Wersja do druku

Udostępnij

Zbliżają się finały dwóch projektów, dzięki którym dzieci i młodzież od marca tego roku mogły poznawać różne style tańca, uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych choreografów i pedagogów, a także oglądać na żywo spektakle teatru tańca. W najbliższą niedzielę, 9 czerwca o godz. 17.00, w Ziębickim Centrum Kultury efekty swojej trzymiesięcznej pracy zaprezentują uczestnicy projektu Mikser taneczny, a w środę 12 czerwca o godz. 18.00 w Stacji Kultura w Rumi odbędzie się premiera spektaklu Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec

 

Występ finałowy uczestników projektu Mikser taneczny na scenie Ziębickiego Centrum Kultury o godz. 17.00. to zwieńczenie pracy 30-osobowej grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Henrykowie. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i przy muzyce na żywo uczestnicy poznawali różne style tańca – od ludowego i hip-hopu po współczesny czy afrykański. Dodatkowo, oprócz bezpłatnych warsztatów, mogli oglądać spektakle taneczne prezentowane we Wrocławiu –  jak choćby operę dziecięcą Najdzielniejszy z rycerzy, którą Krzysztof Penderecki napisał do tekstu Ewy Szelburg-Zarembiny.

 

Z kolei w środę 12 czerwca o godz. 18.00 w Stacji Kultura (Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi im. Floriana Ceynowy) zobaczymy premierę spektaklu tanecznego Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec. Motywem przewodnim tego przedstawienia jest twórczość gdańskiego pisarza i poety Pawła Huellego. Premiera jego tomiku Obłoki jasne nad tobą odbyła się właśnie w Stacji Kultura w maju 2018 roku, a wiersze stały się pretekstem do stworzenia spektaklu teatru tańca, który połączył trzy dziedziny sztuki: poezję, obraz i taniec. Pod kierunkiem doświadczonych choreografów Andrzeja Morawca oraz Agaty Gregorkiewicz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi przygotowała taneczną ilustrację poezji, dedykowanej – jak zaznaczył autor na początku tomiku – Ewie, pianistce, której utwory wybrzmią w czasie spektaklu.

 

Ewa spisywała miłosne esemesy do kajetu, by nie przepadły. W końcu udało się jej namówić poetę, aby udostępnił wiersze i przekazał je do druku. Następnie stały się one inspiracją dla paryskiego artysty – Artura Majki, który je zilustrował, dodając swój oryginalny komentarz.

 

Teraz te słowa, obrazy staną się pretekstem dla działań tanecznych. Słowa Pawła Huellego nabiorą nowego życia i znaczenia. Ruch, ciało, światło i muzyka stworzą kolejną ich ilustrację. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana i nieznana kraina.

 

Spektakl zostanie zaprezentowany w przestrzeni biblioteki – Stacji Kultura, przestrzeni słowa, myśli, idei, opowieści, które mogą stać się  źródłem nieograniczonych inspiracji dla działach twórczych. Młodzi tancerze wejdą w artystyczny dialog z przestrzenią wypełnioną książkami, próbując ją oswoić, okiełznać i pokazać z niecodziennej perspektywy.

 

Projekty są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.

 

***

Program Myśl w ruchu jest programem własnym Instytutu Muzyki  i Tańca, w ramach którego wspierane są projekty edukacyjne w dziedzinie tańca, adresowane do uczniów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych oraz wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, trwające minimum 3 miesiące. Adresatami mogą być dzieci i młodzież w wieku szkolnym bez niepełnosprawności i z niepełnosprawnościami oraz grupy integracyjne. Istnieje możliwość tworzenia także grup mieszanych z osobami dorosłymi (np. rodzice, seniorzy). Każdy z projektów w ramach programu składa się z warsztatów praktycznych i zajęć teoretycznych, w ramach projektu uczestnicy oglądają również spektakle tańca. Efekty praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności. Projekty przygotowywane są we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym.

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close