrzeni wystawy)

(godzinę podamy w późniejszym terminie)

 

28 stycznia 2017 ms¹ g. 17.00 (sobota)

Noa Eshkol Chamber Dance Group – performans w przestrzeni wystawy

(Przyjazd Noa Eshkol Chamber Dance Group do Polski wspiera Mifal Hapais.)

 

29 stycznia 2017 ms¹ (niedziela)

godz. 11.00 Noa Eshkol Chamber Dance Group – warsztaty dla dorosłych, zapisy pod mailem: k.sloboda@msl.org.pl

 

 2 lutego 2017 ms², ul. Ogrodowa 19, g. 18.00 (czwartek)

Wykład Małgorzaty Jędrzejczyk na temat twórczości Katarzyny Kobro

 

9 lutego 2017 ms¹ g. 15.15 (czwartek)

Warsztaty z rytmiki dla seniorów, prowadzanie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pn-pt, g. 8.00-16.00)

 

11 lutego .2017 ms¹ (sobota)

godz. 11.11 Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 6 do 10 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pon.-pt., g. 8.00-16.00)

godz. 13.13 Warsztaty z rytmiki dla dzieci od 3 do 6 lat, prowadzenie: Marta Kula. Obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063 (pon.-pt, g. 8.00-16.00)

godz. 17.00 Oprowadzanie kuratorki i scenografki po wystawie

 

12 lutego 2017 ms¹ (niedziela)

Noa Shadur Entropy (performans w przestrzeni wystawy) (godzinę podamy w późniejszym terminie)

 

***

 

Strona Muzeum: http://msl.org.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close